סרטן הרחם

הרחם הוא איבר שרירי, הממוקם באגן, מעל שלפוחית השתן. הרחם הוא המקום שבו מתפתח העובר בגוף האישה, ובתקופת ההיריון, הוא עובר שיניים מהותיים בגדולו ובצורתו. הרחם מורכב משלוש שכבות עיקריות. שכבה חיצונית מצפה, שכבת שריר ושיכבה פנימית הקרויה אנדומטריום, או רירית הרחם. שכבה זו מופרשת מדי חודש בצורת דימום המוכר בשם וסת. רוב המקרים של סרטן הרחם מתגלים אצל נשים בגילאים 50 – 65, ורק חמישה אחוזים מהמקרים, בקרב נשים בנות פחות מארבעים. למעלה מאלף נשים בישראל מאובחנות מדי שנה כלוקות בסרטן הרחם, שנחשב לסוג הסרטן הגניקולוגי הנפוץ ביותר.

סוגי סרטן הרחם

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן הרחם. סרטן הפוגע ברירית הרחם וסרטן הפוגע בשכבה השרירית של הרחם. מאמר זה יתמקד בסרטן רירית הרחם.

 • סרטן רירית הרחם –סרטן רירית הרחם יהיה בדרך כלל גידול מסוג קרצינומה.
 • סרקומה של הרחם – סרטן המתפתח בשכבת השרירים של הרחם.

הגורמים לסרטן הרחם

הגורם הוודאי לסרטן הרחם אינו ידוע, אולם קיימים מספר גורמים העלולים להעלות את הסיכויים ללקות במחלה.

 • עודף משקל – עודף משקל, המהווה גורם סיכון ללא מעט בעיות רפואיות, מגביר גם את הסיכויים ללקות גם בסרטן הרחם.
 • סוכרת –  סוכרת היא מחלה מטבולית שמתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בשתן. סוכרת עלולה להגביר את הסיכון ללקות בסרטן הרחם.
 • עודף לחץ דם – לחץ דם גבוה, נמצא גם הוא בין הגורמים המעלים את הסיכוי לסרטן הרחם.
 • חשיפה לאסטרוגן – לנשים המקבלות טיפול הורמונאלי באסטרוגן, כדאי לוודא שהוא משולב בפרוגסטרון. חשיפה לאסטרוגן ללא פרוגסטרון מהווה גורם סיכון לסרטן הרחם.

הסימפטומים לסרטן הרחם

דימום חריג מהנרתיק הוא הסימפטום העיקרי לסרטן הרחם. דימום חריג להיות דימום בין מחזור אחד לשני, דימום חזק מהרגיל בימי המחזור, או דימום לאחר גיל המעבר. סימפטומים אלה  עלולים להופיע גם בעקבות גורמים שאינם סרטן. בכל מקרה שבו הם  מופיעים, מומלץ לגשת לרופא ולהיבדק.

כיצד מאבחנים את סרטן הרחם

את האבחון הראשוני ייבצע רופא הנשים. במידה ויש צורך, תתבצע הפנייה למספר בדיקות נוספות:

 •  – נטילה של דגימת תאים מרירית הרחם, לצורך בדיקה מיקרוסקופית. נטילת הדגימה מתבצעת באמצעות צינורית דקה המוחדרת את תוך הרחם.
 • גרידה – במהלך בדיקה זו, המתבצעת תחת הרדמה, מרחיבים את צוואר הרחם על מנת שהרופא יוכל להוציא, באמצעות מכשיר ייעודי, דגימות רקמה מהרירית הפנימית שבגוף הרחם. הדגימה מועברת לבדיקה מיקרוסקופית, כדי לקבוע את סוג הגידול.
 • היסטרוסקופיה –בדיקה המתבצעת בעזרת טלסקופ קטן המוחדר לרחם ומאפשר לרופא לקחת דגימות מרקמות הרחם באופן מדויק ביותר.
 • בדיקת אולטרסאונד וגינאלית – גלי קול, המופקים ממתקן קטן המוחדר לרחם, יוצרים תמונת הדמיה של חלקו הפנימי של הרחם.
 •  בדיקת דם – בדיקה זו מתבצעת על מנת לבחון את המצב הרפואי הכללי, ובדיקת תפקודי הכבד והכליות.
 • צילום חזה  יאפשר לרופאים לבדוק את מצבם הרפואי של הלב והריאות.
 •  – בדיקה שיוצרת באמצעות צילומי רנטגן, הדמיה תלת-ממדית של פנים הרחם ומאפשרת לרופאים לזהות את מיקום הגידול ומצבו.
 • הדמיית תהודה מגנטית (– בדיקה הדומה מאוד לסריקת CT, העושה שימוש בשדה מגנטי כדי ליצור הדמיה של הרחם.

הטיפול בסרטן הרחם

בחלק גדול מן המקרים, מאובחן סרטן הרחם לפני שהספיק להתפשט אל אברים אחרים. מצבים כאלה ניתן לרפא באמצעות כריתת רחם בניתוח. במקרים בהם הגידול לא מוסר בשלמותו, ייתכן ויהיה צורך גם בטיפולים בקרינה.

 • ניתוח – הניתוח כולל לרוב הסרה מלאה של הרחם. במקרים רבים מוסרות גם בלוטות הלימפה שבסביבתו כדי לבדוק האם הן נגועות.
 • קרינה – הטיפול בקרינה מתבצע על ידי קרניים בעלות אנרגיה גבוהה. קרניים אלה הורסות את התאים הסרטניים, תוך פגיעה מינימאלית ככל האפשר בתאים הבריאים סביבם. טיפול זה יכול לשמש כטיפול מונע, במקרה ויש חשש לחזרתה של המחלה, או כטיפול עיקרי במקרים בהם הסרטן התפשט אל מחוץ לרחם, או כאשר החולה אינה יכולה לעבור ניתוח.
 • טיפול  בהורמונים – במקרים בהם קיים חשש לחזרת המחלה, ייתכן ויומלץ על טיפול בהורמונים. טיפול זה, הניתן גם במקרים בהם סרטן הרחם התפשט גם לאזורים אחרים בגוף, יכול להקטין את הגידול ברחם ולטפל בחלק מהסימפטומים של המחלה.
 •  – במקרים שבהם הסרטן חוזר לאחר הניתוח, מתפשט לאזורים אחרים, או אינו מגיב לטיפול בהורמונים, ייתכן שימוש בכימותרפיה – תרופות המשמידות תאים סרטניים.

ביופסיה היא בדיקה שמתקיימת במחלקות ותחומים רפואיים רבים. למעשה מדובר בשם כללי ללקיחת דגימה לצורך בדיקה מעבדתית. לרוב מדובר בבדיקת רקמות כלשהן, דגימות מתאים מסויימים ולעיתים גם ביופסיה של איבר שלם – אלו מוצעים מהגוף ועוברים ניתוח מעבדתי כדי לגלות בעיות שונות. ביופסיה משמשת כיום לזיהוי ואיתור של גידולים סרטניים ולא סרטניים, לבירור זיהומים ולגילוי של בעיות בריאותיות שונות בתחומים רבים. המשך לקרוא>>

סריקת CT או בשמה המקצועי - טומוגרפיה ממוחשבת היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף. הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסי.טי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר. המשך לקרוא>>

בדיקת MRI היא בדיקה שמבוססת על הדמייה בתהודה מגנטית ושמה המלא הוא Magnetic Resonance Imaging. פירוש בסיס הבדיקה הוא למעשה סריקה שאינה פולשנית ומתבצעת באמצעים חיצוניים של האיברים הפנימיים בגוף.

הסריקה מתבצעת באמצעות מתמר חיצוני והתוצאה שמתקבלת עם העברת המתמר מעל לשטח הגוף היא תמונות ברורות ולעיתים גם תלת מימדיות של האיברים הנבדקים וכלי הדם. הבדיקה נחשבת לאחת הבדיקות הבטוחות ביותר בעולם הרפואה והיא לרוב ללא תופעות לוואי מיוחדות. הסיבה לכך היא שאין בה למעשה שימוש בקרינה כלשהי וזוהי הסיבה שניתן להשתמש בה גם במקרים של בדיקות בזמן ההריון וגם בקרב ילדים. המשך לקרוא>>

כימותרפיה היא שם כולל לשיטה טיפולית שבמהלכה מוזרקים ומוחדרים לגוף חומרים כימיים כדי לטפל בבעיות בריאותיות ומחלות שונות. בעולם המודרני אנחנו מכירים את המילה בעיקר בטיפול במחלת הסרטן. כימותרפיה מסייעת להרוס את תאי הסרטן שהשתלטו על הגוף ולרפא את המחלה, לבצע טיפול מונע לאחר כריתה או הסרה של איבר בעל גידול כדי לוודא שלא נותרו גידולים סרטניים וגרורות בגוף המטופל אחרי ההליך וצמצום של פעילות התאים הסרטניים בתוך גוף המטופל.

בין אם מדובר בריפוי המטופל או בהקלה על התפשטות הגידולים בגופו, מטרת הכימותרפיה שפירושה בלעז הוא כימו (כימיה) ותרפיה (טיפול) היא להקל על המטופל ולהאריך את חייו גם במקרים בהם ידוע שהסרטן כבר נמצא בגוף והשתלט עליו.

בעבר היה הטיפול הכימותרפי שם כולל גם לטיפולים אנטיביוטיים רגילים נגד מזיקים וטפילים שונים שאינם קשורים למחלת הסרטן ולטיפולים במחלות שונות שכבר פסו מעולם, ביניהן מחלת העגבת שטופלה באמצעות טיפולי כימותרפיה שבמהלכם הוחדר למטופל חומר בשם ארספנמין. המשך לקרוא>>

מרכז רפואי - MedPlus.co.il
Logo