ניתוח היפוספדיאס, הידרוצל, רפלוקס

היפוספדיאס, הידרוצל ורפלוקס של שתן הם שלושה מצבים רפואיים מתחום האורולוגיה. במאמר קצר זה נסקור את המצבים הללו ואת הניתוחים המתבצעים על מנת לתקן אותם.

ניתוח לתיקון היפוספדיאס היפוספדיאס

היפוספדיאס הוא מום בשופכה של זכרים. מדובר במום נפוץ – מופיע בשיעור של שישה מקרים לכל אלף לידות של זכרים, המתבטא בפתח נוסף לשופכה, בנוסף לפתח הרגיל. הפגם נוצר כתוצאה מסגירה לא תקינה של צינור השופכה, הגורמת לכך שהפין עלול להיפתח בכל נקודה בדרכו של מסלול השופכה.

כיצד מתבצע ניתוח לתיקון היפוספדיאס

הניתוח מתבצע בתינוקות בגיל חצי שנה עד שנתיים, תחת הרדמה מלאה. תינוקות הסובלים מהיפוספדיאס, לא עוברים בדרך כלל ברית מילה בסמוך ללידתם, על מנת שניתן יהיה להשתמש בעורלה שלהם לצורך ניתוח התיקון. המנתח מסיר את העור מהפין ומשתמש בעורלה או בעור ממקום אחר בגוף על מנת לשחזר את צינור השופכה. הניתוח יכול להימשך בין שעה לשעתיים.

ניתוח לתיקון הידרוצל

הידרוצל, הקרוי בעברית מיימת האשכים הוא מצב שבו מצטברים נוזלים סביב מעטפת האשך, הגורמים לנפיחות בשק האשכים. הידרוצל יכול להיות מולד ויכול להתפתח במהלך החיים. הנפיחות מתפתחת בדרך כלל בהדרגה ואינה גורמת לכאבים. נפיחות משמעותית עלולה להפריע לפעילות היומיומית, לפעילות גופנית או לקיום יחסי מין. אם הנפיחות בשק האשכים אינה מהווה מטרד אפשר להימנע מניתוח תיקון, בתנאי שאורולוג מומחה קבע כי מדובר בהידרוצל.

כיצד מתבצע ניתוח לתיקון הידרוצל במבוגרים

ניתוח זה מתבצע תחת הרדמה מקומית, על ידי חתך קטן בשק האשכים, שאיבה של הנוזל המקיף את האשך והיפוך של מעטפות האשך כדי למנוע את חזרתה של התופעה. ניתוח תיקון הידררוצל במבוגרים נמשך כשעה והתפרים נספגים בגוף לאחר מספר שבועות.

כיצד מתבצע ניתוח לתיקון הידרוצל בילדים

ניתוח תיקון הידרוצל בילדים מתבצע דרך המפשעה בשיפולי הבטן על מנת לתקן גם את הבקע הנלווה להידרוצל. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ויש לגשת לביקורת כעשרה ימים אחריו.

מה זה רפלוקס בדרכי השתן

רפלוקס של שתן מתאפיין בחזרה של שתן משלפוחית השתן אל הכליות. מצב זה עלול לגרום להתפתחות זיהומים בדרכי השתן, ליתר לחץ דם ואף לפגיעה בהתפתחות של הכליות. הסיבה לרפלוקס היא אי ספיקה של השסתום החד כיווני המונע חזרה של השתן לכליות. כאשר השתן נקי אין סכנה לנזק בכליות אך במקרה של דלקת בדרכי השתן, עלול להיווצר זיהום כלייתי בעל תוצאות מרחיקות לכת.

ניתוח לתיקון רפלוקס בדרכי השתן

 בעבר בוצעו כול הניתוחים בגישה פתוחה והם נחשבים עדיין ליעילים מאוד. בשנים האחרונות התפתחו שיטות טיפוליות זעירות – טיפולים אנדוסקופיים, המקצרות את ימי האשפוז, מפחיתות את הצורך במשככי כאבים ומקצרות את זמני ההחלמה. במהלך הניתוח האנדוסקופי, מוחדר מכשיר אופטי דק בשם ציסטוסקופ אל שלפוחית השתן דרך השופכה ובאמצעות מזריקים פולימר לרקמה באזור השסתום החד כיווני, כדי למנוע את מעבר השתן. כמו כן ניתן לבצע גם הליך כירורגי המשנה את מיקום השופכנים כך שייפתחו אל שלפוחית השתן באופן המקשה על שתן לזרום בחזרה.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo