אנדוסקופיה – מה זה, איך מתבצעת הבדיקה ועוד.

אנדוסקופיה (Endoscopy) מהווה את הטכנולוגיה הכירורגית המהותית ביותר שקיימת היום לביצוע בדיקות רפואיות מתקדמות, ניתוחים פנימיים ללא חתכים גדולים וביופסיה במקרים רפואיים שונים ומגוונים. התהליך מתבצע על ידי החדרת צינור המכיל מצלמה קטנה וסיב אופטי דרך הפתחים השונים של הגוף כמו הפה, פי הטבעת או איבר המין או דרך חתכים קטנים שמתבצעים בעור הנבדק על ידי הצוות הכירורגי.

מכשיר האנדוסקופ

המונח אנדוסקופיה מתבסס על האנדוסקופ. זהו שמו של הצינור הפלסטי שבתוכו מונחים הסיבים האופטיים שמאירים את תוך הגוף ומאפשרים לאתר את הבעיה או לבצע תהליכים כירורגיים שונים. על הסיבים האופטיים בתוך האנדוסקופ מותקנת מצלמת וידאו קטנה שמשדרת את צילומיה אל הצג הנמצא בחדר הבדיקות. הרופאים יכולים לאבחן כך בעיות שונות ולצפות במה שקורה בתוך גופנו בהגדלה משמעותית.

היום ישנם סוגים שונים של אנדסקופים שמשמשים במהלכים רפואיים שונים ולהחדרה מפתחים שונים בגוף. העובי המקסימלי של צינור האנדוסקופ הוא כעשרה מילימטרים כאשר מדובר בסוג הקשיח. כיום נכנס לשימוש סוג נוסף ומתקדם יותר אנדוסקופ שעשוי מצינור גמיש ורך בטכנולוגיה מתקדמת יותר והוא דק מאד – עוביו כשני מילימטרים.

האפשרויות של בדיקה אנדוסקופית

אנדוסקופיהבדיקה באמצעות טכנולוגיית האנדוסקופיה  מאפשרת כאמור לסרוק ולבדוק איברים שונים. בדיקה זו משמשת בתחומי רפואה רבים ביניהם גילוי של גידולים סרטניים במחלקות אונקולוגיה, בעיות פנימיות בכבד או בכליות, בעיות במערכת העיכול, איתור של בעיות בקנה הנשימה ובריאה, בדיקות נשים שונות כמו סקירה של הרחם ואברי הרביה, אבחון בעיות בלבלב ובדרכי המרה ועוד.

היום ניתן למצוא מומחים לביצוע אאנדוסקופיה בכל מחלקה רפואית בבית החולים, ממחלקות הגיניקולוגיה ועד מחלקות פנימית, אונקולוגיה, אף אוזן גרון ועוד. העובדה שניתן לחדור אל הגוף ולאתר בעיות בצורה ברורה ומהירה, ללא השלכות בריאותיות כבדות על המטופל במהלך הבדיקה, הופכת את האנדוסקופיה לתהליך פופולרי בכל מוסד רפואי מוביל. למרות שישנן בדיקות שבמהלכן יש צורך בחתן כדי להחדיר את האנדוסקופ אל חלל הגוף, הצלקות לאחר מכן הן בדרך כלל מינוריות ונעלמות במהרה.

ביצוע פעולות באמצעות אנדוסקופיה

ניתן לבצע פעולות כירורגיות מינוריות באמצעות אנדוסקופיה. בין הטיפולים המוכרים יותר ניתן למצוא קשירת שחלות אצל נשים שרוצות להפסיק להיכנס להריון, כריתה של כיס המרה או של הרחם, טיפול בגידולים בשלפוחית השתן ובלוטת הערמונית, ניתוחים להצרת קיבה ולמעקף קיבה, ניתוחים בברכיים ועוד.

בשנים האחרונות משתתפת טכנולוגיית האנדוסקופיה גם בטיפולים מתחום הרפואה האסתטית והרפואה הפלסטית וההתקדמות הטכנולוגית בתחום זה תאפשר בסופו של דבר מהפך גדול בהצע של הטיפולים על ידי קליניקות לרפואה אסתטית.

בנוסף, הפיתוחים הרבים בתחום המכשור הרפואי מבטיחים שבעתיד יהיה ניתן לבצע טיפולים רבים נוספים באמצעות אנדוסקופיה ולאבחן בקלות רבה ובבהירות רבה יותר בעיות בריאותיות אצל חולים רבים שהיום עדיין לא ניתן לאבחן אותן באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת הזו.

מדפלוס (MedPlus)
Logo