לימפומה

הסרטן לימפומהלימפומה הוא סרטן של בלוטות הלימפה, המרכיבות, לצד מח העצם, בלוטות התימוס והטחול את מערכת הלימפה. בין הבלוטות  הממוקמות ברחבי הגוף מקשרת  ברשת של צינורות לימפה זעירים. בין תפקידי מערכת הלימפה: זיהוי חיידקים ווירוסים שפלשו לגוף, ניקוז נוזלים מרקמות שונות אל מחזור הדם והובלה של לימפוציטים –  תאי דם לבנים היודעים לזהות פולשים ולפעול נגדם, אל אזורי הגוף השונים. סקרים מצביעים על עלייה שנתית עולמית של 4.8% בשכיחות של מקרי לימפומה,  ולמרות השערות רבות שהועלו, טרם נמצא קשר חד משמעי בין גורם כלשהו לבין העלייה בשכיחות המחלה.

סוגי הלימפומה

קיימים שני סוגים של לימפומה. לימפומה על שם הודג’קין ולימפומה שאינה הודג’קין. כשמונים אחוזים מהלימפומות המאובחנות הנן לימפומות שאינן הודג’קין.

 • לימפומה על שם הודג’קין – לימפומה על שם הודג’קין תופיע במקרים רבים בגילאים צעירים. ההבדל בינה לבין לימפומה שאינה הודג’קין הוא בקיומם של תאי ריד-סטרנברג,  תאים בעלי מראה ייחודי שיתגלו רק בביופסיה ושאינם מופיעים בדרך כלל בלימפומות אחרות.
 • לימפומה שאינה הודג’קין – לימפומות אלה מתחלקות לשתי תת קבוצות: לימפומות המתפתחות במהירות ומתגלות לרוב בשלבים המוקדמים ולימפומות איטיות. את סוגי הלימפומות נוטים לחלק לפי התא הממאיר הראשוני – לימפוציט B או לימפוציט T. מקרים המתפתחים מלימפוציט T יהיו במקרים רבים אגרסיביים יותר מאלה המתפתחים מלימפוציט A.

הגורמים ללימפומה

למרות המחקרים הרבים הנערכים בנושא, טרם נמצאו גורמים מובהקים לאף אחד מסוגי הלימפומה. יחד עם זאת, התגלו גורמים המעלים את הסבירות להתפתחות לימפומה שאינה על שם הודג’קין.

 • לימפומה על שם הודג’קין – כאמור, למרות מחקרים רבים הנערכים בנושא, טרם נתגלו הגורמים ללימפומה על שם הודג’קין.
 • לימפומה שאינה הודג’קין – אנשים הנוטלים תרופות למניעת דחייה של איבר מושתל, בעלי חיסוניות נמוכה  וחולי צליאק, הם בעלי סבירות גבוהה ליותר להתפתחות של לימפומה שאינה הודג’קין.

סימפטומים ללימפומה

לימפומה אינה מתאפיינת בדרך כלל בתסמינים ייחודיים המצביעים עליה בבירור, אולם קיימים מספר סימפטומים משניים העלולים להעיד על המחלה.

 • נפיחות בבית השחי או במפשעה – זהו התסמין הראשון של לימפומה מסוג הודג’קין. במידה והוא מופיע, מומלץ לפנות לרופא ולהיבדק.
 • חום ממושך – חום של יותר משלושים ושמונה מעלות, הנמשך זמן רב ללא סיבה ברורה עלול להיות סימפטום של המחלה.
 • ירידה במשקל – ירידה של עשרה אחוזים ויותר במשקל הגוף, ללא סיבה ידועה עלולות  להעיד על התפתחות של לימפומה.
 • הזעה מוגברת – גם הזעות לילה מוגברות, כאלה שדורשות את החלפת הסדין או הבגדים, עלולות להיות סימן להתפתחות של לימפומה.

כיצד מאבחנים לימפומה

האבחנה תתחיל ברוב המקרים על ידי רופא המשפחה שיערוך בדיקה גופנית וימליץ על בדיקות נוספות. במידה והתוצאות אינן תקינות הוא יפנה אותך לסדרת בדיקות נוספות.

 •  בדיקת תאים שנלקחו מבלוטת לימפה מוגדלת. לקיחת הדגימה מתבצעת בניתוח קטן תחת הרדמה מקומית. במידה והבדיקות יעלו כי מדובר בלימפומה מסוג הודג’קין, ייערכו בדיקות נוספות כדי לקבוע באיזה שלב נמצאת המחלה.
 • בדיקות דם – בדיקות אלה יערכו על מנת לבדוק מספר גורמים: רמת תאי הדם האדומים, רמת תאי הדם הלבנים ורמת הטסיות בדם. כמו כן ייבחנו בבדיקות אלו גם תפקודי הכבד והכליות.
 • צילום רנטגן של החזה – צילום הרנטגן של החזה ייערך על מנת לבדוק אם המחלה התפשטה אל בלוטות הלימפה שבחזה.
 •  – סריקה היוצרת הדמיה תלת מימדית של פני הגוף. הסריקה אורכת זמן רב יותר מאשר צילום רנטגן ומשמשת לזיהוי מדויק של מיקום הלימפומה ולגילוי ההתפשטות של המחלה.
 • דגימת מח עצם – בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחה של דגימת מח עצם מהחלק האחורי של עצם האגן. משך התהליך כחמש עשרה דקות והוא מתבצע תחת הרדמה מקומית.
 • סריקת גאליום/ – בדיקה העשויה לספק מידע נוסף בנוגע לממצאים חריגים בצילומי הרנטגן. במהלך הבדיקה מוזרקים לגוף חומר רדיואקטיבי קל או גלוקוז מסומן ולאחר מכן נסרק הגוף בסורק מיוחד.
 • הדמיית תהודה מגנטית (– סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמייה של פנים הגוף. אינה מתבצעת בדרך כלל בחולי לימפומה, אלא כדי לאמת ממצאים של בדיקות אחרות.

דרכי הטיפול בלימפומה

דרכי הטיפול המשלבות כימותרפיה וקרינה, משתנות בהתאם לסוג הלימפומה ולרמת ההתפשטות שלה בגוף.

 •  הטיפול בלימפומה ע”ש הודג’קין – בשלב מוקדם של המחלה ניתן לעיתים להשתמש בקרינה בלבד –  קרניים באנרגיה גבוהה אשר משמידות את התאים הנגועים תוך פגיעה נמוכה ככל האפשר בתאים הבריאים. בשלבים מתקדמים יותר, כימותרפיה היא הטיפול העיקרי. לעיתים בשילוב עם טיפול בתאי גזע, או טיפול בסטרואידים המסייעים בהשמדת התאים הממאירים.
 • הטיפול בלימפומה שאינה הודג’קין – בשנים האחרונות התפתח מאוד הטיפול בלימפומה שאינה הודג’קין והוא מאפשר לרפא אנשים רבים או לשמור עליהם שנים רבות במצב של הפוגה. מחלה זו תטופל לרוב בכימותרפיה במשולב עם נוגדנים חד-שבטיים בשילוב עם טיפול בקרינה. בהתאם לדרת המחלה.

ביופסיה היא בדיקה שמתקיימת במחלקות ותחומים רפואיים רבים. למעשה מדובר בשם כללי ללקיחת דגימה לצורך בדיקה מעבדתית. לרוב מדובר בבדיקת רקמות כלשהן, דגימות מתאים מסויימים ולעיתים גם ביופסיה של איבר שלם – אלו מוצעים מהגוף ועוברים ניתוח מעבדתי כדי לגלות בעיות שונות. ביופסיה משמשת כיום לזיהוי ואיתור של גידולים סרטניים ולא סרטניים, לבירור זיהומים ולגילוי של בעיות בריאותיות שונות בתחומים רבים. המשך לקרוא>>

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

סריקת PET היא בדיקה ממשפחת בדיקות ה-CT המבוססות על קרני רנטגן. PET הינו ראשי תיבות של Positron Emission Tomography, או בשפה פשוטה יותר – שימוש בחומרים רדיואקטיביים כדי לאבחן בעיה רפואית. הבדיקה נחשבת יעילה מאד באיתור של בעיות כמו גידולים בכל הגוף, מחלות במערכת המוח ועצבים, מחלות לב וריאה ועוד.המשך לקרוא>>

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo