הקטנת שקדים ללא ניתוח – אופציה טובה יותר מניתוח הכריתה המקובל

2022-12-13

אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בקרב ילדים הינו ניתוח כריתת שקדים. מדי שנה, מבוצעים בישראל אלפי ניתוחי כריתת שקדים, וזאת היות והוכח כי הגדלת יתר של השקדים עלולה לגרום להפרעת נשימה חסימתית. עם זאת, ניתוח כריתת שקדים איננו הליך פשוט. לא אחת, הוא דורש מהילד (וההורים) התאוששות ארוכה, אי יכולת לאכול זמן ממושך, כאבים וסיכונים לדימום.

כידוע, הפרעת נשימה חסימתית הינה תופעה אשר יכולים להיות לה מספר תסמינים. במקרה הטוב, מדובר בנחירות בלבד. אולם, ישנם מקרים בהם הפרעת נשימה חסימתית עלולה לגרום ממש לדום נשימה לרבות הפסקת נשימה לכמה שניות והשתנקויות קשות. לעתים, הפרעה זו גורמת אף להרטבת לילה ויקיצות מרובות. הפרעת נשימה חסימתית אובחנה אצל כ-40% מהילדים הנוחרים וכ-3% מהילדים בכלל. היא פוגעת באופן מהותי באיכות השינה ועלולה לגרום גם לפגיעה של ממש בתפקוד במהלך היום. ילדים הסובלים מהפרעת נשימה חסימתית נאלצים להתמודד גם עם הפרעות ריכוז המשפיעות על הלימודים והמשימות אותן הם צריכים לבצע במהלך היום. במקרים מסוימים, ילדים אלה סובלים גם מעצבנות יתר.

במצב תקין, שלבי השינה העמוקים מורכבים משנת החלום, ירידה בלחץ הדם, רפיון שרירי הגוף וירידה בעומס הלב. כמו כן, זהו גם השלב בו מופרש הורמון הגדילה. ילדים אשר סובלים מהפרעת נשימה חסימתית נאלצים להתמודד עם רפיון שרירי הלוע אשר גורם לקריסתם של השקדים המוגדלים אל תוך חלל הלוע. קריסה זו חוסמת את מעבר האוויר ויוצרת שורה של תופעות לוואי. למשל, ירידה בריווי החמצן בדם אשר גורמת באופן ברור גם ליקיצות רבות במהלך השינה. יודגש כי הפרעת נשימה חסימתית יכולה לגרום לבעיות רבות נוספות כגון עיכוב גדילה, התפתחות לחץ דם כרוני, הפרעות ריכוז, פגיעה באורח החיים לאחר ההשכמה וכדומה.

הטיפול המקובל – ניתוח לכריתת שקדים

כיום, הטיפול המקובל ביותר בתופעה הינו ניתוח כריתת שקדים. במהלך ניתוח זה, מוסרים שני השקדים במלואם לרבות הקליפה הסיבית המקיפה אותם. מדובר בפעולה אשר מביאה באחת לחשיפתם של שרירי הלוע. אי לכך, ההפרעה הנשימתית נפתחת ואיכות השינה מובטחת. ואכן, ניתוח כריתת שקדים הוכח כפתרון יעיל כנגד הפרעת נשימה חסימתית.

עם זאת, כפי שצוין לעיל, מדובר בהליך כירורגי פולשני המלווה בכאבים, תקופת החלמה, הימנעות מאוכל ושתייה (המולידה סכנת התייבשות) ועוד. כמו כן, כחמישה מתוך מאה ילדים אשר יעברו את הניתוח יאלצו גם לסבול מדימום באזור המנותח באחד מעשרת הימים שלאחר שחרורם מבית החולים. אי לכך, ההורים נדרשים לערנות מתמדת וזאת משום שמדובר בשלב מעט מסוכן, מקל וחומר כאשר הילד נמצא בבית ולא תחת השגחה רפואית.

טיפול חדשני – הקטנת שקדים ללא ניתוח (ללא כריתה)

ניתוח הקטנת שקדים לילדים

בשנים האחרונות, התפתחה טכניקה חדשה אשר יכולה להקל באופן משמעותי על ילדים הזקוקים לניתוח כריתת שקדים. מדובר בטכניקה רפואית אשר במהלכה השקדים לא מוסרים לחלוטין אלא מוקטנים באופן מבוקר. כמו כן, השיטה החדשה איננה דורשת את כריתתה של הקופסית אשר מחברת בין השקדים לבין שרירי הלוע. גישה זו, אשר מכונה בלעז Intracapsular Tonsillectomy, מאפשרת למנתח להשאיר שכבה דקה של קופסית על השקד אשר מגינה עליו מפני נוזלי חלל הפה ומונעת חיתוך או חשיפה של עורקי השקדים הראשיים.

מחקרים רפואיים אשר נערכו בנוגע לשיטה הנ"ל הצביעו לא אחת על כך שהיא פותרת את הפרעות הנשימה החסימתיות בשינה וזאת משום שגודלם המוקטן של השקדים איננו יוצר עוד את החסימה המדוברת (שתוארה לעיל). כמו כן, הוכח כי הישנות התסמינים או גדילה מחודשת של השקד הינן תופעות נדירות לחלוטין.

שלב אחר שלב: כך מתבצע ניתוח שקדים

הקטנת שקדים ללא ניתוח מבוצע על ידי שני מכשירים. מכשיר ראשון אשר מאפשר "לגלח" באופן מבוקר את השקד. המכשיר השני הינו למעשה אלקטרודה אשר מאפשרת להמיס את הרקמה העודפת בזהירות ובצורה מבוקרת. היתרון המרכזי המקופל בהליך הנ"ל הינו ההחלמה הקצרה והמהירה. כמו כן, הילד איננו סובל מכאבים עזים והוא שב לשגרת חייו ממש בסמוך לתום הטיפול. בארה"ב, ניתוחים מסוג זה מבוצעים על בסיס של אשפוז בן שעתיים בלבד. דהיינו, שעתיים לאחר הניתוח הילד כבר משתחרר לביתו. בישראל, היות וטרם ניתנו הנחיות ברורות לכך ממשרד הבריאות, נהוג להשאיר את הילד להשגחה של לילה בבית החולים. ייתכן בהחלט כי בעתיד יתאפשר לשחרר את הילדים כבר באותו היום לביתם.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo