בדיקת אם.אר.איי (MRI): כיצד מתבצעת ובאיזה אזורים

בדיקת אם.אר.איי (MRI) היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים.

הסריקה שעליה מבוססת הבדיקה למעשה יוצרת מספר עיבודים שונים של התמונות המתקבלות, כך שהבודק יכול להבחין בבעיות שונות בכל איזור באיבר ולהתמקד בפרטים קטנים ואפילו מקרוסקופיים. לעיתים, כאשר יש צורך בדיוק רב יותר של הבדיקה מזריקים הרופאים לוריד הנבדק חומר ניגוד שמכיל גדוליניום ומאפשר שיקוף טוב יותר של האיברים.

שימושים בבדיקת בדיקת אם.אר.איי (MRI)

בדיקת MRI היא בדיקה שמתבצעת כדי לאבחן בעיות ומחלות באיברים רבים בגוף. היא משמשת לסקור מחלות שונות ובעיות באיזור עמוד השדרה, ביניהן פריצות דיסק, גידולים שונים, כלי דם סתומים ועוד. בנוסף הבדיקה נפוצה כאשר רוצים לבדוק מצב של גידולים במוח, לחץ תוך מוחי מוגבר, אירוע מוחי ועוד. היא מאבחנת מחלות כמו טרשת נפוצה ומחלות כלי דם באיברים שונים – מהמוח ועד לאיזור הלב.

בדיקת MRI משמשת גם לבדיקת מצב העובר בתוך הרחם בזמן הריון ולמעקב אחר מצבו במצב של הריון בסיכון גבוה. היא מאבחנת מחלות באיברים הפנימיים ביניהם הכבד, המעי הגס והדק, הכליות, הלבלב ושלפוחית השתן. לבסוף, הבדיקה של MRI מומלצת ופופולרית מאד במהלך גילוי סרטן השד, לצד בדיקות הממוגרפיה.

חזור למעלה ↑

כיצד מתבצעת הבדיקה בדיקת MRI?

מה זה בדיקת אם אר איי (MRI)
הבדיקה מתבצעת ללא הכנות רבות לפני. ישנם מקרים בהם יש צורך להיות בצום במשך כמה שעות לפני הבדיקה, בהתאם לאיבר אותו בודקים. לבדיקה יש להגיע עם בגדים קלים וללא תכשיטי מתכת, סיכות לשיער או כפתורים מתכתיים. אין להיכנס לאיזור הבדיקה עם כרטיסי אשראי או סליקה אחרים שיכולים להיפגם במהלך הבדיקה.

הבדיקה מתבצעת בתוך מיכל סגור ולכן יכולה ליצור תחושה קלסטרופובית לא נעימה. חשוב ליידע את הצוות המטפל אם אתם סובלים מחרדות בהקשר זה או לקחת תרופות הרגעה בהתאם לטיפול התרופתי אותו מקבלים. ישנם מכונים מסוימים בהם המטופל מקבל חלוק או בגד מיוחד בזמן הבדיקה, לאחר מכן הוא יוכנס למכשיר ה-MRI, אותו מיכל סגור. הצוות הרפואי ינחה את הנבדק שלא לזוז במהלך הבדיקה כדי שהאיבר הנבדק יסוקר בצורה המדויקת ביותר. הסקירה בתוך המכשיר נמשכת כ-45 דקות בהתאם לסוג הבדיקה המתבצעת.

חזור למעלה ↑

לאחר הבדיקה

לרוב בדיקת אם.אר.איי  מתבצעת ללא תופעות לוואי מיוחדות, אלא אם הבדיקה התרחשה תחת הרדמה, מקרה שקורה בעיקר כאשר המטופל סובל מכאבים עזים או כאשר הוא סובל מקלסטרופוביה חמורה. האבחון לאחר הבדיקה מתקבל תוך זמן קצר.

רוצים לקבל יעוץ חינם? השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה.

    מדפלוס (MedPlus)
    Logo