סרטן הלבלב

סרטן הלבלבהלבלב הנו חלק ממערכת העיכול. הוא ממוקם בחלק העליון של הבטן מעל הטבור ואורכו כחמישה עשר סנטימטרים. ללבלב, שלושה חלקים: ראש, גוף וזנב, כאשר הראש נמצא בקרבה לתחילת המעי הדק. כחמש מאות מקרים של סרטן הלבלב נוספים בישראל מדי שנה, רובם יהודים. שיעור המקרים המתגלים באזור חיפה גדול בעשרים אחוזים מהממוצע הארצי והסיבה לכך היא ככל הנראה רמה גבוהה של זיהום סביבתי. סרטן הלבלב נוטה להתפשט במהירות ומתגלה רק לעיתים רחוקות בשלביו המוקדמים. זוהי הסיבה העיקרית לכך שזהו הסרטן בעל רמת התמותה הגבוהה ביותר.

סוגי סרטן הלבלב

סוגי סרטן הלבלב נקבעים על פי מיקום הסרטן בתוך הלבלב ועל פי סוג התאים הסרטניים, מהם החל הגידול להתפשט. כשמונים אחוז מהמקרים מופיעים בראש הלבלב.

 • אנדוקרצינומה – סוג זה של סרטן הלבלב מתפתח בתאים המצפים את צינורות הלבלב, צינורות המזרימים את מיצי הלבלב אל המעי הדק.
 • גידולים נוירו-אנדוקרינים – מקורם של גידולים אלה הוא בתאים בלבלב המייצרים סוגים שונים של הורמונים.
 • לימפומה – סרטן של הרקמה הלימפטית בלבלב.
 • סרקומה של הלבלב– מצב הנובע מגידול בתאי החיבור של הלבלב.

הגורמים לסרטן הלבלב

קשה מאוד להצביע על גורמים ייחודיים לסרטן הלבלב, אולם ניתן להצביע בבירור על מספר גורמים המעלים את הסיכויים  ללקות בו.

 • עישון – העישון הוא אחד הגורמים המעלים את רמת הסיכון. מעשנים הם בעלי סיכוי גבוה יותר משאר האוכלוסייה ללקות בסרטן הלבלב.
 • דלקת כרונית  – דלקת כרונית של הלבלב, העלולה להתפתח עקב צריכה מרובה וממושכת של אלכוהול, מעלה את הסיכוי ללקות בסרטן הלבלב.
 • גנטיקה –  הסיכוי לחלות בסרטן הלבלב גבוה יותר בקרב משפחות הנושאות את הגנים הגורמים לסרטן השד, או במשפחות הסובלות ממחלת המעי פוליפוזיס משפחתית. גם לאנשים בעלי מספר רב של שומות, סיכוי גבוה יותר ללקות במחלה.

סימפטומים לסרטן הלבלב

התסמינים לסרטן הלבלב מופיעים רק לאחר זמן רב. לכן כל כך קשה לזהות אותו ולטפל בו בשלבים מוקדמים. אלו הם תסמיני המחלה הנפוצים ביותר.

 • כאבים – כאבים קלים בבטן העליונה שיתפשטו לעיתים לגב, עלולים להיות סימפטומים של סרטן הלבלב. בשלבים המוקדמים יותר של המחלה, הכאבים יופיעו לסירוגין. בשלבים המאוחרים יותר הם יהפכו לקבועים.
 • ירידה במשקל – סימפטומים נוספים של סרטן הלבלב יכולים להיות ירידה בלתי מוסברת במשקל ואובדן תיאבון.
 • עור צהוב, שתן כהה, צואה בהירה וגירוד בעור – סימפטומים אלה הם סימפטומים של מחלת הצהבת, אולם הם יכולים להעיד גם על סרטן בלבלב.

כיצד מאבחנים את סרטן הלבלב

בשלב הראשון של האבחנה, רופא המשפחה יבדוק את העיניים ואת העור בחיפוש אחר סימנים לצהבת. בנוסף תיערך גם בדיקת שתן ובדיקות גופניות נוספות. לאחר מכן, יערכו מספר בדיקות שייסעו בבירור מצב המחלה.

 • בדיקות דם  – רוב החולים בסרטן הלבלב מייצרים חומר ייחודי הניתן לזיהוי בדם. שמו של החומר הוא CA 19-9 וריכוזו בדם יכול ללמד על מצב המחלה ועל התקדמות הטיפול.
 • סריקת אולטרסאונד של הבטן – סריקה זו עושה שימוש בגלי קול ויוצרת הדמיה המאפשרת לרופא לבדוק את האברים הפנימיים.
 • – סריקה היוצרת הדמיה תלת מימדית של פני הגוף. הסריקה אורכת זמן רב יותר מאשר צילום רנטגן,  ומשמשת לזיהוי מדויק של מיקום הגידול ומצבו.
 • הדמיית תהודה מגנטית (-סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמייה של פנים הגוף.
 • ERCP (הדמיה אנדוסקופית של דרכי המרה והלבלב) – בדיקה המאפשרת צילום רנטגן של צינורות המרה והלבלב. במסגרת הבדיקה מאותרים הפתחים דרכם מתנקזים צינור המרה וצינור הלבלב אל התריסריון. לאחר מכן מוזרק לצינורות חומר מיוחד המוופיע בצילום רנטגן.
 • EUS (אולטרא סאונד אנדוסקופי) – בדיקה המתבצעת בדומה ל- ERCP., , אולם במקום שימוש ברנטגן נעשית באמצעות גלי אולטרסאונד, היוצרים הדמיה של הלבלב ושל האיברים סביבו.
 •   – הסרה של  כמה תאים או חתיכה קטנה מן הגידול לצורך בדיקה מיקרוסקופית. בדיקה זו יכולה להתבצע על יד מחט המוחדרת דרך העור תחת הנחיית אולטרא סאונד, וכן בשילוב עם ההדמיה האנדוסקופית.
 •  – הליך שבו מוחדר אל חלל הבטן באמצעות ניתוח קטן, טלסקופ זעיר. הטלסקופ מאפשר לרופא לראות את רקמת הלבלב ואף ליטול דגימות ממנה.

דרכי הטיפול בסרטן הלבלב

דרך הטיפול תיקבע על פי מצבו של הסרטן, מיקומו, ועל פי מצב בריאותו של החולה.  ניתוח הלבלב עלול להיות קשה מאוד והוא יבוצע רק בשלבים המוקדמים של המחלה.

 • ניתוח – יתבצע בעיקר כנגד סרטן הלבלב שנמצא בשלבים המוקדמים.
 • כימותרפיה ­- טיפול כימי אינו יכול לרפא את המחלה אולם הוא יכול לצמצם את  היקפי הגידול ולשלוט עליו זמן מה.
 • קרינה – טיפול בקרינה מתבצע באמצעות קרני רנטגן בעוצמה גבוהה שמטרתן להרוס מספר רב ככל הניתן של תאים סרטניים מבלי לפגוע בתאים בריאים.

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

ביופסיה היא בדיקה שמתקיימת במחלקות ותחומים רפואיים רבים. למעשה מדובר בשם כללי ללקיחת דגימה לצורך בדיקה מעבדתית. לרוב מדובר בבדיקת רקמות כלשהן, דגימות מתאים מסויימים ולעיתים גם ביופסיה של איבר שלם – אלו מוצעים מהגוף ועוברים ניתוח מעבדתי כדי לגלות בעיות שונות. ביופסיה משמשת כיום לזיהוי ואיתור של גידולים סרטניים ולא סרטניים, לבירור זיהומים ולגילוי של בעיות בריאותיות שונות בתחומים רבים. המשך לקרוא>>

לפרוסקופיהשיטת הלפרוסקופיה היא שיטת ניתוח ממשפחת האנדוסקופיה. שיטה זו מבוססת על החדרה של מכשור הניתוח ומצלמה זעירה באמצעות חתכים קטנים בבטן – האיזור העדיף לניתוחים אלו, וביצוע הניתוח בלי לחתוך חתכים גדולים שיותירו צלקות קשות בגוף המנותח. במהלך הניתוח, שהפך לפופולרי בסוף שנות התשעים, מוחדרת מצלמה מזערית אל תוך חלל הבטן ומאפשרת לרופאים ולצוות חדר הניתוח לצפות בנעשה בתוך גופו של המנותח ולעקוב שלב אחר שלב אחר ביצוע התהליך הניתוחי. המשך לקרוא>>

מדפלוס (MedPlus)
Logo