בדיקה חדשה אשר מזהה מחלות עצב-שריר

2023-11-14

תסמונת גיליאן-בארה (GBS), אשר ידועה בשמה העברי כתסמונת דלקת רב-עצבית עולה חריפה, הינה דלקת אשר גורמת לפגיעה במעטפת העצב, מיאלין. התסמונת מתפתחת כ-4 ימים לאחר חדירתו של הזיהום לגוף. ישנם מומחים הסבורים כי הפגיעה במיאלין הינה למעשה תולדה של תגובת חיסון עצמית. דהיינו, כי מדובר במחלה אוטואימונית של מערכת העצבים ההיקפית (הנמצאת בסמוך למוח ולעמוד השדרה).

תסמונת GBS הינה מחלה קשה אשר יכולה להופיע בכל גיל. על פי רוב, התסמונת מופיעה לאחר מחלת חום או שלשולים מחיידק או נגיף. לדוגמא, בשנת 1976, כאשר אנשים רבים חוסנו כנגד שפעת החזירים, התסמונת התפרצה ביתר שאת ורבים לקו בשיתוק. שיעורי התמותה בגין תסמונת גיליאן-בארה עומדים על כ-5%.

תסמיני המחלה – עקצוץ ואובדן תחושה הולך ומתגבר

תסמיני המחלה מתחילים עם אובדן תחושה ועקצוץ בכפות הידיים והרגליים. אט אט, התחושה מתגברת ומתפתחת. למעשה, היא מתחילה לעלות בכל הגוף וגורמת לחולשה ושיתוק של הגפיים. השיתוק נמשך ועלול גם לפגוע, באופן חלקי עד מלא, בשרירי הפנים והנשימה. תהליך השיתוק אורך 14-20 ימים בממוצע. לא אחת, החולים נזקקים להנשמה ומאושפזים להשגחה וטיפול בחדר מיון. במקרים חריפים, תסמונת GBS גורמת גם לשינויים בקצב הלב ועלייה בלחץ הדם.

למעשה, מדובר בתהליך דלקתי אשר גורם למהלך חריף עם נזק רב עצבי. במסגרת התהליך הנ"ל, נגרמת לחולה פגיעה בממברנת המיאלין אשר עוטפת את האקסונים של תאי העצב. התסמונת הקשה הינה הגורם העיקרי לשיתוק עצב-שריר במדינות המערב. המחקר הרפואי, אשר בחן את התסמונת רבות, עלה בשנים האחרונות על כך שהאחראים להתפתחות המחלה הינם נוגדנים עצמיים כנגד גנגליוזידים הטעונים שלישית.

כיצד מאבחנים?

האבחנה של תסמונת גיליאן-בארה נעשית על בסיס התסמינים הקליניים של המחלה ועל מספר בדיקות שניתן לבצע. ראשית, החולה יכול לעבור בדיקת ניקור מותני או בדיקת מבני הולכה עצבית. בתוצאות בדיקות אלה ניתן לבחון פגיעה בהולכה. עם זאת, חשוב להדגיש כי התסמינים הקליניים מהווים על פי רוב את ה"נורה האדומה" הדרושה. מרבית החולים מחלימים מהמחלה ורק חלק קטן מהם יסבול גם מפגיעה מוטורית (קלה, בדרך כלל). אולם, ישנן כמובן גם תופעות אחרות כגון שיתוק מוחלט ואף מוות.

בדיקה חדשנית לאבחון

היות והאבחנה של המחלה היא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בדרך לריפוי, חברות רבות פועלות על מנת לפתח בדיקה שתוכל לעמוד בסטנדרטים הדרושים. אחת מהן היא חברת MEDPIAN הגרמנית אשר השיקה לאחרונה בדיקה המאפשרת זיהוי במקביל של כתריסר נוגדנים שונים כנגד גנגליוזידים.

הבדיקה, Anti-Ganglioside profile ImmunoDot, נהנית מכך שהיא קלה לתפעול ונוחה לעבודה. למעשה, היא התגלתה ככלי אבחוני מצוין מבחינת זיהוי תופעות אשר כוללות שיתוקי עצב-שריר. אי לכך, היא מאפשרת לחולה ולרופאים לזהות במהרה את תסמונת ה-GBS ולהתחיל בטיפול המתאים. הבדיקה החדשנית משווקת בישראל על ידי חברת "אלדן ציוד אלקטרוני" אשר הינה אחת החברות המובילות במדינה לאספקתו של ציוד רפואי, מדעי ואנליטי.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo