רישום הילד בישראל לאחר תהליך פונדקאות בחו"ל

2023-11-14

זוגות רבים שעוברים תהליך פונדקאות בחו"ל נתקלים בקשיים לרשום את הילד כבנם החוקי לאחר הלידה. הסיבה לכך היא שהיום נושא מעמד הילד לאחר תהליך פונדקאות בחו"ל עדיין אינו מוסדר בחוק והחוק הקיים מתייחס אך ורק למעמד הילד במקרה של פונדקאות בישראל. בתקופה בה זוגות חד מיניים רוצים גם הם לזכות בילד אך אינם יכולים לעבור תהליך פונדקאות על פי חוק בישראל, נאלצים רבים לפנות לפונדקאות בחו"ל ולאחר מכן, מתקשים ברישום הילד כאן.

מהו תהליך רישום הילד בישראל עבור הורים שעברו תהליך פונדקאות בחו"ל?

 1. לאחר הולדת התינוק ולפני הבאתו לארץ על ההורים לפנות למשרד הפנים כדי להתחיל בהנפקת צו הורות.
 2. לאחר הגשת הטפסים יזמין משרד הפנים את האב הביולוגי לערוך בדיקה גנטית כדי לקבוע שהוא אכן האב הביולוגי של הילד. למרות שהתהליך אינו תהליך נעים במיוחד, כך עובד כיום החוק בישראל – ראשית יקבל האב את האישור על אבהותו ועל העובדה כי התינוק הוא ילדו הביולוגי ולאחר מכן ייקבע מעמד הילד.
 3. לאחר אישור אבהותו של האב, ניתן להתחיל בתהליך אימוץ של בן הזוג או של האישה. גם כאשר מדובר באם ביולוגית שבאמצעות הביצית שלה והזרע של בן זוגה התבצע תהליך הפונדקאות, עדיין עליה לאמץ את הילד. המכשול החוקי הזה גורם לעוגמת נפש רבה בקרב זוגות רבים שנאלצים לעבור את התהליך הקשה הזה ולעכב באופן משמעותי את הבאת הילד ארצה, אך כיום זהו התהליך המתבצע בהנחיית משרד הפנים.
 4. מומלץ להיעזר בעורך דין או בארגוני התמיכה במשפחות חד מיניות או במשפחות שעוברות תהליך פונדקאות בחו"ל. ארגונים אלו מסייעים בתהליך האימוץ ומקלים על המצב באופן משמעותי, מתוך הכרות עם נבכי הבירוקרטיה של משרד הפנים.
 5. לאחר אישור האימוץ על ידי בן הזוג או האם, מתקבלת האשרה להבאת הילד ארצה והוא מקבל למעשה אזרחות ישראלית. צו הורות זה ניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

חשוב לדעת שתהליך זה של קבלת אישור לרישום הילד בישראל עובר בשנים האחרונות מעקב תוך רצון לשנות את החוק ולהקל על הזוגות בתהליך הפונדקאות הקשה גם ככה. הנושא עלה על הפרק לאחר סיפור על בני זוג שנעזרו בפונדקאית מגיאורגיה ולמרות שהאם הייתה למעשה האם הביולוגית של הילדים, היא הייתה צריכה לאמצם כדי שיוכלו להביא אותם לישראל. חשיפה תקשורתית של הבעיות הבירוקרטיות והמשפטיות הרבות כמו גם העובדה שהאמא נאלצה לחכות זמן רב בגיאורגיה עם ילדיה הקטנים, הביא גורמים רבים במערכת המשפטית ובכנסת לדון בנושא ולנסות לגבש תהליך חדש לחקיקה בנושא הפונדקאות. אם זאת, עדיין אין שינוי מהותי בנושא ומשרד הפנים ממשיך לאפשר רישום ילדים מאם פונדקאית בישראל רק לאחר תהליך בדיקות גנטיות של האב ואימוץ לכל דבר.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo