סרטן הערמונית

סרטן הערמוניתהערמונית היא בלוטת מין משנית בגופם של גברים, שקיבלה את שמה עקב הדמיון של צורתה לפרי עץ הערמון. הערמונית נמצאת מתחת לשלפוחית השתן ובה נוצר רוב נוזל הזרע. סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים מעל גיל חמישים. גילוי של תאי הסרטן בתוך הערמונית, שכיח יותר מאשר בסוגי סרטן אחרים, לשליש מהגברים מעל גיל חמישים ולרוב הגברים מעל גיל שמונים יש תאים סרטניים בערמונית. ברוב המקרים סרטן הערמונית מתפתח באיטיות רבה ובמקרים רבים אינו גורם לסימפטומים. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם סרטן הערמונית גדל במהירות ויכול להתפשט לאברים אחרים.

סוגי סרטן הערמונית

הגדלה של בלוטת הערמונית יכול להיות שפירה,. הגדלה בעקבות שינויים הורמונאליים היוצרת הפרעה בדרכי השתן, או להיות ממארת. קיימים מספר סוגים של סרטן הערמונית.

 • סרטן ערמונית מקומי – מצב שבו התאים הסרטניים נמצאים אך ורק בבלוטת הערמונית.
 • סרטן ערמונית מקומי מתקדם – מצב שבו לאחר טיפול מקומי, נרשמת עלייה ברמת ה-PSA. זהו חלבון המופרש מהערמונית באופן טבעי ובמקרה של סרטן או דלקת הערמונית, מופרש באופן מוגבר.
 • סרטן ערמונית גרורתי – מצב שבו סרטן הערמונית התפשט מן הערמונית אל אברי גוף נוספים.

למעלה↑

הגורמים לסרטן הערמונית

למרות המחקרים הרבים, הגורמים לסרטן הערמונית עדיין לא ידועים. נמצא כי גברים שקרובי משפחה שלהם לקו בסרטן הערמונית הם בעלי סיכוי סביר יותר ללקות במחלה, כך שייתכן שמדובר בגורם תורשתי.

למעלה↑

מה הסימפטומים של סרטן הערמונית

בשלביו המוקדמים, סרטן הערמונית אינו יותר סימפטומים כלל. הסימן הראשון להיווצרות המחלה יופיע כאשר הגידול יפעיל לחץ על צינור השופכה. להגדלה שפירה ולהגדלה ממאירה של הערמונית, אותם סימפטומים:

 • קושי במתן שתן – הלחץ של הגידול על צינור השופכה יגרום לקשיים במתן שתן.
 • עלייה בתדירות מתן השתן – עלייה בתדירות מתן השתן, בעיקר בלילה, עלולה להעיד על התפתחות של סרטן הערמונית.
 • כאבים בזמן מתן השתן – כאבים אלו עלולים לנבוע מהלחץ של הגידול בערמונית על דרכי השתן.
 • דם בשתן – דם בשתן או בנוזל הזרע יכול, במקרים נדירים, להיות גם הוא סימפטום של סרטן הערמונית.

למעלה↑

כיצד מאבחנים את סרטן הערמונית

השלב הראשון באבחנה של סרטן הערמונית, יתבצע על ידי רופא המשפחה ויכלול שתי בדיקות עיקריות: בדיקת אצבע רקטאלית ובדיקת PSA. בהמשך ייתכנו גם בדיקות נוספות.

 • בדיקה רקטאלית – מיקומה של הערמונית בסמוך לפי הטבעת, מאפשר לרופא לבדוק אותה על ידי מישוש. הגדלה שפירה תיצור בדרך כלל תחושה חלקה וקשיחה, בעוד הגדלה ממאירה תהיה מחוספסת למגע.
 • בדיקת PSA– בדיקת דם שנועדה לבדיקת ריכוזי ה- PSA. זהו, כאמור חלבון המופרש מהערמונית באופן טבעי, אולם אצל חולי סרטן הערמונית הוא מופרש באופן מוגבר.
 • אולטרסאונד טרנס רקטאלי – סריקת אולטרסאונד יוצרת, על ידי גלי קול הדמיה של פנים הגוף. סריקה של בלוטת הערמונית מתבצעת על ידי החדרה של גלאי אל פי הטבעת. במהלך הבדיקה ניתן לקחת דגימת תאים מהגידול לצורך ביופסיה.
 •  –לקיחה של דגימת תאים מהגידול בערמונית, באמצעות מחט המוחדרת מבעד לדופן הרקטום. הדגימה נבדקת בקפדנות כדי לקבוע האם הגידול הוא שפיר או ממאיר.
 • מיפוי עצמות – סרטן הערמונית נוטה להתפשט אל העצמות ולכן נדרשת גם הבדיקה הזו. במהלך מיפוי העצמות מוזרק לגוף חומר רדיואקטיבי ברמה נמוכה, המאפשר לרופא, בעזרת סורק ייעודי, לזהות עצמות פגועות.
 • צילומי רנטגן – צילומים אלו יתבצעו על מנת לבדוק את מצב הבריאות הכללי של החולה ולברר האם הסרטן התפשט אל הריאות או אל אזורים נוספים בגוף.
 •  – סריקה היוצרת הדמיה תלת ממדית של אזור הערמונית, ומאפשרת לזהות את מיקומו המדויק של הגידול.
 • הדמיית תהודה מגנטית (– בדיקה הדומה מאוד לסריקת CT, העושה שימוש בשדה מגנטי כדי ליצור הדמיה של הערמונית.

למעלה↑

הטיפול בסרטן הערמונית

קיימות מספר דרכי טיפול בסרטן הערמונית, בהתאם לסוג הסרטן ולמצבו.

 • ניתוח – ניתוח הוא טיפול מקובל במקרים של סרטן ערמונית שנתגלה מוקדם, או של סרטן ערמונית מקומי מתקדם. בניתוח זה מוסרת הערמונית במלואה דרך חתך בבטן. במקרים של סרטן גרורתי, כריתת הערמונית לא תהיה יעילה אולם ייתכנו מספר ניתוחים שיקלו על הקשים במתן השתן.
 • טיפול בקרינה  –  הטיפול נעשה על ידי קרניים בעלות אנרגיה גבוה הפוגעות בתאים הסרטניים, תוך גרימת נזק קטן ככל האפשר לתאים הבריאים שלידם.
 • טיפול הורמונאלי – יינתן בנוסף לניתוח או לטיפול בקרינה בעיקר במקרים של גילוי מוקדם של סרטן הערמונית.
 •  – שימוש בתרופות ייעודיות להשמדת תאים סרטניים.

למעלה↑

ביופסיה היא בדיקה שמתקיימת במחלקות ותחומים רפואיים רבים. למעשה מדובר בשם כללי ללקיחת דגימה לצורך בדיקה מעבדתית. לרוב מדובר בבדיקת רקמות כלשהן, דגימות מתאים מסויימים ולעיתים גם ביופסיה של איבר שלם – אלו מוצעים מהגוף ועוברים ניתוח מעבדתי כדי לגלות בעיות שונות. ביופסיה משמשת כיום לזיהוי ואיתור של גידולים סרטניים ולא סרטניים, לבירור זיהומים ולגילוי של בעיות בריאותיות שונות בתחומים רבים. המשך לקרוא>>

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

כימותרפיה היא שם כולל לשיטה טיפולית שבמהלכה מוזרקים ומוחדרים לגוף חומרים כימיים כדי לטפל בבעיות בריאותיות ומחלות שונות. בעולם המודרני אנחנו מכירים את המילה בעיקר בטיפול במחלת הסרטן. כימותרפיה מסייעת להרוס את תאי הסרטן שהשתלטו על הגוף ולרפא את המחלה, לבצע טיפול מונע לאחר כריתה או הסרה של איבר בעל גידול כדי לוודא שלא נותרו גידולים סרטניים וגרורות בגוף המטופל אחרי ההליך וצמצום של פעילות התאים הסרטניים בתוך גוף המטופל.

בין אם מדובר בריפוי המטופל או בהקלה על התפשטות הגידולים בגופו, מטרת הכימותרפיה שפירושה בלעז הוא כימו (כימיה) ותרפיה (טיפול) היא להקל על המטופל ולהאריך את חייו גם במקרים בהם ידוע שהסרטן כבר נמצא בגוף והשתלט עליו.

בעבר היה הטיפול הכימותרפי שם כולל גם לטיפולים אנטיביוטיים רגילים נגד מזיקים וטפילים שונים שאינם קשורים למחלת הסרטן ולטיפולים במחלות שונות שכבר פסו מעולם, ביניהן מחלת העגבת שטופלה באמצעות טיפולי כימותרפיה שבמהלכם הוחדר למטופל חומר בשם ארספנמין. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo