אין אונות – כל מה שצריך לדעת

 

לא מעט גברים מדווחים על כך שהם סובלים מאין אונות, שנקראת גם אימפוטנציה. על פי ההגדרה, אין אונות היא הפרעה בתפקוד המיני המאופיינת בחוסר יכולת להגיע לזקפה. הראש אולי רוצה, אבל הגוף אינו משתף פעולה. אין אונות עלולה להופיע במפתיע ויכולה להיות תופעה החוזרת על עצמה שוב ושוב. לסובלים מאין אונות ולרופאים המטפלים בהם לא כל כך פשוט לגלות את הגורמים להפרעה. הסיבה העיקרית לקשיים באבחון ובטיפול היא תחושת הבושה ואי הנעימות של הסובלים מאין אונות – הסיבה העיקרית לכך שהנושא לא עלה בפומבי עד לשנות השלושים של המאה העשרים.

איך מאבחנים אין אונות

השלב הראשון באבחון נועד על מנת לשלול את הגורמים הפיזיולוגיים ולוודא כי לא מדובר באין אונות ראשונית. הבדיקה היא פשוטה מאוד. אם הגבר מצליח להגיע לזקפה באוננות, כאשר הוא לבדו, סביר מאוד שהוא אינו סובל מבעיה פיזיולוגית וכי הבעיה היא אין אונות משנית. במידה וזה אכן המצב, מומלץ לפנות פסיכולוג או סקסולוג.

הגורמים לאין אונות

מה גורם לאין אונות

הרפואה מחלקת את אין האונות לשני סוגים: אימפוטנציה ראשונית ואימפוטנציה משנית. לכל אחד מסוגי אין האונות מאפיינים ייחודיים משלו.

אימפוטנציה ראשונית

אין אונות ראשונית היא מצב בו איבר המין אינו מתפקד כלל. הסובלים מאין אונות ראשונית אינם מסוגלים להגיע לזקפה בשום דרך. הסיבות לאין אונות ראשונית הן לרוב סיבות רפואיות ולכן גם הטיפול מתבצע באמצעים פיזיולוגיים. בין הגורמים האפשריים לאין אונות ראשונית: מחלות לב וכלי דם, סוכרת, רמות הורמונאליות נמוכות, ניתוחים אן הקרנות באזור אגן הירכיים, שימוש בתרופות שונות וסיבות הקשורות לאורח החיים כמו שתיית אלכוהול, עישון, שימוש בסמים ועוד.

הטיפול באין אונות ראשונית:

קיימות מספר דרכים לטיפול באין אונות ראשונות בניהן:

  • תרופות – קיימות מספר תרופות לטיפול באין אונות, השייכות למשפחת מעכבי האנזים פוספודיאסטראז PDE5. השמות המסחריים של התרופות הם ויאגרה, סיאליס ולוויטרה. הן מתחילות להשפיע כחצי שעה לאחר נטילתן ומשך ההשפעה שלהן עומד על כשלוש שעות.
  • שתלים – דרך נוספת לטיפול באין אונות ראשונית היא על ידי שתלים באיבר המין. קיימים שני סוגים עיקריים של שתלים. שתלים קשיחים שלא ניתן לשנות את מצבם ושתלים מתנפחים שבמצבם ניתן לשלוט באמצעות משאהב מיוחדת.

אימפוטנציה משנית

אין אונות משנית היא במקרים רבים, תוצאה של גורמים פסיכולוגיים. רגשות כמו פחד, אשמה, לחץ, חרדה ועוד, עלולים להפריע לגבר להגיע לזקפה, או לשמור על זקפה לאורך זמן שיאפשר מגע מיני מספק. הטיפול באין אונות משנית הוא בעיקרו פסיכולוגי.

הטיפול באין אונות משנית

כאמור, הטיפול באין אונות משנית הוא בעיקרו טיפול פסיכולוגי, תהליך בו אמור המטופל לגלות את הסיבות לאין האונות שלו ולהתמודד איתן. טיפול פסיכולוגי המשולב בפעילות גופנית ובשנוי של הרגלי הבריאות – הפסקת עישון למשל, יכול להעלים כמעט לחלוטין את התופעה ולגרום לגבר להיות מסוגל לתפקד מבחינה מינית בכל מצב.

תשובות לשאלות נפוצות

לאיזה רופא פונים עם בעיות זיקפה

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כלליתמכבימאוחדתלאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

רוצים לקבל יעוץ חינם? השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה.

    מדפלוס (MedPlus)
    Logo