לוקמיה

לוקמיה, הנקראת גם סרטן הדם, היא מחלה ממאירה שמקורה במח העצם – הרקמה שיוצרת את תאי הדם בגופנו. מח העצם ממלא את החללים שבעצמות והוא אחראי על  יצירת תאי דם לבנים, תאי דם אדומים וטסיות דם. קיימים שלושה סוגים של תאי דם לבנים: נוטרופילים, לימפוציטים, ומונוציטים, השונים זה מזה בצורתם ובתפקידיהם. כאשר תאים אלה מתרבים באופן לא מבוקר, נקראת המחלה בשם לוקמיה. למחלת הלוקמיה ארבעה סוגים עיקריים ומגוון רחב של תת-סוגים והיא עלולה לפגוע בילדים ובמבוגרים.

סוגי הלוקמיה

כאמור, קיימים ארבעה סוגים של לוקמיה, השונים זה מזה במאפיינים ובדרכי הטיפול:

 • לוקמיה לימפובלסטית חריפה – זוהי מחלה של תאי דם לבנים צעירים בשלב שבו הם אינם בשלים. המחלה גורמת להתרבות חסרת בקרה של התאים לפני שהבשילו.
 • לוקמיה מיאלובלסטית חריפה – מחלה הפוגעת בסוג של תאי דם לבנים בשם מיאלואידים. המחלה גורמת להתרבות חסרת בקרה של מיאלואידים לפני שהבשילו.
 • לוקמיה לימפוציטית כרונית  – הסוג הנפוץ ביותר של לוקמיה. מחלה של התאים הנקראים לימפוציטים, שבה הם מתרבים ללא בקרה, חיים זמן רב מדי ויוצרים עודף של לימפוציטים בלתי תקינים במחזור הדם.
 • לוקמיה מיאלואידית כרונית – סרטן של תא האב במח העצם שממנו נוצרים כל תאי הדם. במצב זה תהליך ייצור תאי הדם יוצא משליטה.
 • לוקמיה של תאים שעירים – מצב שבו קיים ייצור מוגבר של לימפוציטים מסוג מסוים. המונח ‘תאים שעירים’, מתייחס לבליטות על פני השטח של תאי הדם הלבנים, שתחת המיקרוסקופ נראות כמו שערות.

סימפטומים ללוקמיה

הסימפטומים המלווים את מחלת הלוקמיה, משתנים על פי סוג הסרטן. אלו הם הסימפטומים הנפוצים ללוקמיה.

 • הזעות וחום גבוה – המחלה עצמה וזיהומים שונים הקשורים אליה עלולים לגרום להזעות ולחום גבוה.
 • דימום בלתי רגיל – דימום לא מוסבר מהאף, החניכיים, דימום מוגבר זמן מחזור חודשי אצל נשים, או הופעה של נקודות אדומות על הרגליים או סביב הפה, עלולים להעיד על לוקמיה.
 • כאבי עצמות – הצטברות של תאי דם לא בשלים במח העצם כתוצאה מלוקמיה, עלולה לגרום ללחץ ולכאבים בעצמות.
 • חיוורון, עייפות וקוצר נשימה – סימפטומים הקשורים לאנמיה המתפתחת עקב מחסור בתאי דם אדומים.
 • חוסר אנרגיה – תחושה חולי וחוסר אנרגיה עלולה להעיד על התפתחות של לוקמיה.
 • חניכיים נפוחים – סימפטום נדיר של לוקמיה המופיע בעקבות תאי לוקמיה המצטברים בחניכיים.

כיצד מאבחנים לוקמיה

ברוב המקרים מאובחנת לוקמיה על ידי בדיקת דם שגרתית בטרם הופיעו הסימפטומים. לאחר האבחון הראשוני יהיה צורך במספר בדיקות נוספות:

 • דגימת מח עצם -הבדיקה החשובה ביותר לגילוי לוקמיה, במהלכה נלקחת דגימה של מח העצם מחלקה האחורי של עצם האגן. הדגימה, שנלקחת על ידי החדרה של מחט אל העצם, נבדקת תחת מיקרוסקופ במטרה לזהות תאי דם לבנים לא תקינים ולקבוע את סוג הלוקמיה.
 • ציטוגנטיקה – בדיקה של מבנה תאי הלוקמיה, המאפשרת לרופאים לראות את השינויים שחלו בכרומוזומים. הבדיקה יכולה לעזור לרופאים להחליט על סוג הטיפול ולהעריך את תגובת התאים הסרטניים אליו.
 • ניקור מותני – לקיחה של דגימה מהנוזל שנמצא סביב המוח וחוט השדרה, במטרה לבדוק האם הגיעו תאים ממאירים לאזור זה.
 • CT,  או אולטרסאונד – סריקות נוספות אלה מתבצעות במטרה לבדוק האם תאים סרטניים התפשטו אל אזורים נוספים בגוף.
 • צילום חזה – צילום רנטגן של אזור החזה המסייע באיתור בלוטות לימפה מוגדלות.

טיפול בלוקמיה

בשונה ממחלות סרטן אחרות, לוקמיה אינה מורכבת מרקמה שניתן להסיר בניתוח. לכן הטיפול במחלה הנו מורכב מאוד.

 •  – טיפול בתרופות נוגדות סרטן שמשמידות את התאים הממאירים ועוצרות את ההתרבות שלהם. היות וחלק מהתרופות אינן יכולות לחדור לנוזל שסביב המוח וחוט השדרה, מזריקים אותן לפעמים  ישירות לנוזל באמצעות ניקור מותני.
 • סטרואידים – טיפול בתרופות המסייעות לכימותרפיה בהשמדת התאים הממאירים.
 • קרינה  – כאשר יש צורך בהשתלת מח עצם, מתבצעים לעיתים טיפולים בקרינה המכוונת אל כל הגוף כדי להשמיד את התאים הממאירים במח העצם.
 • השתלת תאי גזע – תאי גזע הם תאי דם לא בשלים במח העצמות שניתן להוציא ממחזור הדם וממח העצם. השתלה של תאי גזע מאפשרת מתן מינונים גבוהים יותר של תרופות כימותרפיות, ובכל מעלה את הסיכוי לריפוי או להארכה של תקופת ההפוגה.
 • השתלת מח עצם – החלפה של כל רקמת מח העצם בגוף, הנעשית על ידי החדרת תאי נבט חדשים שנלקחו מגוף החולה או מתורם, באמצעות עירוי לווריד.

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

כימותרפיה היא שם כולל לשיטה טיפולית שבמהלכה מוזרקים ומוחדרים לגוף חומרים כימיים כדי לטפל בבעיות בריאותיות ומחלות שונות. בעולם המודרני אנחנו מכירים את המילה בעיקר בטיפול במחלת הסרטן. כימותרפיה מסייעת להרוס את תאי הסרטן שהשתלטו על הגוף ולרפא את המחלה, לבצע טיפול מונע לאחר כריתה או הסרה של איבר בעל גידול כדי לוודא שלא נותרו גידולים סרטניים וגרורות בגוף המטופל אחרי ההליך וצמצום של פעילות התאים הסרטניים בתוך גוף המטופל.

בין אם מדובר בריפוי המטופל או בהקלה על התפשטות הגידולים בגופו, מטרת הכימותרפיה שפירושה בלעז הוא כימו (כימיה) ותרפיה (טיפול) היא להקל על המטופל ולהאריך את חייו גם במקרים בהם ידוע שהסרטן כבר נמצא בגוף והשתלט עליו.

בעבר היה הטיפול הכימותרפי שם כולל גם לטיפולים אנטיביוטיים רגילים נגד מזיקים וטפילים שונים שאינם קשורים למחלת הסרטן ולטיפולים במחלות שונות שכבר פסו מעולם, ביניהן מחלת העגבת שטופלה באמצעות טיפולי כימותרפיה שבמהלכם הוחדר למטופל חומר בשם ארספנמין. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo