מה זה אולטרסאונד אנדוסקופי (בדיקת EUS): איך מתבצעת ותופעות הלוואי

אולטראסאונד אנדוסקופיאולטרסאונד אנדוסקופי ((Endoscopic Ultrasonography) היא פרוצדורת אבחון רפואי שמתבצעת בדרך כלל בהקשר לבעיות במערכת העיכול. באמצעות השילוב בין טכנולוגיית האנדסקופיה שכוללת למעשה שימוש בצינורית פלסטיק דקיקה שכוללת סיבים אופטיים ומצלמה המוחדרת אל הגוף ומצלמת את מה שקורה בתוכו ובין טכנולוגיית אולטראסאונד מתקדמת, ניתן לאבחן בעיות שונות באיזורים עדינים של מערכת העיכול ובאיברים הסמוכים לה.

באמצעות אולטרסאונד אנדוסקופי ניתן לבדוק קיומם של גידולים ופוליפים, לבדוק את הלבלב ואת כיס המרה ולבצע גם פעולות טיפוליות שדורשות דיוק רב.

אולטרסאונד אנדוסקופי עושה שימוש בטכנולוגיית האנדסקופיה כאשר בתוך צינורית הסיבים האופטימיים מותקן מתמר אולטראסאונד משוכלל. המתמר מאפשר לרופא לעקוב אחר מה שקורה בתוך חלל הגוף גם במהלך תהליכים רפואיים שונים. ניתן גם להחדיר מחט ולבצע בדיקת רקמות, הזרקה של חומרים מאלחשים וכדומה.

שימוש באולטרסאונד אנדוסקופי

השימוש באולטרסאונד אנדוסקופי מוכר במקרים שונים. הוא מאפשר לרופאים לאתר גידולים באיזור מערכת העיכול, למשל בקיבה או באיזור הושת, לדגום רקמה ולבדוק את אופי הגידול. בנוסף, ניתן באמצעות אולטרסאונד אנדוסקופי לאתר דלקות וזיהומים שקשה לאתר בטכנולוגיות אבחון אחרות. ניתן לבצע בדיקות באיזור הלבלב ובאיברים פנימיים שונים ולבדוק ציסטות בלבלב ולטפל בהן. בנוסף, ניתן לטפל בתאי עצב באמצעות חומרים מאלחשים שמסייעים להפחתת כאב במקרים של גידולים ובעיות רפואיות אחרות בתוך מערכת העיכול והאיברים הסמוכים לה.

ביצוע הבדיקה (EUS)

אולטרסאונד אנדוסקופי מתבצע על ידי יצירת חתך קטן באיזור הבטן והחדרה של המתקן האנדוסקופי אל חלל הבטן ואיזור מערכת העיכול או לחילופין החדרה של המכשיר האנדוסקופי דרך חלל הפה, בדיקה שהיא נפוצה יותר בדרך כלל. באמצעות המתמר המותקן על הצינורית משודרת תמונת אולטראסאונד על מערכות המחשב במרפאה ומאפשרות לרופא לאבחן באותו הרגע את הבעיה. הבדיקה מתבצעת באמצעות זריקת טשטוש ישירות לוריד לפני תחילת הבדיקה והשפעת חומרים אלו נמשכת מספר שעות.

לאחר שהשפעת הטשטוש מתחילה לפעול הרופא יכול לווסת למעשה את מסע הצינורית האנדוסקופית בתוך חלל הגוף ולהגיע לפינות הדרושות לו לאבחון הבעיה. בדרך כלל אולטרסאונד אנדוסקופי נמשך כחצי שעה עד שעה. לאחר סיום התהליך המטופל צריך לשהות בבית החולים בהתאוששות והוא בדרך כלל גם ייקבל את הייעוץ והאבחון מיד לאחר ביצוע הבדיקה.

כאשר נלקחות דגימות לצורך ביופסיה, תוצאות האולטראסאונד האנדוסקופי יכולות להידחות מעט. בדיקת הביופסיה לוקחת מספר שבועות ורק לאחריה יהיה ניתן להגיע לאבחון מלא של הבעיה. בסופו של דבר בדיקה זו מאפשרת לרופאים לאבחן בצורה מדויקת בעיות ותהליכים רפואיים באיזורים בעייתיים לאבחון בתוך הגוף ולקבל את התמונה המלאה בדרך לטיפול הנכון.

תופעות לוואי של אולטרסאונד אנדוסקופי

תופעות הלוואי כוללות דימום שעלול להיווצר בגלל לקיחת רקמות לביופסיה במהלך האולטראסאונד, חולשה ועייפות כתוצאה מהטשטוש. כאבי בטן, חום גבוה של מעל ל-38 מעלות או הקאות מחייבים דיווח לרופא המטפל במהירות.

מדפלוס (MedPlus)
Logo