לפרוסקופיה

לפרוסקופיהשיטת הלפרוסקופיה היא שיטת ניתוח ממשפחת האנדוסקופיה. שיטה זו מבוססת על החדרה של מכשור הניתוח ומצלמה זעירה באמצעות חתכים קטנים בבטן – האיזור העדיף לניתוחים אלו, וביצוע הניתוח בלי לחתוך חתכים גדולים שיותירו צלקות קשות בגוף המנותח. במהלך הניתוח, שהפך לפופולרי בסוף שנות התשעים, מוחדרת מצלמה מזערית אל תוך חלל הבטן ומאפשרת לרופאים ולצוות חדר הניתוח לצפות בנעשה בתוך גופו של המנותח ולעקוב שלב אחר שלב אחר ביצוע התהליך הניתוחי.

למה משמשת שיטת הלפרוסקופיה?

שיטת הניתוח הלפרוסקופי משמש במספר סוגי טיפולים. החלוקה הרפואית היא לטיפולי אבחנה שבמהלכם יש ליצור חתך ולהחדיר את המצלמה שתתן את המפה המצולמת של איזור הבטן או טיפולים לכל דבר שמתאפשרים באמצעות ביצוע החתכים המזערים הללו. בין הטיפולים הפופולרים בלפרוסקופיה ניתן למצוא תיקון וושט ורפלוקס, ניתוחי כריתת תוספתן, ניתוחים במעי הגס והדק, תיקוני בקע במפשעות, ניתוחים באיזור הסרעפת, כריתות טחול, כבד, לבלב וקיבה, הצרת קיבה, הסרת גידולים באיברי פנים באיזור הבטן ועוד. היום מבוצעת שיטת הלפרסוקופיה גם ללא חתכים דרך פתחי הגוף השונים.

כיצד מבוצע ניתוח לפרוסקופיה?

הניתוח מתבצע בדרך כלל בהרדמה כללית. המנתח מבצע חתך באמצעות מחט חלולה באיזור דופן הבטן. המחט לא פוגעת באיברים פנימיים אלא בעלת מנגנון של מעצור שמאפשר החדרה קלה ללא סיכונים מיותרים. המחט החלולה מחדירה אל הגוף דו תחמוצת הפחמן שמנפח את הבטן ויוצר אפשרות להחדיר את שאר מתקני הלפרוסקופיה.

לאחר שהגז מתחיל לפעול ונפער החלל, ניתן להחדיר את המחטים העבות שהן למעשה צינורות שדרכם יועברו מכשירי הניתוח מידי המנתח אל חלל הבטן. בין שלל המכשירים שמוכנסים דרך המחטים החלולות נמצא גם סיב אופטי זעיר שבקצהו מוצמדת מצלמה זעירה המצלמת ומשדרת אל מסך בחדר הניתוח את מה שקורה בחלל הבטן.

באמצעות הפיקוח על המסך והצילום לצד הפעלת הצינורות השונים ניתן לבצע תהליכים שונים כפי שתוארו כאן. במצב של ניתוח מסובך במיוחד נעזרים המנתחים בצילום כפול בשני מסכים שונים כך שיקבלו קנה מידה ברור יותר. ניתוחים מסובכים יותר יכולים להפוך בקלות לניתוח סטנדרטי במידה ותהליך הלפרוסקופיה אינו יעיל, תוך חיתוך קו חתך גדול יותר בדופן הבטן.

התאוששות מניתוח לפרוסקופיה                              

לרוב השפעות הניתוח הלפרוסקופי הן קלות יותר בגלל החתכים הקטנים יחסית. בימים הראשונים לאחר הניתוח יסבול המנותח מנפיחות קלה באיזור הבטן ותחושת כבדות, לצד כאבים שמטופלים על ידי משככי כאבים רגילים. במקרים מסוימים יכולה להיות הפרשה של נוזל מהחתכים השונים אך גם תופעה זו עוברת כעבור מספר ימים. היום משתמשים המנתחים בתפרים ממיסים שמאפשרים למנותח לחסוך את ההתמודדות עם סיכות באיזור הבטן. אם זאת, עדיין ישנם מנתחים שמעדיפים סגירה של הפתחים באמצעות סיכות כמו בניתוחים אחרים.

מדפלוס (MedPlus)
Logo