קולונוסקופיה וירטואלית: כיצד מתבצעת ומהם היתרונות של הבדיקה

קולונוסקופיה וירטואלית (CT Colonography) היא בדיקת סי.טי מיוחדת שמאפשרת לאתר גידולים סרטניים ולא סרטניים באיזור המעי הגס.

MedlinePlus: 007253

הבדיקה הזו באה להחליף בדיקות קולונוסקופיה חודרניות אצל חולים שהם חלשים מדי ולא מסוגלים לעמוד בסיכונים של בדיקה חודרנית. בנוסף, הבדיקה נמצאה יעילה ופשוטה מאד לאבחן גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ולכן בשנים האחרונות היא נחשבת פופולרית במיוחד בקרב מומחים בתחום זה. לבסוף, משמשת בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית גם לאיתור ומעקב אחר בעיות אצל חולים שעברו הסרת גידולים באיזור המעי הגס.

כיצד מתבצעת קולונוסקופיה וירטואלית?

הבדיקה מתבצעת על ידי החדרת קטטר לאיזור פי הטבעת. לפני החדרת הקטטר יש צורך בהכנה של המעי הגס. הכנה זו מתבצעת על ידי שתייה של חומר משלשל. החומר יוצר מן הסתם יציאות מרובות ומנקה את חלל המעי הגס מתוכן כלשהו. זוהי הכנה שמתבצעת גם כאשר מבצעים בדיקת קולונוסקופיה רגילה.  לאחר ריקון חלל המעי הגס ניתן להתחיל בבדיקה.

הבדיקה מתבצעת בשכיבה על מיטה, ללא הרדמה כלשהי. במהלך הבדיקה מוחדר אל פי הטבעת קטטר שמצופה במשחה מיוחדת להרדמת האיזור. דרך הקטטר מוחדר לתוך המעי אוויר ומנפח את חלל המעי בצורה טובה כך שהמכשיר יוכל לנוע בתוך חלל המעי בלי הפרעות. הסיבה שהבדיקה נקראת קולונוסקופיה וירטואלית היא שמסע הקטטר בתוך חלל המעי הגס משודר למעשה למנגנון וירטואלי שיוצר הדמיה ושחזור תלת מימדי לאחר הבדיקה.

המעי מנופח על ידי הקטטר ולאחר מכן מבצע הבודק צילומים של האיזור. שני צילומים מתבצעים בשכיבה על הגב ולאחר מכן מסתובב המטופל על הבטן ושני צילומים נוספים מבוצעים כך. הסיבה לכך שעל המטופל להסתובב במהלך הבדיקה היא שהבודק רוצה ליצור הדמייה מדוייקת מכמה כיוונים שונים. בגלל שהבדיקה מבוצעת ללא הרדמה, תזוזה זו במהלך הבדיקה יכולה ליצור אי נוחות, אבל זו חולפת בתום 10 דקות הבדיקה.

לאחר סיום הבדיקה מועברים הצילומים והופכים לעיבודי מחשב שמדמים למעשה את דפנות המעי הגס. הדמייה זו עוזרת לאבחן מצבים של גידולים, התפשטות גרורות וכדומה. בדרך כלל אין תופעות לוואי לבדיקה זו וניתן להמשיך ולבצע כל פעולה לאחריה.

יתרונות הבדיקה על פני בדיקות אבחון אחרות

  1. יתרונה המשמעותי של קולונוסקופיה וירטואלית היא שאין צורך ביצירת חתכים בגוף כדי ליצור הדמייה של איברים שונים ולבדוק ממצאים. החדרה דרך פי הטבעת היא קלה יותר ואינה דורשת הרדמה מיוחדת שמביאה איתה תופעות לוואי, סיכונים וצורך בהתאוששות.
  2. יתרון נוסף הוא שהבדיקה למעשה משלימה בדיקות אחרות ומסייעת להגיע לתוצאות מדויקות יותר. היא טובה כאשר בדיקת קולונוסקופיה כלשהי לא הניבה פירות, כאשר יש חולים שאינם יכולים לעבור בדיקה חודרנית עם הרדמה מקומית או כללית ולשלול גידולים שונים במעי.
מדפלוס (MedPlus)
Logo