סרטן הכבד

סרטן הכבדהכבד הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. הוא נמצא בחלקה העליון של הבטן ומחולק למקטעים הנקראים אונות. בין תפקידיו הרבים והחשובים של הכבד: ייצור חלבונים, השמדת חומרים מזיקים המגיעים לגוף, סילוק חומרים שאינם נחוצים לגוף, פירוק מזון, ייצור מיצי מרה ועוד. סרטן הכבד הוא החמישי בשכיחותו בעולם מבין סוגי הסרטן השונים. סרטן כבד ראשוני מאופיין במהלך מהיר מאוד. ללא טיפול, נפטרים רוב הלוקים סרטן הכבד תוך שלושה עד שישה חודשים מזמן האבחנה. סרטן הכבד נפוץ בעיקר בקרב גברים והוא פוגע בעיקר בבני חמישים ומעלה.

סוגי סרטן הכבד

כל הדם שנמצא בגופנו עובר דרך הכבד, לכן הוא נגיש מאוד לתאים סרטניים העוברים במחזור הדם. הכבד יכול להיפגע משני סוגי סרטן עיקריים.

 • סרטן כבד ראשוני – סרטן כבד ראשוני הוא סרטן המתפתח ברקמות הכבד עצמו. לחולים בסרטן כבד ראשוני במצב מתקדם, קשה מאוד למצוא תרופה. הכבד מורכב ממספר סוגים של תאים ולכן יכולים להתפתח בו סוגי סרטן שונים.
 • סרטן כבד משני – סרטן כבד משני או שניוני, הוא סרטן המתפתח באיבר אחר בגוף ומתפשט אל הכבד בעזרת מחזור הדם. במקרים בהם לא ניתן לאבחן את מקור הסרטן השניוני, יכונה המצב: סרטן גרורתי ממקור ראשוני לא יודע.

הגורמים לסרטן הכבד

הגורם לסרטן משני בכבד יהיה תמיד סרטן ראשוני במקום אחר בגוף, שתאים סרטניים ניתקו ממנו והגיעו אל הכבד דרך מחזור הדם. אלו הם גורמי הסיכון העיקריים לסרטן כבד ראשוני:

 • מומים מולדים בכבד –  לאנשים בעלי מומים מולדים בכבד, סיכויים גבוהים יותר ללקות בסרטן הכבד מאשר לאנשים בעלי כבד בריא.
 • שחמת הכבד – שחמת הכבד היא צלקת בכבד העלולה להיגרם בעקבות שתייה מופרזת של אלכוהול, צהבת B או C, או מהמוכרומטוזיס. למעלה מחמישים אחוז מהאנשים שאובחנו כחולים בסרטן הכבד לקו גם בשחמת הכבד.
 • המוכרומטוזיס – המוכרומטוזיסהיא מחלה גנטית המתבטאת באגירת כמויות גדולות של ברזל. החולים במחלה זו, נמצאים אף הן בקבוצת הסיכון לסרטן הכבד.

הסימפטומים לסרטן הכבד

רוב הסימפטומים לסרטן הכבד יופיע בשלבים מתקדמים של המחלה ולכן קיים קושי רב בגילוי מקודם של המחלה.

 • אובדן תיאבון – אובדן תיאבון או ירידה בלתי מוסברת במשקל, עלולים להצביע על התפתחות של סרטן הכבד.
 • כאבי בטן – תחושת אי נוחות בחלקה העליון של הבטן שעלולה להגיע לכדי כאב. תופעה זו נובעת מכך שהכבד המוגדל לוחץ על העצבים שמתחת לסרעפת. לעיתים  מתפשט הכאב גם לכתף הימנית.
 • צהבת – במקרה של חסימה בדרכי המרה, חלק ממיצי המרה המופרשים מהכבד עלולים לחזור אל מזור הדם ולגרום לצהבת. בין סימני הצהבת: הפיכת העור והחלק הלבן של העין לצהובים, גרד בעור, שתן כהה וצואה בהירה
 • מיימת  – הצטברות של נוזלים בבטן כתוצאה מפגיעה של תאי הסרטן בכבד או במערכת הלימפה באזור.

כיצד מאבחנים את סרטן הכבד

אבחנת סרטן הכבד תתחיל לרוב אצל רופא המשפחה שלך, שיפנה אותך אל רופא מומחה בבית החולים כדי לעבור מספר בדיקות. הבדיקות הראשוניות בבית החולים יכללו סריקה של כל הגוף כדי לזהות סימנים של סרטן במקומות אחרים. בדיקה זו תסייע לרופא לקבוע אם הסרטן הוא ראשוני או משני. בהמשך ייתכנו הבדיקות הבאות:

 • סריקת אולטרסאונד של הבטן – סריקה זו עושה שימוש בגלי קול ויוצרת הדמיה המאפשרת לרופא לבדוק את האברים הפנימיים.
 •  – סריקה היוצרת הדמיה תלת מימדית של פני הגוף. הסריקה אורכת זמן רב יותר מאשר צילום רנטגן,  ומשמשת לזיהוי מדויק של מיקום הגידול ומצבו.
 • הדמיית תהודה מגנטית (-סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמיה של פנים הגוף.
 •  – במקרה של אבחנת סרטן משני, אין בדרך כלל צורך בביופסיה. במקרים בהם לא אובחן סרטן קודם לכן, תידרש ביופסיה – נטילת דגימה מהתאים הנגועים לתורך בדיקה מיקרוסקופית.
 •  – הליך שבו מוחדר אל חלל הבטן באמצעות ניתוח קטן, טלסקופ זעיר. הטלסקופ מאפשר לרופא לראות את רקמת הכבד ואף ליטול דגימות ממנה.

דרכי טיפול בסרטן הכבד

הטיפול העיקרי בסרטן כבד הוא כימותרפיה. במקרים רבים סרטן משני בכבד יגיב היטב לטיפול הכימותרפי המותאם לסרטן הראשוני.

 •   – סרטן כבד משני יטופל בתרופות הכימותרפיות המתאימות לסרטן הראשוני. לא ניתן לרפא סרטן כבד משני בעזרת כימותרפיה, אך הטיפול יכול לצמצם את מימדי המחלה.
 • ניתוח  – השתלות כבד אינן מקובלת בקרב חולי סרטן הכבד עקב חוסר יעילותן. אם התאים הסרטניים מרוכזים במקום אחד ניתן לבצע כריתת כבד חלקית.
 • טיפול בהקפאה  – טיפול באמצעות מתקן המזרים חנקן נוזלי אל תוך הגידול ומשמיד את התאים הסרטניים.
 • טיפול רדיואקטיבי – טיפול בגרורות שלא ניתן להסיר בניתוח, במהלכו מוזרקים בעזרת צנתר גרגרים זעירים של חומר רדיואקטיבי אל האזורים הנגועים בכבד.

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

ביופסיה היא בדיקה שמתקיימת במחלקות ותחומים רפואיים רבים. למעשה מדובר בשם כללי ללקיחת דגימה לצורך בדיקה מעבדתית. לרוב מדובר בבדיקת רקמות כלשהן, דגימות מתאים מסויימים ולעיתים גם ביופסיה של איבר שלם – אלו מוצעים מהגוף ועוברים ניתוח מעבדתי כדי לגלות בעיות שונות. ביופסיה משמשת כיום לזיהוי ואיתור של גידולים סרטניים ולא סרטניים, לבירור זיהומים ולגילוי של בעיות בריאותיות שונות בתחומים רבים. המשך לקרוא>>

לפרוסקופיהשיטת הלפרוסקופיה היא שיטת ניתוח ממשפחת האנדוסקופיה. שיטה זו מבוססת על החדרה של מכשור הניתוח ומצלמה זעירה באמצעות חתכים קטנים בבטן – האיזור העדיף לניתוחים אלו, וביצוע הניתוח בלי לחתוך חתכים גדולים שיותירו צלקות קשות בגוף המנותח. במהלך הניתוח, שהפך לפופולרי בסוף שנות התשעים, מוחדרת מצלמה מזערית אל תוך חלל הבטן ומאפשרת לרופאים ולצוות חדר הניתוח לצפות בנעשה בתוך גופו של המנותח ולעקוב שלב אחר שלב אחר ביצוע התהליך הניתוחי. המשך לקרוא>>

כימותרפיה היא שם כולל לשיטה טיפולית שבמהלכה מוזרקים ומוחדרים לגוף חומרים כימיים כדי לטפל בבעיות בריאותיות ומחלות שונות. בעולם המודרני אנחנו מכירים את המילה בעיקר בטיפול במחלת הסרטן. כימותרפיה מסייעת להרוס את תאי הסרטן שהשתלטו על הגוף ולרפא את המחלה, לבצע טיפול מונע לאחר כריתה או הסרה של איבר בעל גידול כדי לוודא שלא נותרו גידולים סרטניים וגרורות בגוף המטופל אחרי ההליך וצמצום של פעילות התאים הסרטניים בתוך גוף המטופל.

בין אם מדובר בריפוי המטופל או בהקלה על התפשטות הגידולים בגופו, מטרת הכימותרפיה שפירושה בלעז הוא כימו (כימיה) ותרפיה (טיפול) היא להקל על המטופל ולהאריך את חייו גם במקרים בהם ידוע שהסרטן כבר נמצא בגוף והשתלט עליו.

בעבר היה הטיפול הכימותרפי שם כולל גם לטיפולים אנטיביוטיים רגילים נגד מזיקים וטפילים שונים שאינם קשורים למחלת הסרטן ולטיפולים במחלות שונות שכבר פסו מעולם, ביניהן מחלת העגבת שטופלה באמצעות טיפולי כימותרפיה שבמהלכם הוחדר למטופל חומר בשם ארספנמין. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo