ניתוחי גב רובוטיים לתיקון עיוותים במבנה עמוד השדרה

2023-11-19

ניתוחי גב מסוג Internal fixation בגישה אחורית, מתבצעים בדרך כלל על מנת לקבע את חוליות עמוד השדרה לאחר פגיעה טראומטית, או כדי לתקן עיוותים במבנה עמוד השדרה. במהלך ניתוח מסוג זה, מוחדרים ברגים בקוטר 5 מ"מ, אל ה- Pedicle שבגוף החוליה, חלק שקוטרו אינו גדול בהרבה מזה של הבורג במוחדר אליו.

בניתוחים פתוחים המבוצעים ללא הדמיית מכשירים, מושג דיוק של 90% במיקום החדרת הבורג אל החוליה. מערכות ניווט המבוססות על הדמיה תוך כדי הניתוח מאפשרות דיוק גבוה יותר, אך הן דורשות מספר רב של צילומים החושפים את המנותח והצוות לקרינה, ובנוסף, דורשות מהרופא להביט ללא הפסקה במסך הצילום תוך כדי הניתוח.

הדור הבא של ניתוחי גב

חברת מזור רובוטיקה הישראלית, פיתחה מכשיר רובוטי מיוחד המסייע בביצוע ניתוחי גב. על פי נתונים שנמסרו על ידי החברה, רמת הדיוק במיקום מגיעה באמצעות המכשיר הקרוי 'רנסאנס' ל- 98.3%. כמו כן נמסר כי רמת הדיוק הגבוהה מאפשרת שימוש במספר נמוך יותר של שתלים ובכך מורידה את עלויות הניתוח. 'בעזרת הרובוט אנחנו מצליחים לצמצם את זמן הניתוח בארבעים עד חמישים אחוז', אומר ד"ר ריצ'רד פרנסיס מיוסטון טקסס. 'משמעות הדבר היא שהמנותחים יורדים מהר יותר משולחן הניתוחים, מתאוששים מהר יותר וחשופים פחות לסיבוכים'.

השימוש ברובוט מאפשר גם ביצוע ניתוחים מיקרו כירורגיים. ניתן לבצע ניתוחים כאלה באמצעות אנדוסקופ, תוך שימוש בהדמיה לאורך כל הניתוח, אולם שיטה זו חושפת את המנותח ותא צוות חדר הניתוח לרמות גבוהות של קרינה.

ניתוחי גב רובוטיים. איך זה עובד

ניתוחי גב באמצעות הרובוט של חברת מזור, נערכים בארבעה שלבים: תכנון, מדידה, סנכרון וניתוח.

 • שלב ראשון: תכנון:  בשלב זה יוצרים הרופאים, צילומי CT תלת מימדי של האזור בו עומד להתבצע הניתוח. צילומים אלה נערכים מחוץ לחדר הניתוח, ללא הגבלת זמן.
 • שלב שני: הצבה: בהתאם לשרטוט התלת מימדי, מוצמד אל עמוד השדרה של המנותח התקן קשיח המבטיח דייקנות מרבית.
 • שלב שלישי: סנכרון: בשלב הסנכרון מתבצעים שני צילומים המשתמשים בצייני מקום תלת ממדיים. הצילומים מאפשרים לרובוט למקם במדויק את המבנים האנטומיים המופיעים בצילומי ה- CT.
 • שלב רביעי. ניתוח: עיבוד המידע שנאסף בשלבי התכנון והסנכרון, מאפשר למערכת להנחות את הרופא אל המיקומים המדויקים בהם עליו לבצע את הקידוחים בעמוד השדרה, לצורך החדרת הברגים.

חברת מזור רובוטיקה

ניתוחי גב רובוטיים לתיקון עיוותים במבנה עמוד השדרה

היכן מבצעים ניתוחי גב רובוטיים

למעלה מ-2500 ניתוחי גב כבר בוצעו בארץ ובעולם בעזרת המערכת הרובוטית של חברת מזור.נכון להיום בישראל מופעלת המערכת בשלושה בתי חולים:

 • בית החולים הדסה, ירושלים.  על ידי ד"ר לאון קפלן וד"ר יאיר ברזילי.
  טלפון ליצירת קשר: 02-6-777-893
 • בית החולים כרמל, חיפה, על ידי ד"ר בוריס זילברשטיין, ד"ר אלכסנדר ברוסקין וד"ר ויטאלי אלכסנדרוביץ'.
  טלפון ליצירת קשר: 04-825-02-77
 • בית החולים מאיר, כפר סבא. על ידי ד"ר יוסף לייטנר וד"ר יצחק אנגל.
  טלפון ליצירת קשר: 09-747-25-90
אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.
כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo