קרוהן

קרוהן היא מחלה דלקתית הפוגעת ברירית מערכת העיכול. היא יכולה להופיע לכל אורכה של מערכת העיכול, אולם לרוב היא ממוקמת בחלקו הסופי של המעי הדק, באזור בו המעי הדק מתחבר למעי הגס. במקרים נדירים במיוחד תגיע המחלה גם לקיבה או לוושט.  בכמחצית המקרים תפגע גם במעי הגס וגם במעי הדק. קרוהן שכיחה במידה זהה בקרב נשים ובקרב גברים, ולמרות שהיא עלולה להופיע בכל גיל, היא מתגלה לרוב בקרב צעירים.

סוגי קרוהן

השמות השונים של המחלה ניתנים בהתאם לאזור במערכת העיכול שבו פגעה.

 • אילאוקוליטיס – הצורה הנפוצה ביותר של קרוהן. פוגעת בחלקו הסופי של המעי הדק ובמעי הגס.
 • אילאיטיס – פוגעת בחלק התחתון של המעי הדק. עלולה לגרום למורסות דלקתיות בחלק התחתון של הבטן.
 • קרוהן גסטרודואודנלית – פוגעת בקיבה ובתריסריון – חציו הראשון של המעי הדק.
 • ג’ג’ונואליאיטיס – גורמת לאזורים דלקתיים בחלקו העליון של המעי הדק.
 • קרוהן קוליטיס – פוגעת במעי הגס בלבד

הגורמים לקרוהן

בעבר היה מקובל לחשבו כי מתח נפשי ותזונה לקויה, הם הגורמים למחלה. למרות ששני הגורמים הללו עלולים להחמיר את התסמינים, עולם הרפואה מתמקד בגורמים הבאים:

 • המערכת החיסונית – חוקרים רבים סבורים כי מחלת קרוהן מתפתחת בעקבות תגובה של מערכת החיסון של החולים לחיידק שנמצא במעיים בדרך קבע.
 • גנטיקה – לאנשים בעלי קרוב משפחה מדרגה ראשונה החולה בקרוהן, סיכויים מוגברים ללקות בה. אח או אחות החולים בקרוהן, מעלים את הסיכויים עם פי שלושים.
 • מקום מגורים – היות ומחלת הקרוהן נפוצה במיוחד בקרב אנשים הגרים באזורים עירוניים או בסמוך לאזורי תעשייה, ייתכן שאחד הגורמים לה הוא גורם סביבתי, המושפע על ידי מקום המגורים.
 • תזונה  – תושבי חלקו הצפוני של כדור הארץ נוטים לחלות בקרוהן יותר מאשר תושבי חצי הדרומי. אחד ההסברים לכך הוא תזונה עשירה בשומנים וצריכה של מזון מעובד.
 • עישון – עישון מגביר את הסיכון לחלות בקרוהן. כמו כן הטיפולים בחולי קרוהן מעשנים יעילים פחות מאשר בקרב חולים שאינם מעשים.

סימפטומים למחלת קרוהן

הסימפטומים למחלת קרוהן יכולים להתפתח בהדרגה או להופיע בפתאומיות ולהפוך ממתונים לבלתי נסבלים. בין הסימפטומים האופייניים:

 • שלשול –מחלת קרוהן יוצרת דלקת הגורמת לתאים להפריש כמויות גדולות של מלחים ומים. כאשר המעיים לא מסוגלים לקלוט את הכמויות הלאה, מתפתחים שלשולים. לכן שלשול עלול להעיד על התפתחות של מחלת קרוהן.
 • כאבי בטן ועוויתות – הדלקות והכיבים הנגרמים על ידי המחלה, פוגעים בדפנות המעיים. פגיעות אלו עלולות להשפיע על תפקוד המעיים ולגרום לכאבים עזים ועוויתות. ככל שהמחלה חמורה יותר, כך תגבר עוצמת הכאבים.
 • דם בצואה  – התנועה של תכולת המעיים עלולה לגרום לדפנות המעיים לדמם, ובמקרים מסוימים המעיים מדממים מעצמם. הופעה של דם בצואה או על דפנות האסלה, עלולה להעיד על מחלת קרוהן.
 • פיסטולות ומורסות –הדלקת במעיים, שנוצרה כתוצאה ממחלת קרוהן, עלולה לנוע לאברים פנימיים נוספים וליצור בניהם חיבור הקרוי פיסטולה. מקום נפוץ מאוד להיווצרות פיסטולה הוא באזור פי הטבעת.
 • כיבים – המחלה מתחילה בצורת פצעים קטנים המפוזרים על דפנות המעיים. פצעים אלו עלולים להתפתח לכיבים גדולים שיכולים אף לחדור את דפנות המעיים. לעיתים יופיעו כיבים אלה גם בסביבת הפה.

כיצד מאבחנים את מחלת קרוהן

במקרה של חשש למחלת קרוהן, יתבצעו בדיקות רפואיות מקיפות בדיקות מעבדה. במידה והתוצאות יהיו חיוביות יתקיימו בדיקות נוספות של המעי הגס.

 • קולונוסקופיה – הבדיקה מתבצעת באמצעות קולונוסקופ –  צינור גמיש גמיש המוחדר אל פי הטבעת ומאפשר לרופאים לראות את פנים המעי ואף ליטול ממנו דגימות רקמה לצורך בדיקות נוספות.
 •  – בדיקה היוצרת הדמיה של פנים המעי באמצעות צילום רנטגן ומאפשרת לרופאים לבדוק את מצב הדלקת.
 • הדמיית תהודה מגנטית (– סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמיה של פנים הגוף.
 • קפסולת וידאו – בבדיקה זו, המיועדת לגילוי ממצאים חריגים על דופן המעי, בולע הנבדק קפסולה זעירה ובה מצלמת וידאו המשדרת את הצילומים למקלט מיוחד. צילומי דופן המעי יסייעו לרופא לקבוע את מצב המחלה.

דרכי טיפול במחלת קרוהן

הטיפול במחלת קרוהן הוא מורכב. רוב החולים יקבלו טיפול תרופתי בהתאם למצב המחלה ובמקרים מסוימים ייתכן גם טיפול ניתוחי.

 • טיפול תרופתי –קיימות מספר תרופות לטיפול במחלת קרוהן בניהן: סלזופירין, המשפיע בעיקר על המעי הגס, ונלקח דרך הפה. כדי להימנע מתופעת הלוואי של התרופה פותחו  תרופות שאינן מכילות סלזופירין, אלא רק חומצה 5 אמינו-סליצילית בעלת פעילות אנטי דלקתית. במחלת קרוהן בינונית או קשה ייתכן גם טיפול בסטרואידים או בנוגדנים חד שבטיים.
 • טיפול ניתוחי – במקרה של חוסר תגובה לטיפול תרופתי או סיבוכים כמו דימום בלתי נשלט או חסימות במעי, ייתכן טיפול ניתוחי. טיפול זה אינו מרפא את המחלה, אלא מעניק פתרון לבעיות ספציפיות שהיא יצרה.

על פי החוק במדינת ישראל לחולי מחלת קרוהן מגיעות זכויות רפואיות.

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo