סריקת סיטי (טומוגרפיה ממוחשבת/בדיקת CT)

סריקת CT (Computerized Tomography) או בשמה המקצועי – טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף.

הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסיטי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר.

סריקת סיטי (טומוגרפיה ממוחשבת)

סריקת סיטי הומצאה עד ידי הבריטי גודפרי האונספילד שקיבל לאחר מספר שנים גם את פרס נובל לפיזיולוגיה על המצאה זו. בתחילת הדרך הסריקות נמשכו מספר שעות ולאחריהן היה צורך בכמה ימים של ניתוח התוצאות עד שהרופאים יכלו להגיע לאבחנה מדויקת. היום מדובר בסריקה מהירה באמצעות סורקים מודרניים שמאפשרים תוך שניות מעטות קבלת תמונה מדויקת של המצב.

שימושים רפואיים בסריקת סיטי

בתחום הרפואה משמשת סריקת CT לאבחון בעיות בריאותיות שונות, מחלות קשות ובעיות מזעריות שקשה לאתר באמצעות צילום רנטגן פשוט. רופאים רבים משתמשים בסריקה תוך כדי טיפול פולשני כדי לעקוב אחר התקדמות הפעולה הכירורגית ולוודא שהיא מביאה לתוצאות הרצויות. סריקות באיזור הבטן בעיקר או במקומות רגישים נוספים בעלי רקמות רכות וכלי דם חלולים מתבצעות על ידי החדרת חומרים ניגודיים למטופל באמצעות שתייה דרך הפה או הזרקה למערכת הדם של חומרים כמו בריום ויוד. החומרים האלו מאפשרים צביעה של כלי הדם כך שניתן לראות אותם בסריקה בצורה ברורה ובהירה יותר.

סריקת סיטי וקרינה

רבים חוששים מפני סריקות CT בגלל כמות הקרינה שנספגת במטופל במהלך הבדיקה. בעוד שכמות הקרינה משתנה ממכשיר למכשיר, עדיין יש חשש שקרינה בכמות גבוהה תגרום לבעיות בריאותיות שונות שהחמורה ביניהן היא גידול סרטני כלשהו. הרגישות הרבה בנושא הקרינה שנפלטת ממכשירי סיטי מביאה את חברות הטכנולוגיה הרפואית לחפש פתרונות ולשפר את מערכות הסריקה, כיום ידוע שניתן לשלוט על הקרינה באמצעות הדרכה נכונה של הצוות הרפואי ופרוטוקולים של הוראות מדויקות לגבי סריקת כל איבר ואיבר בגוף.

תופעות לוואי נוספות

לצד החשש מקרינה, חולים רבים מפחדים מסריקות CT שכוללות את השימוש בחומר ניגוד כזה או אחר. חומר הניגוד יכול להיות אלרגני עבור אנשים מסויימים. תופעות לוואי קשות שונות מדווחות בהקשר לסריקות סיטי גם בבתי החולים המוכרים והטובים ביותר בעולם אך מדובר באחוזים קטנים של תופעות לוואי קשות וטראגיות. בין תופעות הלוואי שעלולות לבוא לידי ביטוי לאחר הכלת חומר הניגוד ניתן למצוא נזק לכליות, הסתיידות עורקים, ליקויים קוגנטיביים – בעיקר אצל תינוקות ואפילו מוות במקרה של תגובה קשה מאד.

איפה אפשר בדיקת סיטי?

שם המכון
בדיקת סיטי במכון מאר תל אביב
בדיקת סיטי במכון מאר באר שבע
מדפלוס (MedPlus)
Logo