פריצת דיסק

הדיסק הוא שמו של מבנה סחוסי גמיש המכיל בעיקר מים, שמפריד בין עשרים וארבע החוליות המרכיבות את עמוד השדרה. פריצת דיסק הוא מצב שבו הדיסק נדחף אל מחוץ למיקומו הטבעי. השינוי במיקומו הדיסק אינו בעייתי בפני עצמו, אולם הדיסק מפעיל לחץ על העצבים הנמצאים סמוך אליו ובכך גורם לכאבים לתופעות נוספות. פריצת דיסק היא מהגורמים הידועים והנפוצים ביותר לכאבי גב, אולם בשונה מכאבי גב רגילים, כאבים  הנובעים מפריצת דיסק, הם כאבים ממושכים ואינטנסיביים המקרינים גם לאזור הגפיים.

סוגים של פריצת דיסק 

ייתכנו מספר סוגים של פריצת דיסק בדרגות שונות של חומרה. עוצמת הכאב תשתנה ממקרה למקרה, בהתאם למקום הפגוע ולקרבה שלו לשורשים עצביים.

 • בלט דיסק – מצב שבו החלק החיצוני של קליפת הדיסק נקרע ומאפשר לגרעין הדיסק להפעיל לחץ כלפי חוץ.
 • בקע דיסק – מצב שבו כמעט כל הסיבים המרכיבים את מעטפת הדיסק נקרעים.
 • פריצת דיסק  – מצב בו המעטפת הסחוסית נקרעת ותכולתו של הדיסק פורצת החוצה. במצב זה משחרר הגוף כימיקלים המעודדים נפיחות וכאבים.

הגורמים לפריצת דיסק

פריצת דיסק עלולה להיגרם בפתאומיות בעקבות מכה או נפילה, או להיווצר בהדרגה בעקבות עומס חוזר ונשנה על עמוד השדרה. אלה הם הגורמים הנפוצים ביותר לפריצת דיסק:

 • שחיקה כללית של הגוף – פריצת דיסק עלולה להיווצר כחלק מהתופעות המאפיינות שחיקה כללית של הגוף.
 • סביבת עבודה – עבודה המצריכה ישיבה ממושכת או לחלופין עבודה הכרוכה בהרמת משאות כבדים עלולה לגרום לפריצת דיסק.
 • הרמת משאות – הרמה של משאות כבדים באופן לקוי עלולה להביא לפריצת דיסק.
 • משקל עודף –  עודף של משקל גוף נמנה עם הגורמים האפשריים לפריצת דיסק
 • חוסר פעילות גופנית  – מחסור בפעילות גופנית מוביל לניוון של הרקמות התומכות בעמוד השדרה ומגביר את הסיכון ללקות בפריצת דיסק.
 • פעילות גופנית ללא הכנה – מעבר מהיר מדי מצב מנוחה לפעילות גופנית אינטנסיבית, עלול לגרום לעומס יתר על חוליות עמוד השדרה ועל הדיסקים.

סימפטומים לפריצת דיסק

כאשר הדיסק לוחץ על העצבים בעמוד השדרה, פעילות העצבים נפגעת. מצב זה עלול לגרום לשינויים בהולכת האותות העצביים ולגרום לסימפטומים שונים בניהם:

 • כאבים –  לחץ על עצב בזמן פריצת דיסק עלול לגרום לכאבים עזים לאורך מסלול העצבים. לחץ באזור הצוואר עלול להקרין לכתפיים ולזרועות עד כפות הידיים. לחץ באזור הגב התחתון עלול להשפיע על המפשעה, הישבן, הברכיים וכפות הרגליים.
 • נימול וחוסר תחושה- תחושותאלה חמורות יותר מאשר כאבים וניתן להרגיש אותן במסלולים זהים למסלולים בהם ניתן להרגיש את הכאבים.
 • בעיות בשלפוחית השתן והמעיים – אובדן שליטה על הסוגרים, קושי בתנועת מעיים או אובדן תחושה באברי המין, הם סימפטומים של פריצת דיסק במצב המצריך התערבות רפואית מידית.

כיצד מאבחנים פריצת דיסק

תהליך האבחון של פריצת דיסק יכול להימשך זמן רב והוא כולל מספר בדיקות.

 • בדיקה גופנית – בדיקה של תחושה, כוח שרירים ורפלקסים המתבצעת על ידי כירופרקט יכולה לספק אבחנות לגבי מצב פריצת הדיסק.
 • הדמיית תהודה מגנטית ()- בדיקה היוצרת הדמיה תלת ממדית של האזור הפגוע ומאפשרת לרופאים לקבל תמונת מצב מדויקת.
 •  – בדיקה העושה שימוש בצילומי רנטגן כדי ליצור הדמיה תלת ממדית של האזור הפגוע.

הטיפול בפריצת דיסק

הטיפול המקובל הוא בפריצת דיסק הוא הימנעות מתנוחות הגורמות כאב, ביצוע תרגילי התעמלות ייעודיים ונטילת משככי כאבים. כעשרה אחוז מהסובלים מפריצת דיסק יזדקקו לניתוח.

 • ניתוח – הניתוח הנפוץ ביותר לטיפול בדיסק פרוץ מכונה microdiskectomy. הליך ניתוחי  שכולל חיתוך של חלק מעצמות עמוד השדרה כדי להגיע אל  הדיסק הפרוץ ואל העצבים הדחוסים שסביב לו.
 •  – דיקור סיני, עיסוי, טיפול כירופרקטי ויוגה משמשים גם הם לטיפול בפריצת דיסק. מומלץ להתייעץ בנושא עם הרופא המטפל.

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

טיפולים אלטרנטיבייםטיפולים אלטרנטיביים הפכו לפופולריים מאד בישראל בעשורים האחרונים. עבור רבים הם מספקים פתרון טוב יותר מהרפואה הקונבנציונלית ולעיתים הם משתלבים בתוך שגרת הטיפול הרפואית הרגילה של חולים במחלות שונות. המונח רפואה אלטרנטיבית הוא מונח שכולל תחתיו דיסיפלינות שונות ותחומים רפואיים טיפוליים שונים. החוט המקשר בין כל סוגי הטיפול הללו הוא שאין להם סימוכים מדעיים במסגרת הרפואה הקונבנציונלית ולכן אינם כלולים בה. אם זאת, בשנים האחרונות גם רופאים מתחומי הרפואה הקונבנציונלית משלבים לעיתים במהלך הטיפול גם אלמנטים של רפואה משלימה שפועלת לצד הרפואה הקונבנציונלית – להקלה על תופעות לוואי שונות ולטיפול נוסף. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo