מחקר של חמישה מרכזיים רפואיים בישראל – שיטה חדשה לגילוי סרטן השד

2013-08-13

כאשר השחקנית ההוליוודית אנג'ילינה ג'ולי הודיעה כי היא מתכוונת לעבור ניתוח לכריתת שדיים, וזאת בכדי להפחית את הסיכוי לחלות בסרטן השד, התקשורת העולמית הייתה כמרקחה. ואכן, לא בכל יום האישה אשר הוגדרה על ידי מגזינים רבים בתור "היפה בתבל", מחליטה על מהלך כה דרמטי. עם זאת, כאשר מתעמקים עוד ועוד במחלת סרטן השד, החלטתה של ג'ולי נראית הגיונית לחלוטין. זהו אפוא סיפורן של אלפי נשים בישראל, ומאות אלפי נשים ברחבי העולם, הנאלצות להתמודד עם המחלה האלימה.

סרטן השד – הסרטן הנפוץ בישראל

סרטן השד הינו הסרטן הנפוץ ביותר בישראל. על פי נתונים אשר פורסמו לאחרונה על ידי האגודה למלחמה בסרטן, כ-4,000 נשים בישראל לוקות מדי שנה בסרטן השד. למעשה, הנשים הישראליות אינן לבד. סרטן השד הינו גם המחלה הממארת הנפוצה ביותר בקרב נשים ברחבי תבל.

עם זאת, ובדומה לכל גידול סרטני, גם את סרטן השד ניתן לנצח. אחד המפתחות החשובים ביותר מבחינת ההתמודדות עם סרטן השד טמון באבחון מוקדם של המחלה. מחקרים רפואיים שנערכו בתחום הצביעו לא אחת על כך שכ-90% מהנשים אשר לוקות בסרטן השד יכולות להבריא לחלוטין מהמחלה תודות לאבחון מוקדם.

בשל שכיחותו של סרטן השד, ובשל העובדה שאבחון מוקדם של המחלה הממארת הינו כה קריטי מבחינת סיכויי ההחלמה, המחקר הרפואי עוסק רבות במציאת פתרונות לאבחון מהיר של סרטן השד. כעת, במהלך כנס בקונגרס האירופאי לרדיולוגיה, אשר התקיים באוסטריה במרץ 2012, הוצג מחקר חדשני שנערך בישראל בנוגע לאבחון סרטן השד. המחקר, אשר טמן בחובו שיטה חדשנית לאבחון סרטן השד, נולד כתוצאה משיתוף פעולה בין חמישה מרכזים רפואיים בישראל.

Ruth – שיטה חדשה לאבחון סרטן השד במקום ממוגרפיה

החוקרים הישראליים הציגו את השיטה החדשה – Ruth – לאבחון סרטן השד. מדובר למעשה בסקירה תלת ממדית של רקמת השד, תוך כדי שימוש בקרינה אינפרא אדומה (אשר איננה מסרטנת). לאחר עיבוד התמונה במחשב, ניתן להפיק פלט אבחון סופי. עד למחקר הנוכחי, השיטה השכיחה ביותר לאבחון סרטן השד הייתה בדיקת הממוגרפיה. ואכן, מכשיר הממוגרפיה, אשר מסייע לרופאים להשיג באמצעות קרינת רנטגן דימות של הצפיפות בשד, הביא להפחתת התמותה של נשים מסרטן השד בשיעור של עד 30%.

עם זאת, מדובר בבדיקה המקפלת בתוכה חסרונות רבים. ראשית, בדיקת ממוגרפיה גורמת לא אחת לכאבים פיסיים ואי נעימויות. כמו כן, הבדיקה בעצמה גורמת לאישה להיחשף לקרינה מייננת היכולה לגרום לסרטן. חסרון נוסף של הממוגרפיה טמון בחוסר יכולתה לתת מענה לנשים בעלות "שד צפוף" המהוות כ-30% מאוכלוסיית הנשים בעולם וכמעט כ-100% מהנשים מתחת לגיל 40.

כעת, החוקרים הישראלים טענו במהלך הכינוס החשוב כי לא רק שתוצאותיה של בדיקת Ruth לסרטן השד זהות לבדיקת הממוגרפיה, אלא הן אף עולות עליה בדיוקן. יתרה מכך, החוקרים ציינו כיRuth  ניחנת ביתרונות נוספים כגון העדר חשיפה מסוכנת לקרינה מייננת ואפשרות לבצע את התהליך גם בקרב נשים צעירות (שאינן יכולות לזכות לתוצאות מדויקות בבדיקת ממוגרפיה). חשוב לא פחות, הבדיקה החדשה איננה מלווה בכאב או אי נעימות.

מחקר בקרב כ-120 נשים, דיוק של כ-88%

המחקר הישראלי נערך בקרב 118 נשים, 66 הלוקות בסרטן השד ו-52 בתור קבוצת ביקורת. כל הנבדקות נסרקו על ידי החוקרים במערכת Ruth. בקרב הנשים אשר לקו בסרטן, המערכת זיהתה את המחלה ב-58 מתוך 66 מקרים. מדובר בשיעורי הצלחה של כ-88% הנחשבים לגבוהים במיוחד. כמו כן, מערכת Ruth השכילה לזהות גם גידולים בגודל של 5 מ"מ. דהיינו, הוכחה יעילותה על טווח ניכר של גידולים.

לסיכום, הטכנולוגיה החדשה טרם זכתה לכל האישורים מצד הרגולטורים החשובים (ובראשם, ה-FDA). עם זאת ייתכן בהחלט כי הצלחותיה המרשימות של Ruth, והתוצאות מעוררות ההשתאות אשר התפרסמו בין השאר באתר הקונגרס הרפואי לרדיולוגיה, יביאו בעתיד להכללת הבדיקה כבדיקת סקר עבור נשים החוששות מפני סרטן השד.

מדפלוס (MedPlus)
Logo