סיוע תזונתי בהקלה על תופעות הלוואי של טיפולי כימותרפיה

2023-12-19

טיפולי כימותרפיה והקרנות הם טיפולים קשים גם מבחינה נפשית וגם מבחינה בריאותית. הם מתישים, מעייפים, גורמים לבעיות במערכת העיכול, לבחילות, שלשולים ועצירויות והם משבשים את אורח החיים גם של מי ששמר על שגרה של אורח חיים בריא בגלל שהם מקשים על החולים לקיים חיים נורמטיביים, בעיקר בימים שלאחר כל טיפול.

למה חשוב לערוך תפריט נכון?

תזונה נכונה יכולה לסייע באופן משמעותי להקלת תופעות הלוואי של טיפולי כימותרפיה. מזונות מסוימים יכולים לחזק את המערכת החיסונית שהופכת חלשה יותר במהלך הטיפולים הקשים הללו. מזונות כמו פירות וירקות, דגנים מלאים, דגים שומניים עשירים באומגה 3, תה ירוק ועוד יכולים לתרום באופן מהותי לחיזוק מערכות הגוף של חולי הסרטן.

תפריט מחזק של חולי סרטן צריך לכלול את כל אבות המזון. הוא צריך להיות מחולק למספר ארוחות קטנות במהלך היום, כך שלא יכביד באופן משמעותי על מערכת העיכול ויעזור לשחרר ולהקל עליה והוא צריך לכלול מנות קטנות של כל אבות המזון. ארוחה טובה לחולי סרטן צריכה לכלול גם מוצרי חלב, שעשירים בסידן ובאבץ, כמו יוגורטים וחלב, ירקות – ביניהם עלים ירוקים, ירקות מצליבים וירקות סולניים שכולם עשירים באנטי אוקסידנטים וחומרים נוספים שמסייעים להקלה על תופעות הלוואי השונות ולחיזוק הגוף.

דגים כמו טונה וסלמון מצויינים לתזונה קבועה של חולי סרטן כיוון שהם עשירים בסלניום ולכן מומלץ לכלול גם אותם בתפריט השבועי של חולה סרטן המתמודד עם הטיפולים הכימותרפיים. בנוסף, מומלץ לצרוך פירות כמו תותים, קיווי, פירות יער, פירות הדר שעשירים באנטי אוקסידנטים ובויטמין C.

כדי לדעת בדיוק אילו מרכיבים מומלץ לכלול בתפריט לחולי סרטן מומלץ לעבוד באופן קבוע עם תזונאי שמוסמך לתת ייעוץ לחולי סרטן. המגוון הרחב של פתרונות שמגיעים מהטבע, לא רק ממצרכי מזון רגילים אלא גם ממזונות על ומצמחי מרפא, מחייבים מעקב ופיקוח של מומחי תזונה.

תמיכה תזונתית קבועה

 חולי סרטן שמתמודדים עם תופעות לוואי קשות ורוצים להקל על עצמם, יכולים לעשות זאת באמצעות תמיכה תזונתית קבועה של תזונאי מוסמך. התזונאי בונה תפריט שבועי ונותן אופציות שונות לארוחות טובות ומזינות שמחולקות בצורה נכונה בין כל אבות המזון.

באופן כללי, העובדה שכל חולה סרטן סובל מתופעות לוואי שונות פירושה שהתפריט לא יכול להיות אחיד ולכלול המלצות קבועות. כל סוג של סרטן מצריך מהחולה התמודדות קצת שונה, הגוף מאבד ויטמינים ומינרליים חיוניים שונים ויש לחזק את המערכת החיסונית.

לצד ההתמודדות הלא קלה עם תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים, סיוע תזונתי מודרך ומבוקר יכול לעזור למניעת חזרתו של הסרטן וגרורותיו. מזונות רבים יכולים למנוע התפתחות של תאים סרטניים ולנקות את הגוף.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo