חיסון לדלקת ריאות מבוגרים (פרבנר 13)

2023-11-14

חיסון נגד דלקת ריאות למבוגרים (פרבנר 13)

שושנה דמארי, "מלכת הזמר העברי" וכלת פרס ישראל, הלכה לעולמה בפברואר 2006 לאחר שלקתה בדלקת ריאות, והיא בת 82. מותה המצער של הזמרת הפופולארית, העלה לסדר היום את הסיכון הרב הטמון למבוגרים וקשישים בגין דלקת ריאות.

גם זקן המקובלים, הרב הקשיש, יצחק כדורי, נכנע לדלקת ריאות כשבועיים לפני פטירתה של דמארי. ואכן, מדובר ללא ספק באחת המחלות המסוכנות ביותר עבור מבוגרים מעל גיל 50.

אחד המחוללים השכיחים ביותר של דלקת ריאות בקרב ילדים וקשישים, הינו חיידק הפנוימוקוק (Streptococcus Pneumoniae). כעת, חיסון פרבנר 13, אשר משמש לחיסון ילדים ותינוקות כנגד פנוימוקוק, יהיה החיסון המוצמד הראשון כנגד החיידק גם עבור מבוגרים בני 50 פלוס.

ה-FDA, מינהל המזון והתרופות של ארה"ב, העניק את האישור להרחיב את השימוש בפרבנר 13 למבוגרים. בעקבות אישור זה, יהיה ניתן לחסן באמצעותו מבוגרים בכדי למנוע מחלות פולשניות הנגרמות על ידי 13 הזנים של הפנוימוקוק. כמו כן, החיסון יהיה יעיל גם כנגד דלקת ריאות.

בשורה של ממש

האישור שניתן על ידי ה-FDA איננו עניין של מה בכך. מדובר בבשורה של ממש עבור בני 50 ומעלה בכל העולם. סוגיית המחלות אשר נגרמות על ידי חיידק הפנוימוקוק הינה עניין מוביל ומשמעותי מבחינת בריאות הציבור. מקל וחומר בקרב אוכלוסיית בני ה-50 ומעלה אשר שיעורה בחברה נמצא במגמת עלייה מתמדת בשנים האחרונות.

כיום, ההערכה היא כי מדי שנה ישנם מאות אלפי מקרי זיהום שונים של חיידקי הפנוימוקוק, בארה"ב בפרט ובעולם בכלל. בארה"ב, הרשויות הרפואיות מדברות על כ-450,000 מקרים של דלקות ריאות המהווים עילה לכ-300,000 אשפוזים וכ-200,000 ביקורים בחדרי המיון בבתי החולים.

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיב"א בתל השומר (תל אביב), פרופ' גליה רהב, מציינת כי חיידקי הפנוימוקוק הינם ללא ספק מגורמי התחלואה המשמעותיים ביותר בקרב ציבור בני ה-50 ומעלה. ואכן, מחקרים רבים תומכים בדבריה של פרופ' רהב. על פי מחקרים אלה, בין 20% ל-60% מדלקות הריאה נגרמות בשל חיידקי פנוימוקוק.

 

לאחר מחקר ראשוני: אישור חיסון נגד דלקת ריאות למבוגרים

פרבנר 13 נגד דלקת ריאות למבוגרים

מאז נכנס לשימוש חיסון פרבנר 13 באוכלוסיית הילדים עד גיל 5, תוצאותיו היו יוצאות מן הכלל. אי לכך, וחרף העובדה שטרם הושלמו מלוא המחקרים בתחום, ה-FDA מצא לנכון לחבור לאיחוד האירופאי ולרשום את החיסון גם כיעיל עבור מבוגרים. מדובר באישור "תקדימי משהו" אשר ניתן על בסיס מחקר ראשוני בלבד.

פרופ' רהב מוסיפה כי פרבנר 13 מציע כיום לבני 50 ומעלה, אשר בעקבות מערכת חיסון מזדקנת מוצאים עצמם פגיעים יותר מול מחלות זיהומיות, פתרון חשוב היכול להפחית באופן משמעותי מחלות (וכתולדה מכך להוריד גם את שיעורי התמותה).

חיסון פרבנר למבוגרים

כיום, פרבנר 13 נחשב לחיסון היחיד בעולם אשר הותווה במיוחד לצורך מניעת זיהומים הנגרמים על ידי 13 זנים של חיידק הפנוימוקוק בילדים ותינוקות.

מדובר בחיסון אשר נרשם זה מכבר ביותר ממאה מדינות ברחבי תבל. כמו כן, בעשרות מדינות נוספות, החיסון מהווה חלק מתוכנית החיסונים הלאומית.

בישראל, חיסוני פרבנר 13 הינם חלק משגרת החיסונים והם ניתנים לכל התינוקות במדינה החל מגיל חודשיים. חיסון פרבנר 13 מבוסס על הידע והמדעי והטכנולוגיה של חיסון הפרבנר המקורי (אשר פעל כנגד שבעה זנים של חיידק הפנוימקוק), וזאת תוך כדי שהוא כולל שישה זנים חדשים של החיידק אשר אחראים על רוב מקרי התחלואה שעדיין קיימים.

האישור של מינהל התרופות והמזון של ארה"ב ניתן על בסיס 13 מחקרים שלב 3 אשר כ-7,000 ילדים נטלו בהם חלק. תוצאותיהם של המחקרים הצביעו על כך שחיסון נגד דלקת ריאות פרבנר 13 יעיל כנגד הזנים החדשים במידה שווה כמו החיסון הקודם, וללא תופעות לוואי נוספות.

איפה עושים את חיסון נגד דלקת ריאות (פרבנר 13)?

ניתן לקבל את החיסון בכל קופות החולים (מכבי, כללית מאוחד ולאומית). תינוקות יכולים לקבל את החיסון בטיפת החלב העירונית.

מה המחיר לחיסון פרבנר 13?

למחירון המלא באתר: call.gov.il

מה הוא חיידק הפנוימוקוק

מיון מדעי
ממלכה:חיידקים אמיתיים
מערכה:Firmicutes
מחלקה:Bacilli
סדרה:Lactobacillales
משפחה:Streptococcaceae
סוג:Streptococcus
מין:Streptococcus pneumoniae

זהו חיידק אשר בשנים האחרונות הצליח ל״רמות״ את האנטיביוטיקה ולהתגבר עליה! חיידק הפנוימקוק גורם למספר מחלות קשות מאוד שעלולות לגרום לתמותה בקרב אנשים מבוגרים מאוד ובעלי מחלות רקע. המחלות הם זיהום בדם, דלקת ריאות, דלקת קרום המוח, דלקות אוזניים ויש לו יותר מ-90 זנים שונים אשר יכולים לתקוף את גופכם.

תופעות לוואי

כמו לכל חיסון גם בחיסון נגד דלקת ריאות ניתן להרגיש כאב קל, אודם במיקום הזריקה ואולי קצת סחרחורות. במקרה של תופעות לוואי חמורות יותר יש לפנות לרופא המטפל.

חיסון פרבנר בעד ונגד

חיסון לדלקת ריאות מבוגרים (פרבנר 13)

דלקת ריאות: האם ולמי כדאי להתחסן כנגדה?

למרות הקדמה בה אנו חיים ומצב הרפואה המצויין כיום עדיין 10% מן החולים בדקלת הריאות מתים מן המחלה. נכון שרבים יגידו שטיפול אנטיביוטי עוזר בריפוי המחלה הנגרמת על ידי חיידקי הפנוימוקוק, אך חשוב לדעת שאנטיביוטיקה לא מגינה עליכם במקרה של סיבוכי המחלה, ומה שכן יגן עליכם הוא החיסון.

אז נכון שישנם כאלו שיגידו שאפשר לוותר על החיסון וזה אולי יכול להיות נכון אם אתם צעירים ללא מחלות רקע, שכן הסיכוי שלכם למות מן המחלה הוא נמוך.

חשוב להדגיש!

הכתבה היא לא רפואית ואינה המלצה להתחסן או לא, ולכן לפני שאתם מקבלים החלטה יש לפנות לרופא המטפל שלכם על מנת לקבל את המלצתו.

 

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo