בדיקה לזיהוי גורמים לדלקת המעי

2013-10-14

אחד האלמנטים החשובים ביותר ברפואה הינו אבחון מהיר ויעיל של מחלות, מקל וחומר כאלה המסכנות את המטופל. סוגיית אבחון המחלה מקבלת משנה חשיבות כאשר מדובר במחלות "קלות" לכאורה אשר מתפתחות לכדי זיהום קטלני. כזו היא גם דלקת המעי.

מצד אחד, זוהי מחלה נפוצה אשר פוגעת בשיעורים ניכרים באוכלוסייה. כמו כן, במרבית המקרים, ההחלמה מהדלקת הינה מוחלטת, מלאה ולוקחת מספר ימים. עם זאת, כאשר דלקת המעי פוגעת באדם בעל מערכת חיסונית חלשה, היא עלולה לגרום לנזקים משמעותיים ואף למוות. בדיקה חדשה, אשר אושרה על ידי ה-FDA, תוכל כעת לסייע בזיהוי מהיר של הגורמים העומדים מאחורי דלקת המעי. אי לכך, גורמים רפואיים סבורים כי הבדיקה תפחית באופן משמעותי את הסיכון הטמון בדלקת המעי.

דלקת המעי, הידועה בשמה הלועזי – גסטרואנטריטיס, הינה זיהום של המעיים והקיבה. מדובר בדלקת אשר הסימפטומים הבולטים שלה הינם שלשולים דחופים והקאות. דלקת המעי הינה מחלה שכיחה ביותר והיא עלולה לפגוע בכ-20% מהציבור בכל שנה. היות ודלקת המעי יכולה להתרחש במרבית המקרים בגין הרעלת מזון, היא ידועה גם בשם העממי "קלקול קיבה". הדלקת מתפשטת במהירות באמצעות מזון, מגע, משטחים מזוהמים ומים.

איתור הגורמים המסוכנים מאחורי דלקת המעי

על פי רוב, גסטרואנטריטיס הינה זיהום ויראלי אשר חולף עם הזמן גם ללא טיפול מיוחד. עם זאת, כפי שצוין לעיל, ישנם מקרים בהם מדובר במחלה קטלנית. בעיקר כאשר המחלה פוגעת בקשישים, תינוקות ומדוכאי חיסון. המרכז למחלות ומניעה בארה"ב, ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention), דיווח לאחרונה כי בין השנים 1997-2007 עלה באופן משמעותי מספר מקרי המוות בגין גסטרואנטריטיס. נטען כי בשנת 2007 נפטרו בעולם בגין המחלה כ-17,000 בני אדם. כמו כן, נמצא כי החיידק C.difficile והנגיף נורו-וירוס "עמדו מאחורי" כ-66% ממקרי המוות המדוברים.

על מנת לסייע באבחון מהיר של הגורמים למחלה, אבחון אשר ישפר באופן משמעותי את איכות הטיפול ומתן המענה הרפואי, ה-FDA אישר כעת את בדיקת ה-xTAG GPP. זוהי בדיקה אשר ניתן באמצעותה לזהות 11 גורמים לדלקת המעי (נגיפים, טפילים וחיידקים).

בדיקת ה-xTAGG GPP יעילה מבחינת זיהוי הנגיפים Norovirus, ו-rotavirus A, החיידקים Campylobacter, Salmonella, Enterotoxigenic E, coli, E. coli 0157,Shiga like toxin producing E. colu, C.difficile, והטפילים Giardia ו-cryptosporidium.

אישור ה-FDA

מנכ"ל המשרד לאבחון והדמיה במרכז למכשור ורדיולוגיה של ה-(FDA (Center for Devices and Radiological Health, ד"ר אלברטו גוטיארז, מציין כי בדיקת xTAG GPP תוכל בהחלט לסייע לזיהוי מהיר של הגורם לדלקת המעי. כפועל יוצא מכך, הרופאים יוכלו – על בסיס תוצאות הבדיקה – להעניק למטופל את המענה הרפואי המהיר והנכון ביותר מבחינתו. במקרים בהם מדובר באוכלוסיות "בסיכון" (לדוגמא, ילדים או קשישים), הבדיקה תוכל לשמש ממש ככלי להצלת חיי אדם.

ה-FDA אישר את הבדיקה לאחר מספר מחקרים אשר תוצאותיהם הושוו לתוצאותיה של בדיקת איתור כל אחד מהגורמים באופן נפרד. כמו כן, המתודה המחקרית התייחסה גם לסיכוי הגבוה של תוצאה חיובית שגויה, וזאת על ידי אישור התוצאות החיוביות רק על בסיס בדיקה נוספת. התרופה פותחה על ידי חברת Luminex האמריקנית. כעת, אישורה מהווה בשורה אמיתית היכולה בהחלט לסייע באבחונים רפואיים במקרים של דלקת המעי. עם אישורה על ידי ה-FDA, הבדיקה תיכנס לשימוש גם בבתי החולים בישראל.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo