תוספי מזון לחולי סרטן

2020-11-12

תוספי מזון הם מצרך בריאותי פופולרי כבר שנים רבות. בכל בית מרקחת וחנות טבע ניתן היום לרכוש תכשירי השלמה לתזונה בריאה ומלאה. עבור חולי סרטן רבים תוספי מזון הם תוספת חשובה לתפריט היומי שלעיתים הינו מוגבל מאד בגלל תופעות לוואי אשר מגיעות עם טיפולי הכימותרפיה וכן בהתאם לתסמינים של סוגי הסרטן השונים.

אם זאת, חולי סרטן אינם יכולים לגשת לבתי המרקחת או לחנויות הטבע ולרכוש ללא הכוונה מקצועית תוספי מזון, אלא מחויבים בפגישה וייעוץ של הרופא שלהם. הרופא המטפל יוכל לייעץ לגבי שימוש נכון בתוספי המזון, יגדיר בדיוק אילו תוספי מזון חשוב לאותו חולה לצרוך ובנוסף – אולי הדבר הכי חשוב: יוודא כי תוספי המזון הנצרכים אינם גוררים תופעות לוואי חמורות כשהם משתלבים במערך הטיפול עם התרופות הכימותרפיות או עם טיפולי ההקרנה ושאר הטיפולים שעוברים חולי סרטן.

בנוסף, חשוב לדעת שההמלצה הגורפת בנושא של צריכת תוספי מזון בקרב חולי סרטן הינה להתחיל קודם כל מקבלת תפריט שכוללת מזונות מלאים בריאים ומחזקים. תוספי המזון צריכים להתכתב ולהשלים את התזונה במידה והמזונות המלאים אינם נספגים כפי שצריך בגוף. גם תהליך זה כרוך בקבלת ייעוץ רפואי-תזונתי וליווי של הרופא המטפל.

הנה כמה תוספי מזון חשובים לחולי סרטן

אומגה 3

אומגה 3 הינה חומצת שומן בלתי רווי שמופקת משמני דגים – בעיקר דגים מאיזור סקנדינביה והקוטב הצפוני. היתרונות הרפואיים של חומצה זו כתוסף מזון רחבים: חומצת אומגה 3 עשויה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, היא טובה בהפחתת כולסטרול, צמצום תופעות של דיכאון קליני ודכאון בכלל. בנוסף, חומצת אומגה 3 נבדקה ונמצאה כמסייעת במניעת מחלות לב ושבץ. בהקשר למחלת הסרטן, חומצת אומגה 3 נבדקה כבעלת יכולת לסייע לחולים שעברו ניתוחים של סרטן המעי הגס. חשוב לדעת שיש לצרוך לא יותר מאשר 3 גר' של אומגה 3 בכל יממה.

קו-אנזים Q10 (Coenzyme Q10)

קו אנזים הוא חומר טבעי שנבדק ונמצא כיעיל בסיוע במקרים רבים של סרטן השד. בנוסף, הוא נמצא כיעיל במקרים של מחלות עורק הלב, מחלות כלי דם, אי פוריות, פרקינסון וסרטן. הוא נוגד חמצון ויש לצרוך אותו רק בעצת רופא שכן בכמויות מסוימות הוא עלול לגרום לביטול השפעת טיפולי ההקרנות.

ברומלין

ברומלין הוא אנזים שמופק מצמח האננס והוא נמצא כיעיל בהפחתת כאב. בשנים האחרונות פורסמו מחקרים לפיהם ברומלין יכול לסייע כטיפול משלים להקלת תופעות הלוואי של סרטן. אם זאת, חשוב לדעת שברומלין הוא מדלל דם ולכן יש לצרוך אותו רק לפי הנחיות הרופא. הוא מסייע בספיגה של תרופות אנטיביוטיות, מסייע לעיכוב צמיחת תאי גידולים סרטניים ומשפיע על הצטברות טסיות דם.

בטא קרוטן

בטא קרוטן הוא פיגמנט שנמצא בעיקר בירקות ופירות בעלי צבע כתום וצהוב. תוספי מזון מבוססי בטא קרוטן מסייעים כנוגדי חמצון ונבדקו כיעילים בזירוז הפעילות של המערכת החיסונית. חשוב לדעת שעולם הרפואה עדיין לא הגיע להחלטה חד משמעית בנוגע ליעילותו של בטא קרוטן כמסייע במניעת תופעות לוואי וסיוע בטיפול במחלות סרטניות ולכן גם אותו יש לצרוך רק לאחר התייעצות עם רופא.

סידן

סידן הוא ללא ספק אחד התוספים החשובים ביותר שקיימים כיום. הסידן נמצא במוצרי חלב, דגים ואגוזים בעיקר וכן במספר קטן של ירקות. חשוב לדעת שסידן נבדק ונמצא כיעיל בהפחתת לחץ דם, יתר כולסטרול בדם, סרטן המעי הגס וסרטן הערמונית. בנוסף, ישנם מחקרים שמראים שסידן מפחית את הסיכון לסרטן השד. שימוש בסידן במהלך טיפול במחלת הסרטן צריך להיעשות תוך התייעצות עם רופא, אבל באופן כללי מדובר במינרל שמחזק את בריאות העצמות ומאפשר לחולי סרטן שמתקשים בצריכת מוצרי חלב ודגים מסיבות שונות, לקבל את מה שחסר להם בקלות רבה.

מדפלוס (MedPlus)
Logo