הבט אל השעון: משרד הבריאות מעודד טיפול בהיפנוזה

2013-09-02

האם טיפול בהיפנוזה הולך לקבל דחיפה משמעותית בזכות משרד הבריאות? כנס חדש, אשר ייערך תחת הכותרת "איך עדיין לא למדתי היפנוזה?", יתקיים מטעם משרד הבריאות והוועדה המייעצת לפי חוק ההיפנוזה. הכנס מיועד לרופאים, פסיכולוגים ורופאי שיניים. במהלכו, יוצגו מגוון רחב של מחקרים בנושא היפנוזה ככלי רפואי טיפולי. במשרד הבריאות מביעים תקווה כי הכנס יחשוף רופאים רבים ליתרונותיה של ההיפנוזה ויעודד אותם להרחיב את אופקיהם בנוגע לטיפול המיוחד.

הכנס ייערך בנובמבר השנה (4.11.2013) והוא עתיד להתקיים במרכז "נאות אפעל". באי הכנס ישמעו הרצאות מצד מומחים מובילים בתחום כגון ראש בית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב, פרופ' אילנה אלי, מנהל המחלקה לכירורגיית ילדים בבית החולים בני ציון, פרופ' ג'ורג' מוגילנר, סגן מנהל המרכז הרפואי לבריאות הנפש גהה, פרופ' גיל זלצמן, דיקאן בית הספר למנהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למנהל, הפסיכולוג הקליני פרופ' אורן קפלן ועוד.

יו"ר הוועדה המייעצת לפי חוק ההיפנוזה במשרד הבריאות, ד"ר אלכס אביב, התייחס לכנס בהדגישו כי היפנוזה היא כלי טיפולי אשר רק אנשי מקצוע מיומנים רשאים להעניק אותו. למעשה, חוק ההיפנוזה קובע כי טיפול היפנוטי בישראל דורש הכשרה מיוחדת ועמידה בהצלחה בבחינה בהיפנוזה במשרד הבריאות.

מהי היפנוזה ומדוע משרד הבריאות מעודד אותה?

היפנוזה היא מונח אשר קרוי על שמו של האל היווני היפנוס, שהיה אחראי על השינה במיתולוגיה היוונית. המנתח הסקוטי ג'יימס ברייד, בן המאה ה-19, היה הראשון שעשה שימוש במונח היפנוזה בהקשרו המודרני. מאז, טיפול בהיפנוט התפתח מאד והוכר ככלי רפואי מקצועי, יעיל ואפקטיבי (גם על ידי הרפואה המודרנית). למעשה, היפנוזה היא תהליך או פעולה אשר עשויים ו/או מיועדים לגרום לשינויים במודעות ובתודעה של אדם באמצעות סוגסטיות. היפנוזה יכולה לגרום גם לשינוי ברגשות, בגוף, בתחושה, בזיכרון, בהתנהגות ואף בחשיבה.

כפי שצוין לעיל, ההרשאה המקצועית לטיפול בהיפנוזה בישראל מוגדרת בחקיקה מסודרת. חוק השימוש בהיפנוזה, התשמ"ד-1984 (הידוע בשמו "חוק ההיפנוזה") הוא זה אשר מעגן את הכללים בנוגע לטיפולי היפנוזה בישראל. על פי חוק זה, אין לבצע טיפולי היפנוזה בישראל ללא קבלת "רישיון להיפנוט". לאחר השלמת לימודי היפנוזה במכון מוכר ו/או במוסד אקדמי, על הרופא לעמוד בהצלחה בבחינה בהיפנוזה במשרד הבריאות.

יעילות היפנוזה ככלי רפואי – שורה ארוכה של מחקרים

במהלך הכנס הקרוב, המומחים השונים בתחום יסבירו לנוכחים אודות יתרונותיה של ההיפנוזה. כמו כן, יימסר מידע עדכני באשר לאופן שבו יש לעבור את ההכשרה בתחום וכיצד ניתן לקבל רישיון להיפנוט בישראל. ד"ר אביב מסביר כי "היפנוזה היא לא מרפאה אשר עומדת בפני עצמה. מדובר למעשה בכלי טיפולי אשר מבוצע על ידי רופאים בשלל תחומים לאחר קבלת הכשרה מתאימה". לדבריו, "טיפול בהיפנוזה יכול להיות בעל השפעות מרחיקות לכת על חולים הסובלים מחרדות, כאבים, בעיות קשב וריכוז ועוד". לדוגמא, זהו טיפול המסייע בחרדת ניתוחים או חרדה מפני טיפולי שיניים.

לדברים אלה של ד"ר אביב מצטרפים שורה של מחקרים המצביעים על יעילותה של ההיפנוזה בעבודה עם ילדים. כמו כן, הוכח כי היפנוזה מסייעת גם בהתמודדות עם מחלות רבות כגון אין-אונות, מחלות עור, התמכרויות, תופעות לוואי של כימותרפיה, אסטמה, תסמונת המעי הרגיש ועוד. יש גניקולוגים אשר מדגישים את תרומתה של ההיפנוזה להכנה ללידה.

ישראל נחשבת למדינה פורצת דרך בתחום ההיפנוזה. למעשה, זוהי המדינה היחידה בעולם בה ההיפנוזה זכתה לעיגון מוסדי ולתמיכה מפורשת מצד בית המחוקקים. ד"ר אביב הוא כאמור יו"ר הוועדה המייעצת לפי חוק ההיפנוזה במשרד הבריאות. וועדה זו פועלת מכוח חוק ההיפנוזה והיא מפקחת על יישום החוק והוראותיו השונות.

מדפלוס (MedPlus)
Logo