אלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה שבה התנוונות של תאי מוח גורמת להתדרדרות בזיכרון וביכולת השכלית. הסיכויים ללקות באלצהיימר עולים עם הגיל. כחמישה אחוז מבני הגילאים 74-65 לוקים באלצהיימר ובקרב בני 85 ומעלה, מגיעה שכיחות המחלה עד לחמישים אחוז. למרות שמדובר במחלה חשוכת מרפא, טיפולים מסוימים יכולים לשפר את איכות חייהם של החולים באלצהיימר. התמודדות עם מחלת אלצהיימר כרוכה בקשיים רבים עבור החולה, בני משפחתו והמטפלים בו ודרושה להם מידה רבה של תמיכה על מנת להתמודד עם המחלה.

הגורמים למחלת אלצהיימר

למחלת אלצהיימר אין גורם ידוע אחד. מדענים סוברים כי המחלה נגרמת על ידי שילוב של בין גורמים גנטיים לבין גורמים שונים הקשורים באיכות החיים ובסביבה.

 • גיל – מחלת אלצהיימר תופיע בדרך כלל לאחר גיל 65. כאמור,שכיחות המחלה בקרב בני 85 ומעלה עומדת על 50%.
 • מין – נשים חיות בממוצע זמן רב יותר מאשר גברים, לכן נשים הן בעלות סיכויים גבוהים יותר ללקות באלצהיימר
 • גנטיקה – הסיכון ללקות באלצהיימר גבוה יותר בקרב קרובים מדרגה ראשונה של חולי אלצהיימר. מדענים זיהו מספר מצבים גנטיים המעלים את הסיכון בקרב משפחות מסוימות.
 • ליקויים קוגניטיביים – לבעלי ליקויים קוגניטיביים קלים, יש סיכוי גבוה יותר לפתח אלצהיימר.
 • סגנון חיים – לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ורמות סוכר לא מאוזנות, הם גורמים המעלים את הסיכון ללקות באלצהיימר. מספר מחקרים מצביעים על כך שפעילות שכלית, במיוחד בגילאים מתקדמים, מפחיתה את הסיכון ללקות במחלה.
 • השכלה – במחקרים מסוימים נמצא קשר בין רמת ההשכלה לבין הסיכון ללקות באלצהיימר. הסיבות המדויקות לכך טרם הובהרו אולם ככל הרמת ההשכלה עולה, פוחת הסיכון ללקות באלצהיימר.

סימפטומים למחלת אלצהיימר

אובדן זיכרון ובלבול הם סימפטומים המופיעים בשלב הראשון של המחלה. עם התקדמות המחלה ייגרמו נזקים ליכולתו השכלית של החולה שימנעו ממנו לזכור, לחשוב בהיגיון או ללמוד.

 • אובדן זיכרון – אנשים הלוקים במחלת אלצהיימר סובלים מבעיות זיכרון ההולכות ומחמירות הם עלולים לשכוח שיחות או פגישות, לחזור על עצמם בזמן שיחה או להניח חפצים במקומות  לא הגיוניים. עם התקדמות המחלה הם עלולים גם לשכוח שמות של בני משפחה ושל חפצים יומיומיים. סימפטומים נוספים לאלצהיימר עלולים להיות:
 • קשיים בחשיבה מופשטת – קשיים בזיהוי מספרים ובהתעסקות איתם, עלולים להצביע אל התפתחות של מחלת אלצהיימר.
 • קשיי ביטוי – חולי אלצהיימר עלולים להתקשות במציאת מילים נכונות או במעקב אחר שיחה. בשלב מתקדם יותר של המחלה הם יתקשו גם לקרוא ולכתוב.
 • קשיים בהתמצאות – חולי אלצהיימר עלולים ללכת לאיבוד בסביבה מוכרת להם, ואף לאבד את תחושת הזמן.
 • אובדן כושר שיפוט – חולי אלצהיימר נתקלים בקשיים, בעת ביצוע פעולות הדורשות תכנון ושיקול דעת.
 • שינויים באישיות – בשלבים שונים של המחלה, חולי אלצהיימר עלולים לסבול ממצבי רוח משתנים, חוסר אמון, עקשנות, דיכאון, חרדות ותוקפנות.

כיצד מאבחנים אלצהיימר

על מנת להבחין בין מחלת אלצהיימר לבין אובדן זיכרון מסיבות אחרות, נערכים מספר סוגים של בדיקות. בדיקות מעבדה, בדיקות פסיכולוגיות וסריקות מוח. אבחון של 100% ניתן להשיג רק על ידי בדיקה מיקרוסקופית של רקמת המוח, המתאפשרת רק לאחר המוות. בין סריקות המוח  האפשריות:

 • הדמיית תהודה מגנטית () – סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמיה של המוח.
 •   – סריקה שיוצרת הדמיה תלת ממדית של המוח ומסייעת לרופאים לאבחן את מצב המחלה.
 •  – הדמיה המשלבת שתי בדיקות ומעניקה לרופאים אינפורמציה על תפקוד האזורים השונים במוח.

טיפול באלצהיימר

נכון להיום לא קיימים טיפולים למחלת אלצהיימר. מספר טיפולים תרופתיים יכולים לסייע בהאטת ההתדרדרות הקוגניטיבית הנובעת מהמחלה. הקפדה על אורח חיים בריא ועל פעילות שכלית, להקטין את הסיכון ללקוחת במחלה.

טיפולים אלטרנטיביים

קיימים מספר  למחלת אלצהיימר שיעילותם שנויה במחלוקת.

 • ויטמין Eמספר מחקרים הוכיחו כי ויטמין E מסוגל להאט את התקדמות המחלה, בעוד מחקרים אחרים הראו כי הוא אינו יעיל. הרופאים מזהירים מפני נטילת מינונים גבוהים של ויטמין E, בגלל הקשר שלו למקרי מוות מסיבות קרדיווסקולריות.
 • הפרזין A– הפרזין A המופק מאזוב סיני, פועל כפי הנראה בדרך הדומה לתרופות המשמשות להאטת המחלה.  שימוש בהפרזין A יחד עם תרופות כמו דונפזיל (אריצפט) מגביר את הסיכון לתופעות לוואי רעילות, לכן אין ליטול אותם בו זמנית.

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

סריקת PET היא בדיקה ממשפחת בדיקות ה-CT המבוססות על קרני רנטגן. PET הינו ראשי תיבות של Positron Emission Tomography, או בשפה פשוטה יותר – שימוש בחומרים רדיואקטיביים כדי לאבחן בעיה רפואית. הבדיקה נחשבת יעילה מאד באיתור של בעיות כמו גידולים בכל הגוף, מחלות במערכת המוח ועצבים, מחלות לב וריאה ועוד.המשך לקרוא>>

טיפולים אלטרנטיבייםטיפולים אלטרנטיביים הפכו לפופולריים מאד בישראל בעשורים האחרונים. עבור רבים הם מספקים פתרון טוב יותר מהרפואה הקונבנציונלית ולעיתים הם משתלבים בתוך שגרת הטיפול הרפואית הרגילה של חולים במחלות שונות. המונח רפואה אלטרנטיבית הוא מונח שכולל תחתיו דיסיפלינות שונות ותחומים רפואיים טיפוליים שונים. החוט המקשר בין כל סוגי הטיפול הללו הוא שאין להם סימוכים מדעיים במסגרת הרפואה הקונבנציונלית ולכן אינם כלולים בה. אם זאת, בשנים האחרונות גם רופאים מתחומי הרפואה הקונבנציונלית משלבים לעיתים במהלך הטיפול גם אלמנטים של רפואה משלימה שפועלת לצד הרפואה הקונבנציונלית – להקלה על תופעות לוואי שונות ולטיפול נוסף. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo