ניתוח לפרוסקופי לטיפול במפרצת באאורטא

2023-12-14

האאורטא הינו אבי העורקים. מדובר בעורק הראשי בגוף אשר ממנו מסתעפים כל העורקים האחרים. מפרצת בעורקים הינה למעשה התרחבות קטע בעורק אשר יוצרת בליטה דמוית בלון. כאשר המפרצת נוצרת בעורק הראשי, קיימת סכנה של ממש לחולה במידה והבליטה תגרום לפריצה או קרע (בדיוק כמו סכנה הנובעת מניפוח יתר של בלון). ואכן, מפרצת באאורטא הינה אחד הסיבוכים השכיחים (והמסוכנים) ביותר של מחלת טרשת העורקים.

מדובר למעשה בקרע בטני של אבי העורקים הנחשב לסיבוך נפוץ במיוחד בקרב גברים אשר חצו את גיל 60. בין 4% ל-8% מהגברים מעל גיל 60 הלוקים בטרשת עורקים יסבלו ממפרצת באאורטא. בקרב הנשים, מדובר בשיעור של 0.5%-1.5% "בלבד". היות וטרשת העורקים הינה מחלה נפוצה, מפרצת באאורטא איננה מחזה נדיר. על פי מחקרים רפואיים שנערכו בנושא, בארה"ב ישנם כ-10 מיליון אזרחים הסובלים מטרשת עורקים. דהיינו, מדובר בכ-10 מיליון אזרחים החשופים גם להתרחשותה של מפרצת באאוטרא.

ניתוח לפרוסקופי חדש במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה

ביחידה לכירורגית כלי דם במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה, החלו לאחרונה לבצע ניתוחים לתיקון מפרצת באאורטא על ידי שיטת זעיר פולשנית (לפרוסקופיה). ד"ר זאב קובנצב, כירורג כלי דם ורופא בכיר במחלקה, הוא האמון על ביצועם של הניתוחים. זאת תוך השגחתו של ראש המחלקה, ד"ר איסיק פורטנוי.

ד"ר קובנצב עבר מספר השתלמויות בשיטה המדוברת בקנדה ובאירופה. נכון לשנת 2010, הוא הרופא היחיד בישראל המיומן לבצע את ההליך הרפואי. מדובר בשיטת ניתוח מיוחדת אשר היא אמנם חדשה בישראל, אך מבוצעת מזה כ-20 שנה בארה"ב, קנדה ואירופה. עם זאת, בשל המיומנות הספציפית הנדרשת מהמנתח, מספר מצומצם בלבד של מרכזים רפואיים במדינות אלה מציע את הטיפול המיוחד.

חשוב להדגיש כי ניתוחים כירורגיים של כלי דם בבטן הינם ניתוחים שכיחים ביותר בנוף הרפואה בישראל. למעשה, בכל בתי החולים במדינה מבוצעים ניתוחים מסוג זה על בסיס יומיומי. עם זאת, שיטות הטיפול הקיימות כיום למפרצת באאורטא כוללות בדרך כלל זמני אשפוז ארוכים וניתוחים מורכבים. כמו כן, תקופות השיקום וההחלמה עלולות להיות אף הן ארוכות למדי. הסיבות לכך נעוצות באופן ביצוע הניתוח. השיטה המקובלת כיום הינה "פתיחת הבטן" של המטופל ותיקון בצורה יעילה של הנזק המדובר. יודגש כי ישנן שיטות נוספות, קשות פחות, כגון חיתוך קטן בגודל של אגרוף בלבד. עם זאת, מדובר עדיין בניתוח כירורגי מורכב הדורש החלמה ותקופת התאוששות ארוכות (לרבות אשפוז, כמובן). יתרה מכך, ההליכים הניתוחיים הללו הינם גם הליכים פולשניים הטומנים בחובם סיכונים וסיבוכים. במרכז הרפואי "הלל יפה" מציעים כעת ניתוח למפרצת באאורטא המתמודד עם מלוא חסרונותיהן של השיטות הקיימות.

המנותח הראשון – התאושש לאחר יום והתחיל לצעוד ק"מ

המנותח הראשון של המרכז הרפואי "הלל יפה" היה גבר בן 50 אשר סבל מחסימה של אבי העורקים בבטן כתוצאה מטרשת עורקים. כמו כן, בעקבות מצבו הבריאותי, המטופל סבל גם מקשיים משמעותיים בהליכה וצליעה בשתי הרגליים.

לאחר הניתוח המדובר, שבוצע כאמור בשיטה הלפרוסקופית, המנותח "קיבל את רגליו בחזרה". למעשה, כבר ביום שלאחר הניתוח הוא קם על רגליו ולא נזקק כמעט כלל למשככי כאבים. כעבור כשבועיים, המטופל דיווח לד"ר קובזנצב כי הוא כבר ביצע הליכה של כשלושה ק"מ במסגרת השיקום. מיותר לציין כי עובר לניתוח הוא לא היה מסוגל לעמוד במרחקים אלה כלל וכלל. דהיינו, המטופל זכה לשיפור מיידי באורח חייו בזכות הטיפול הלפרוסקופי המצוין.

הניתוחים – למי מיועדים?

הניתוחים המדוברים מיועדים למעשה לשתי קבוצות:

 1. חולים אשר סובלים ממחלה חסימתית בעורקי הבטן אשר נגרמה בשל טרשת עורקים. מדובר במחלה אשר פוגעת בעורקים בבטן וכתוצאה מכך גם בעורקי הרגליים, הלב וכדומה. לא אחת, חולים אלה סובלים גם ממחלות לב, צליעה, קשיי הליכה וכדומה. לעיתים, אי אספקת הדם כנדרש עלולה לגרום אף לאובדן גפיים. מדובר בתופעה נפוצה אשר הניתוח בהחלט מסייע בפתרונה.
 2. חולים אשר סובלים ממפרצת של האאורטא ועורקי האגן. כידוע, מפרצת הינה למעשה התרחבות קבועה ומקומית של עורק ב-150 מעלות ויותר. התרחבות זו גורמת כמובן להיחלשות דופן העורק וסכנת קרע (וכפועל יוצא מכך, חשש מפני דימום מסכן חיים). על פי רוב, מדובר בקבוצת חולים המורכבת מאנשים מבוגרים מעל גיל 60 (בדרך כלל – גברים). גורמי הסיכון להתפתחות מפרצת באאורטא הינם תורשה, יתר לחץ דם, עישון וכדומה. מדובר במחלה שכיחה אשר ניתן לאתרה באמצעות בדיקת אולטרסאונד. גם כאן, עסקינן בתופעה רפואית נפוצה. למעשה, סיבת המוות העשירית בקרב גברים מעל גיל 55 בעולם המערבי הינה מפרצת באאורטא. יתרה מכך, כמעט 50% מהחולים אשר לוקים במפרצת באאורטא אינם מגיעים לבית החולים בחיים. כ-40% מהם נפטרים טרם הכניסה לחדר הניתוח.
אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo