פריצת דיסק – טיפול חדשני ללא ניתוח

2020-11-04

מדי שנה, אלפי ישראלים נאלצים להתמודד עם פריצת דיסק. מדובר בבעיה אורתופדית קשה אשר גורמת לחולשת רגליים (עד כדי שיתוק), כאבי גב, אי שליטה על שלפוחית השתן ואף אימפוטנציה. עד לאחרונה, חולים אשר לקו בפריצת דיסק חמורה הופנו אחר כבוד לניתוח מורכב. כעת, טיפול חדשני אשר "עלה לישראל" מצרפת ביחד עם הרדיולוג ד"ר סטפן בן שושן, מציע התמודדות עם פריצת דיסק ללא ניתוח ועל ידי הזרקה מקומית לעמוד השדרה.

הדיסק הוא למעשה חלק גמיש אשר נמצא בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה בגב והוא זה אשר מאפשר את תנועתן. מדובר אפוא במעין "בולם זעזועים" של עמוד השדרה. לא אחת, ועם ההתבגרות, הדיסק עלול לצאת ממקומו הטבעי. בין השאר בגין חבלות ו/או תנועות פתאומיות. בעיקר, מדובר בתופעה הפוקדת את הדיסק הנמצא בין החוליה המותנית החמישית לבין החוליה הנמצאת מתחתיה.

כאשר הדיסק יוצא ממקומו, הוא בולט אל תוך תעלת חוט השדרה. אי לכך, נוצר לחץ על העצב אשר עלול לגרום לכאבים עזים. הכאב תלוי כמובן בגובה העצב ובחוליה אשר סמוכה לבליטת הדיסק. פריצת דיסק גורמת לכאב ותחושת נימול המקרינים על הרגל. ככל שהלחץ על העצב גדול יותר, כך החולשה של כף הרגל עלולה להיות יותר משמעותית. חשוב להדגיש כי הכאבים נובעים בין השאר מהתפתחות דלקת באזור המגע בין הדיסק לעצב. אי לכך, ישנם מקרים רבים בהם אנשים אשר סובלים מפריצת דיסק אינם מתמודדים עם כאבים כלל. ולהיפך, לעיתים דווקא אנשים עם פריצת דיסק קטנה נאלצים לסבול מדלקת משמעותית המכאיבה להם באופן יומיומי.

טיפול חדשני בפריצת דיסק

הטיפול בפריצת דיסק – מחגורת גב ועד ניתוח

לא אחת, הטיפול בפריצת דיסק יכול להיות טיפול שמרני בלבד (לדוגמא, שימוש בחגורת גב בכדי שלא להוסיף ולהעמיס על הדיסק הפגוע). כמו כן, ניתן להמשיך ולטפל בפריצת דיסק באמצעות רפואה משלימה או פיזיותרפיה. עם זאת, במקרים חמורים, כאשר הדיסק לוחץ על העצב באופן מתמיד, אין מנוס מטיפולים מורכבים יותר כגון הזרקה של קורטיזון בחלק שמעל העצב הפגוע או הזרקה אפידורלית של חומרים משככי כאבים.

במידה והטיפולים הנ"ל אינם "מביאים את הבשורה", ייתכן ולא יהיה מנוס מניתוח הוצאת הדיסק. במהלך הניתוח הנ"ל, מוצא חלק מן הדיסק. על פי רוב, הגוף מפריש חומר כלשהו אשר מסוגל להחליף את הדיסק. לעיתים, מושתל אצל החולה דיסק מלאכותי. לא אחת, החולה משתחרר לביתו לאחר מספר ימים ונאלץ להתמודד עם תקופת שיקום ארוכה במשך מספר שבועות.

הפתרון הצרפתי: ד"ר סטפן בן שושן

פריצת דיסק – טיפול חדשני ללא ניתוח

פריצת דיסק – טיפול חדשני ללא ניתוח

ד"ר סטפן בן שושן, אשר עלה לישראל בשנת 2005 מצרפת, הביא עימו שיטה חדשה לטיפול בפריצות דיסק. ד"ר בן שושן שימש בעבר כרדיולוג בבית החולים לה-פיקה בפאריז. כעת, הוא מבצע בישראל שיטה חדשה לטיפול בפריצת דיסק על ידי הזרקתן של תרופות נוגדות דלקת היישר לעמוד השדרה. מדובר בשיטה אשר מהווה פרי מחקר ארוך שנים שנערך בתחום בארה"ב. מחקר זה גילה כי מרבית פריצות הדיסק בארה"ב אינן ממש פריצת דיסק "קלאסיות". למעשה, במסגרת המחקר האמריקני, התברר כי מתוך 1,000 נבדקים אשר לא סבלו מכאבים, נתגלה כי כ-40% מהם סובלים מתהליך דלקתי אשר ידוע כמלווה פריצות דיסק.

נמצא כי השינויים הדלקתיים המדוברים היו אלה אשר לחצו על העצבים וגרמו למעשה לסימפטומים הזהים לאלה של פריצת דיסק. ד"ר בן שושן ניסה את המחקר גם בישראל. הוא בחן כ-100 חולים אשר היו מועמדים לעבור ניתוח לתיקון פריצת דיסק. לדבריו, שנתיים לאחר ביצוע ההזרקה, כ-80% מהחולים לא היו זקוקים לניתוח המדובר. אי לכך, ד"ר בן שושן ועמיתיו החלו לטפל בפריצות דיסק על ידי הזרקת סטרואידים לעמוד השדרה על בסיס הנחיית מכשיר CT.

לדבריו של ד"ר בן שושן

כ-70% מהמטופלים אינם חשים כאבים נוספים וכ-30% מהם זקוקים להזרקה נוספת (או שתיים).

ההזרקה נעשית בדיוק מקסימלי, על המילימטר, וזאת כאשר החומר מגיע לאזור הדלקת באופן מדויק ובטוח. לאחר ההזרקה, אשר נעשית בהרדמה מקומית, החולה נשלח לביתו. זאת כמובן לאחר כחצי שעה של ביקורת במהלכה נלקחים ממנו מדדים שונים כגון דופק, לחץ דם וכדומה.

מדפלוס (MedPlus)
Logo