עורך דין רשלנות רפואית: איך כדאי לבוחר, תפקידו והדרך לקבל פיצויים

2022-12-13

בשנת 2005, הוועדה לבחינת הקטנת ההוצאה הציבורית בגין רשלנות רפואית פרסמה את מסקנותיה בנוגע לרשלנות רפואית בישראל.

מדובר היה למעשה באחד המחקרים החשובים ביותר שנערכו בתחום הרשלנות הרפואית מאז קום המדינה. ממצאי המחקר העלו כי מדי שנה מוגשות בישראל מאות תביעות בגין רשלנות רפואית. בין אם מדובר במקרים חמורים של רשלנות רפואית בלידה, ובין אם עסקינן ברשלנות בניתוח או באבחון מחלה, אין ספק כי רשלנות בטיפול עלולה לגרום לנזקים כבדים. אי לכך, במידה ונפגעתם בגין רשלנות רפואית, מוטב להתייעץ בהקדם עם עורך דין העוסק בתחום.

רשלנות רפואית הינה תחום משפטי בפני עצמו אשר ישנם עורכי דין המתמחים במתן שירות ספציפי בענף זה. דהיינו, עורכי דין העוסקים אך ורק ברשלנות רפואית. הסיבה לכך הינה ברורה. עסקינן בענף משפטי מורכב ומיוחד במינו. רשלנות רפואית, כשמה כן היא, משלבת בין רפואה ומשפט. בטווח שבין המושגים הללו, נמצאות כמובן סוגיות מרתקות הנוגעות לסבירות פעילותו של "הרופא הסביר", התנהלות החולה/המטופל ו"אשמתו הלכאורית" בנזק, הנהלים השונים של משרד הבריאות והמוסד/הממסד הרפואי, יכולת הרפואה לתת מענה למקרה הספציפי (נוכח התקופה המדוברת) ועוד.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית איננה עניין של מה בכך. לאחר ההתקשרות עם עורך דין העוסק בתחום, תופנו בוודאי למומחה רפואי אשר יצרף לכתב התביעה חוות דעת מקצועית. חוות הדעת הרפואית, ביחד עם טיעונים משפטיים המבוססים על החקיקה והפסיקה, יהוו עבורכם את גרסת התביעה.

עם זאת, מנגד, עומדים בדרך כלל רופאים אשר נעזרים אף הם בשירותי חוות דעת מקצועיות. כמו כן, לא אחת, מדובר בהתמודדות של מטופל בודד כנגד מוסד חזק ובעל "גב משפטי" משמעותי כגון קופת חולים או בית חולים. לעיתים, תהיה זו המדינה אשר תשב על ספסל הנתבעים (למשל, כאשר הנתבע הוא בית חולים בבעלות ציבורית). במילים פשוטות, מאבק משפטי בגין רשלנות רפואית הוא איננו מהלך פשוט כלל וכלל.

איך בוחרים עורך דין בתחום הרשלנות הרפואית?

בדומה לכל תחום, גם בחירת עורך דין רשלנות רפואית היא מהלך אשר מורכב ממספר פרמטרים. להלן כללי האצבע העיקריים. ראשית, מומלץ לבחור עורך דין העוסק באופן ספציפי ברשלנות רפואית. זאת משום שתחום הרשלנות הרפואית הינו ענף מורכב ומיוחד בעולם המשפטי. יתרה מכך, ישנם עורכי דין העוסקים באופן ספציפי בסוגיות בתוך הרשלנות הרפואית. לדוגמא, עורכי דין המומחים לטיפול במקרים של רשלנות בלידה. לאחר בחירת עורך דין מסוים, כדאי לקבל על האחרון המלצות. ניתן למצוא המלצות וחוות דעת על עורך הדין ברשת האינטרנט או מלקוחות אחרים אשר נהנו משירותיו. סוגיה נוספת העומדת על הפרק היא – משרד גדול או משרד קטן. גם מבחינה זו, ישנם יתרונות לכאן ולכאן. מצד אחד, משרד גדול מציע יוקרה, ניסיון ויכולות להתמודד עם הסוגיה תוך מתן שירות איכותי ויעיל. מצד שני, במשרדים קטנים תזכו בדרך כלל ליחס אישי ולניהול התיק על ידי אחד השותפים הבכירים (ולא יהיה זה מתמחה צעיר אשר יעשה את מרבית העבודה מאחורי הקלעים). במילים פשוטות, בחירת עורך דין בתיק רשלנות רפואית דורשת סקר שוק מקדים ועמידה בעיקר על התמחות ספציפית וניסיון בתחום.

תפקידו של עורך דין בתביעות רשלנות רפואית

עורך דין העוסק ברשלנות רפואית צריך לחבר את הנסיבות הרפואיות עם טענות משפטיות. מטרתו, בקליפת אגוז, הינה להוכיח כי הרופא אשר העניק את הטיפול המדובר חרג מהמוטל עליו בתור "רופא סביר". דהיינו, עליו לשכנע את בית המשפט כי כל רופא אחר אשר היה מתמודד עם הסיטואציה נשוא התובענה היה נוקט בדרך אחרת שלא טומנת בחובה את הנזק שנגרם לתובע.

במהלך התקשרות עם עורך דין העוסק ברשלנות רפואית, האחרון בוחן היטב את התיק, הן על בסיס ניסיונו והן נוכח הבדיקה הרפואית של המומחה מטעם התביעה. לאחר מכן, עורך הדין יכול להעריך את סיכויי התביעה ולייעץ האם כדאי להתחיל בהליך המשפטי. פעמים רבות, עורך הדין יוכל להגיע לפשרה עם הצד השני אשר תייתר את ההליכים המשפטיים הארוכים והמתישים. לעיתים, הסכם פשרה יהיה הדרך הנכונה לסיים את התיק ביעילות. מקל וחומר כאשר התובע סובל מבעיות רפואיות כלשהן והוא מעוניין לסיים את ה"סאגה" המשפטית בכדי לשוב לשגרת חייו.

פיצויים בתביעות רשלנות רפואית

סכומי הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית יכולים להיות גבוהים ביותר. לא אחת, הליכים משפטיים הנוגעים לרשלנות רפואית מסתיימים בפסיקת פיצויים במיליוני שקלים לתובע. לדוגמא, כאשר נגרמו לתובע נזקים רפואיים קשים ובלתי הפיכים. באוקטובר 2009, בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי אדם הסובל משיתוק מוחין יקבל מעיריית תל אביב פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים. מדובר היה במקרה של רשלנות באבחון מחלה בבית החולים "רוקח" במרכז תל אביב. עם זאת, מיותר לציין כי במרבית המקרים הפיצויים אינם מטפסים לכדי מיליוני שקלים והם נפסקים בהתאם לראשי הנזק השונים העומדים על הפרק. למשל, הפסד כושר השתכרות (לעבר ולעתיד), הוצאות רפואיות, עזרה צד ג', כאב וסבל, פגיעה באוטונומיה, הוצאות ניידות וכדומה.

עורך דין בעל ניסיון בתביעות רשלנות רפואית יוכל להעריך בדרך כלל את סכום הפיצויים אשר ייפסקו לטובת התובע ככל שהאחרון יזכה במשפט. על פי רוב, שכר טרחתו של עורך דין רשלנות רפואית נקבע בהתאם לתוצאות התיק ו/או כמות העבודה אשר נדרשה מהאחרון במסגרת ההליכים המשפטיים.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo