סריקת PET

Positron Emission Tomographyסריקת PET היא בדיקה ממשפחת בדיקות ה-CT המבוססות על קרני רנטגן. PET הינו ראשי תיבות של Positron Emission Tomography, או בשפה פשוטה יותר – שימוש בחומרים רדיואקטיביים כדי לאבחן בעיה רפואית. הבדיקה נחשבת יעילה מאד באיתור של בעיות כמו גידולים בכל הגוף, מחלות במערכת המוח ועצבים, מחלות לב וריאה ועוד.

כיום מתבצעת סריקת PET  כאשר יש חשד לגידולים סרטניים, כאשר יש להעריך ולבצע בדיקות לאחר התקף לב ולאתר את הנזקים שנגרמו לאיזור, הערכת פגיעות תפקודיות שונות לאחר שבץ, התקף או בעיה עצבית או מוחית אחרת ועוד.

לרוב מתבצעת סריקת PET לצד סריקת CT והשילוב בין השתיים מאפשר להגיע לתוצאות טובות יותר באיתור של בעיות שונות. טכנולוגייה זו הפכה על פיה את היכולת הרפואית לזהות בעיות מכל הסוגים, גם מזעריות בתוך איברים שונים בגוף, תאים ועוד. ניתן להשתמש בבדיקה כדי לאבחן בעיות באיברים במרקמים ורגישויות שונות.

תהליך ביצוע סריקת PET

סריקת PET מתבצעת תוך הזרקה של חומר בשם FDG, זהו חומר סוכרי גלוקוזי שנצרך על ידי תאי הגוף ולכן הוא שכיח מאד בתהליך חילוף החומרים בגוף. העובדה שתאים סרטניים צורכים יותר אנרגיה וסוכר מאפשרת לנו להבחין בהם באמצעות הזרקת החומר, שכן הקליטה באיזורים סרטניים של הגלוקוז הזה תהיה גבוהה יותר. באמצעות בדיקת CT שנעשית במקביל מזהים היכן נמצאים התאים הללו.

בנוסף, עם הזרקת החומרים הללו ישנה פליטה של פוזיטרונים, אלו חלקיקים בעלי מטען חיובי. החלקיקים האלו נקלטים על ידי מצלמת ה-PET שמעבדת את הנתונים ויוצרת עיבוד ממוחשב שלהם. הנתונים הללו מצביעים על תפקודי האיברים שנבדקו ועל מיקומים מדוייקים של גידולים.

בדרך כלל החומר יוחדר לגוף באמצעות הזרקה תוך ורידית. לעיתים יוזרק גם חומר על בסיס יוד שיעזור לשפר את הבדיקה ולהגיע לתוצאות טובות יותר. במקרים מסויימים מוחדר החומר לגוף באמצעות שתייה או חוקן.

הבדיקה יכולה לארוך בין שעה אחת לשעתיים ובמקרים מסויימים גם יותר מכך.

לפני ואחרי הבדיקה

סריקת PET מחייבת את המטופל בהכנות מיוחדות לצד גם התאוששות. לפני הסריקה יש להיות בצום למעט שתייה של מים. אסור לבצע פעילות גופנית כלשהי לפחות עשרים וארבע שעות לפני הבדיקה ולנוח כמה שניתן כדי לאפשר לגוף פעילות תקינה במהלך הבדיקה. לאחר הבדיקה מועבר המטופל להתאוששות שאורכת שעה או שעתיים, בהתאם לשיקול הבודקים.

מדפלוס (MedPlus)
Logo