9 מזונות נוגדי חמצון המתאימים לחולי סרטן

2020-11-12

מחקרים רפואיים רבים נערכו במהלך העשורים האחרונים לגבי תוספי מזון ומזונות על שמתאימים לחולי סרטן ומתבססים קודם כל על תזונה נוגדת חמצון. חשיבותם של מזונות נוגדי חמצון לטיפול ואף למניעת סרטן נמצאו במחקרים אלו בדרך כלל כגבוהה מאד.

שילוב של מזונות נוגדי חמצון באופן קבוע בתפריט היומיומי יכול למנוע תופעות סרטניות רבות ואף לסייע לחולי סרטן רבים להתמודד עם תופעות הלוואי הקשות של טיפולי הכימותרפיה וההקרנות. בנוסף – מכיוון שבין תופעות הלוואי המוכרות ביותר של התרופות והטיפולים לחולי סרטן ניתן למצוא אובדן של ויטמינים ומינרלים לגוף וכן אובדן תיאבון – חשוב לשלב כמה שיותר מזונות נוגדי חמצון שמסייעים גם לניקוי ולבסוף לתחושה טובה יותר של מערכת העיכול.

9 מזונות נוגדי חמצון מוכרים ויעילים:

עגבניות

עגבניות בכלל ועגבניות ליקופן בפרט: עגבניות מכל הסוגים מכילות חומר שנקרא ליקופן. היום קיימות בשוק עגבניות בעלות כמות ליקופן גבוהה יותר. בישול של עגבניות רגילות או עגבניות ליקופן ושילוב של העגבניות עם שמן זית, שמסייע לשחרור הליקופן, הופך את העגבניות ליעילות בהאצת הצמיחה של תאים חיסוניים בגוף.

תה ירוק

תה ירוק נמצא כמסייע בהפחתת צמיחתם של כלי דם המסייעים לצמיחת גידולים וסיוע לריפוי מסרטן הכבד. בנוסף, תה ירוק מכיל חומרים שמסייעים לניקוי רעלים. הדרך הנכונה ביותר לשלבו בתזונה הוא להכין חליטות המושרות במים החמים כ-10 דקות, שלוש פעמים ביום.

חזור למעלה ↑

כורכום

כורכום הוא תבלין שמסייע בהגברת יעילות הכימותרפיה. השילוב הנכון ביותר עם כורכום הוא בתוך תערובת תבלינים שכוללת פלפל שחור – שמסייע לספיגתו של הכורכום בגוף.

חזור למעלה ↑

פירות הדר

מכילים חומרים נוגדי דלקות ומסייעים לכבד לנקות את הגוף מתאים סרטניים.

חזור למעלה ↑

משפחת המצליבים

משפחת המצליבים מכילה ירקות כמו כרוב, כרובית, ברוקולי וקולורבי. ירקות אלו מכילים חומר שנקרא סולפרן והם נבדקו ונמצאו יעילים לסילוק תאים סרטניים מהגוף ומניעת התפתחותם של תאים קדם סרטניים.

חזור למעלה ↑

עשבי תיבול

עשבי טיפול רבים הם נוגדי דלקות ונמצאו חיוניים למניעת התפשטות סרטן. משפחת עשבי התיבול האלו כוללת את הרוזמרין, בזיליקום,  נענע, אורגנו, פטרוזיליה, טימין, סלרי וזעתר.

חזור למעלה ↑

שוקולד מריר

שוקולד מריר הינו נוגד חמצון מוכר וידוע והוא מסייע בהאטת צמיחה של תאים סרטניים. חשוב לציין שמדובר בשוקולד מריר בעל אחוזי קקאו גבוהים. היום ניתן למצוא סוגי שוקולד מריר עם 70%, 80% ואפילו 100% של מוצקי קקאו.

חזור למעלה ↑

יין אדום

יין אדום ידוע כנוגד חמצון והוא מצוין להאטת הצמיחה של תאים סרטניים. מכיוון שמדובר במשקה אלכוהולי יש לצרוך אותו בכמות שלא תעלה על כוס אחת ביום.

חזור למעלה ↑

פירות יער

פירות יער

פירות יער מסוגים שונים ביניהם דומדמניות ואוכמניות הם נוגדי חמצון מוכרים שמסייעים בהפחתת הצמיחה של תאים סרטניים בגוף.

חזור למעלה ↑

רימונים

רימונים הם התגלית החדשה בקרב משפחת המזונות נוגדי החמצון. יעילותם כמסייעים להפחתת צמיחת תאים סרטניים ולניקוי הגוף מרעלים, ביניהם גם תאים סרטניים הוכחה בשנים האחרונות באינספור מחקרים.

לסיכום

חשוב לדעת שכל טיפול מניעה או טיפול תזונתי תוך כדי טיפול במחלת הסרטן צריך להיות מונחה על ידי תזונאי קליני מוסמך או רופא מטפל.

מדפלוס (MedPlus)
Logo