בית החולים שיבא: צנתור חדיש במקום ניתוח לב פתוח לטיפול בדליפה במסתם הלב

2022-12-13

התערבות טיפולית אשר קשורה למניעה וריפוי של מחלות לב ותפקודים לבביים לקויים, דורשת לא אחת גם ניתוחים מורכבים כגון ניתוח לב פתוח. עם זאת, ניתוח לב פתוח הינו הליך רפואי מורכב ומסוכן אשר לא כל אחד יכול לעמוד בו. לעיתים, המצב הבריאותי של המטופל מביא לכך שניתוח לב פתוח עלול לסכן את חייו של האחרון לא פחות מהבעיה הרפואית אשר אותה הוא נועד לפתור. ואכן, לא כל הסובלים מבעיות במסתם הלב יכולים לעבור ניתוח לב פתוח. כעת, טיפול רפואי חדשני, אשר בוצע בהצלחה בבית החולים שיבא תל השומר בתל אביב, מציע פיתרון לבעיה זו.

באפריל 2011, שלושה חולים במצב קשה עברו – בזה אחר זה – צנתור חדשני בבית החולים שיבא בשיטת "קליפס ללב". עבור אחת המטופלות, הפרוצדורה הרפואית של תיקון דליפת מסתם הלב הייתה לא פחות מ"סיכוייה האחרונים". דהיינו, הרופאים בבית החולים שיבא ביצעו אצל המטופלת הנ"ל את הצנתור החדשני והצלחתו הביאה להצלת חייה, פשוטו כמשמעו.

בשלושת החולים האמורים, ההליך החדשני נחל הצלחה של ממש. כמו כן, שלושת החולים היו זקוקים לטיפול באופן מיידי. זאת היות ונוכח מצבם הבריאותי הם לא היו כשירים לעבור ניתוח לב פתוח לשם תיקון מסתם הלב. הרופאים הדגישו כי במצב הבריאותי שעמד על הפרק, ניתוח לב פתוח היה עלול לסכן את חייהם של המטופלים ולהביא למותם.

140,000 ישראלים סובלים מאי ספיקה במסתם הלב המיטראלי

בישראל, בה כ-140,000 חולים סובלים מאי ספיקה במסתם הלב המיטראלי, ההליך החדשני יכול להוות תקווה של ממש. מקל וחומר כאשר מדובר בחולים שאינם יכולים לעבור ניתוח לב פתוח בגין מצבם הבריאותי הירוד. ההליך החדשני, המכונה Mitra-Clip, נועד לסייע בעיקר למבוגרים וצעירים אשר מוגדרים כחולי לב קשים. דהיינו, חולים אשר תיקון מסתם הלב בהליך כירורגי כגון ניתוח לב פתוח עלול לסכן את חייהם בטווח המיידי.

הטכנולוגיה החדשה, אשר פותחה על ידי חברת אבוט, מאפשרת כעת גם לחולים אלה סיכוי למצוא מזור למצוקתם. מדובר בהליך המתקן את הדליפה בלב בצורה לא פולשנית על ידי טכנולוגיה של השתלת "קליפס ללב". דוברות בית החולים שיבא הוציאה הודעה לפיה הטיפול, אשר בוצע זה מכבר בהצלחה רבה ברחבי תבל, זמין כעת גם עבור המטופלים הישראלים.

הרופאים מתקנים בזמן אמת

כיצד הדברים מתבצעים בפועל? במסגרת הטיפול החדשני, דליפת המסתם המטריאלי של הלב מתוקנת על ידי הצמדת עלי מסתם הלב באמצעות "קליפס" ייחודי. אי לכך, הלב מסוגל לשאוב יותר בדם וביעילות רבה יותר באופן משמעותי. הפעולה זהה במידה מסוימת לפעילות המבוצעת במסגרת ניתוח לב פתוח. במהלך ניתוח לב פתוח, המנתחים תופרים את מסתם הלב לאחר שהם פותחים את "בית החזה" של החולה. ההליך החדשני מציע את אותה הפעולה אך ללא הסיכון הטמון בכירורגיה פולשנית.

דליפה במסתם הלב נגרמת כתוצאה מכך שהעלים שבמסתם הלב אינם נסגרים באופן מלא וגורמים לדם לזרום לעליית הלב השמאלית בחזרה. אי לכך, ובכדי להזרים די דם לכל חלקי הגוף, הלב מפצה על פעילות העלים באמצעות הגדלתו של החדר השמאלי. הגדלה זו דורשת הפעלת מאמץ נוסף מהלב העלול להוליד אי ספיקת יתר. בסופו של דבר, החולה עלול לסבול משבץ, התקף לב ואף למוות. במסגרת הטיפולים בשיטת ה"קליפס", הרופאים יכולים כעת לראות האם הדליפה במסתם הלב נעצמה/נעצרה, וכל זאת בזמן אמת. במידה והרופאים מזהים כי ה"קליפס" איננו משיג את התוצאה הדרושה, הם יכולים לשנות את מיקומו ו/או להתקין "קליפס" נוסף.

פרופ' ויקטור גויטע שיבא

פרופ' ויקטור גויטע, מנהל הצנתורים במרכז הלב בבית החולים שיבא, התייחס לאחר ביצוע הטיפולים להליך החדשני. "אני שמח שעלה בידינו לעזור לחולים ולהציע להם פרוצדורה רפואית חדשנית שהיא ללא ספק מצילת חיים", אמר ד"ר גויטע, "מדובר בהליך פורץ דרך וחשוב אשר טומן בחובו בשורה של ממש לחולי לב אשר סובלים הן מדליפה במסתם הלב והן מסיכונים גבוהים לגבי ניתוח לב פתוח. לא אחת, מדובר בחולים אשר נאלצים להתמודד עם מחלות נוספות והחידוש המדובר נותן להם מענה".

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo