חיסון נגד דלקת ריאות למבוגרים

שושנה דמארי, “מלכת הזמר העברי” וכלת פרס ישראל, הלכה לעולמה בפברואר 2006 לאחר שלקתה בדלקת ריאות, והיא בת 82. מותה המצער של הזמרת הפופולארית, העלה לסדר היום את הסיכון הרב הטמון למבוגרים וקשישים בגין דלקת ריאות. גם זקן המקובלים, הרב הקשיש, יצחק כדורי, נכנע לדלקת ריאות כשבועיים לפני פטירתה של דמארי. ואכן, מדובר ללא ספק באחת המחלות המסוכנות ביותר עבור מבוגרים מעל גיל 50.

אחד המחוללים השכיחים ביותר של דלקת ריאות בקרב ילדים וקשישים, הינו חיידק הפנוימוקוק (Streptococcus Pneumoniae). כעת, חיסון פרבנר 13, אשר משמש לחיסון ילדים ותינוקות כנגד פנוימוקוק, יהיה החיסון המוצמד הראשון כנגד החיידק גם עבור מבוגרים בני 50 פלוס.

ה-FDA, מינהל המזון והתרופות של ארה”ב, העניק את האישור להרחיב את השימוש בפרבנר 13 למבוגרים. בעקבות אישור זה, יהיה ניתן לחסן באמצעותו מבוגרים בכדי למנוע מחלות פולשניות הנגרמות על ידי 13 הזנים של הפנוימוקוק. כמו כן, החיסון יהיה יעיל גם כנגד דלקת ריאות.

בשורה של ממש

האישור שניתן על ידי ה-FDA איננו עניין של מה בכך. מדובר בבשורה של ממש עבור בני 50 ומעלה בכל העולם. סוגיית המחלות אשר נגרמות על ידי חיידק הפנוימוקוק הינה עניין מוביל ומשמעותי מבחינת בריאות הציבור. מקל וחומר בקרב אוכלוסיית בני ה-50 ומעלה אשר שיעורה בחברה נמצא במגמת עלייה מתמדת בשנים האחרונות. כיום, ההערכה היא כי מדי שנה ישנם מאות אלפי מקרי זיהום שונים של חיידקי הפנוימוקוק, בארה”ב בפרט ובעולם בכלל. בארה”ב, הרשויות הרפואיות מדברות על כ-450,000 מקרים של דלקות ריאות המהווים עילה לכ-300,000 אשפוזים וכ-200,000 ביקורים בחדרי המיון בבתי החולים.

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיב”א בתל השומר (תל אביב), פרופ’ גליה רהב, מציינת כי חיידקי הפנוימוקוק הינם ללא ספק מגורמי התחלואה המשמעותיים ביותר בקרב ציבור בני ה-50 ומעלה. ואכן, מחקרים רבים תומכים בדבריה של פרופ’ רהב. על פי מחקרים אלה, בין 20% ל-60% מדלקות הריאה נגרמות בשל חיידקי פנוימוקוק.

אישור לאחר מחקר ראשוני בלבד

מאז נכנס לשימוש חיסון פרבנר 13 באוכלוסיית הילדים עד גיל 5, תוצאותיו היו יוצאות מן הכלל. אי לכך, וחרף העובדה שטרם הושלמו מלוא המחקרים בתחום, ה-FDA מצא לנכון לחבור לאיחוד האירופאי ולרשום את החיסון גם כיעיל עבור מבוגרים. מדובר באישור “תקדימי משהו” אשר ניתן על בסיס מחקר ראשוני בלבד. פרופ’ רהב מוסיפה כי פרבנר 13 מציע כיום לבני 50 ומעלה, אשר בעקבות מערכת חיסון מזדקנת מוצאים עצמם פגיעים יותר מול מחלות זיהומיות, פתרון חשוב היכול להפחית באופן משמעותי מחלות (וכתולדה מכך להוריד גם את שיעורי התמותה).

כיום, פרבנר 13 נחשב לחיסון היחיד בעולם אשר הותווה במיוחד לצורך מניעת זיהומים הנגרמים על ידי 13 זנים של חיידק הפנוימוקוק בילדים ותינוקות. מדובר בחיסון אשר נרשם זה מכבר ביותר ממאה מדינות ברחבי תבל. כמו כן, בעשרות מדינות נוספות, החיסון מהווה חלק מתוכנית החיסונים הלאומית.

בישראל, חיסוני פרבנר 13 הינם חלק משגרת החיסונים והם ניתנים לכל התינוקות במדינה החל מגיל חודשיים. חיסון פרבנר 13 מבוסס על הידע והמדעי והטכנולוגיה של חיסון הפרבנר המקורי (אשר פעל כנגד שבעה זנים של חיידק הפנוימקוק), וזאת תוך כדי שהוא כולל שישה זנים חדשים של החיידק אשר אחראים על רוב מקרי התחלואה שעדיין קיימים.

האישור של מינהל התרופות והמזון של ארה”ב ניתן על בסיס 13 מחקרים שלב 3 אשר כ-7,000 ילדים נטלו בהם חלק. תוצאותיהם של המחקרים הצביעו על כך שחיסון פרבנר 13 יעיל כנגד הזנים החדשים במידה שווה כמו החיסון הקודם, וללא תופעות לוואי נוספות.

מדפלוס (MedPlus)
Logo