שותים קפה בבוקר? אתם חייבים לקרוא את הכתבה הזאת!

2023-11-28

רוב העולם ואפילו אנשי שבט הזולו מתחילים את היום שלהם בשתיית קפה, כמו גם בלונדון, פריס, רומא וכמובן בתל אביב. בתי קפה עם בריסטה שמבין דבר או שניים על פולים, טחינה, מינון ומזיגה הם מהמבוקשים במחוזותינו. אלה שלא לוגמים את הקפה הראשון בבית הקפה השכונתי לפני שהם פותחים את הלפטופ, עושים את זה בבית. יש שמבעירים מדורות ואצל הבדואים זה קטן קטן ומר אבל כזה שמביא לך את מדבר סהרה ללשון בלי החול אבל עם הארומה הקדומה.

רוב העולם חובב קפה ומתחיל אתו את הבוקר בהשכמה מוקדמת או מאוחרת. אם גם אתם מאלה שקפה זה הדבר הראשון שנכנס לכם לפה בבוקר והראשון שחושבים עליו איך שמתעוררים המאמר הזה מיועד לכם.

קפה יכול להיות כל כך מפתה שזה מצליח להוציא אנשים מהמיטה גם אם הם מוכנים לגלות את הקוד של האשראי שלהם בשביל עוד כמה דקות של שינה… והם יקומו! זה הקפה. זה הרגע הזה שלך עם עצמך או עם פרטנר שבו כל העולם מצטמצם לספל הזו עם הקצף או בלי, במכונת אספרסו או שחור מעורבב אבל אמיתי שבתחתיתו שקעו הגרגרים והפכו אותו לבוץ שלך.

ואף אחד כמעט לא עושה כלום לפני שהוא שותה קפה. זה סוג של טקס חובק עולם כזה. קמים, מצחצחים שיניים (יש שלא…) ושותים אותו בספל, בכוס,  קצר, ארוך, מעורבב עם חלב בלי חלב איך שאוהבים, איך שרוצים להתחיל את היום ולהתחבר לעולם.

עובדות ומספרים על קפה:

קפה הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות העולמית. הוא משקה פופולרי בקרב אנשים בכל הגילאים והרקעים רק אופן הכנתו משתנה בין מדינות למדינות ובין תרבויות. קפה הוא גם מקור חשוב להכנסות עבור מדינות רבות בעולם.

 • מדי שנה מיוצרים כ-166 מיליארד קילוגרמים של פולי קפה.
 • כ-2.25 מיליארד כוסות קפה שותות בכל יום ברחבי העולם.
 • ארצות הברית היא המדינה הגדולה ביותר בעולם בצריכת קפה, עם כ-27.5 מיליארד כוסות שנמזגות מדי שנה. טורקיה היא המדינה הגדולה ביותר בעולם בצריכת קפה לנפש, עם ממוצע של כ-7.2 כוסות קפה ליום לאדם.
 • קפה הוא המשקה השני הנמכר ביותר בעולם, אחרי מים. כ-27% מהאנשים בעולם שותים קפה מדי יום.
 • הצריכה הממוצעת של קפה בעולם היא כ-3 כוסות לאדם ליום.
 • המדינה הגדולה ביותר בעולם בצריכת קפה לנפש היא נורווגיה, עם ממוצע של כ-10 כוסות קפה ליום לאדם.
 • המדינה הקטנה ביותר בעולם בצריכת קפה לנפש היא סין, עם ממוצע של כ-0.2 כוסות קפה ליום לאדם.
 • המדינה עם השיעור הגבוה ביותר של נשים שותות קפה היא הולנד, עם 68% מהנשים שותות קפה מדי יום.
 • המדינה עם השיעור הנמוך ביותר של נשים שותות קפה היא טורקיה, עם 3% מהנשים שותות קפה מדי יום.

הנה כמה מספרים נוספים על הענף הקפה:

 • הענף הקפה הוא ענף חקלאי גדול, המייצר כ-100 מיליארד דולר בשנה.
 • המדינות הגדולות ביותר בעולם בייצור קפה הן ברזיל, וייטנאם, קולומביה, אינדונזיה, ומקסיקו.
 • המדינות הגדולות ביותר בעולם ביצוא קפה הן ברזיל, קולומביה, וייטנאם, אינדונזיה, וגואטמלה.
 • המדינות הגדולות ביותר בעולם ביבוא קפה הן ארצות הברית, גרמניה, צרפת, איטליה, ויפן.

מסתבר שיש משהו שצריך לעשות לפני הקפה של הבוקר!

לדבריו של רופא אינטגרטיבי (FUNCTIONAL MEDICINE)- שילוב של רפואה קונבנציונאלית והוליסטית יחד, אם הדבר הראשון שאתם עושים בבוקר זה לשתות קפה, אולי אתם צריכים לחשוב שוב על שגרת הבוקר שלכם. שתיית קפה היא אכן טובה לבריאות (אם הוא כמובן לא מתוק מדי בסוכר או בתחליפים מלאכותיים).

קפה מסתבר ממש טוב לבריאות. הוא מועיל לזריזות המחשבה ולמוח, קשור לאריכות ימים אבל יש רופאים שטוענים היום כי עם כל היתרונות הנהדרים שלו- הוא מייבש.

קפה מייבש? מסתבר שכן! שתו כוס מים לפניו!

לפי חלק מדעת המומחים, כל קפה ולא משנה מה סוגו הוא מייבש. לדעתה מה שגורם לו לגרום להתייבשות היא הקפאין משום שהוא מגביר את ייצור השתן.

אז מה צריך לעשות? לפני שאתם שותים את הקפה שלכם על הבוקר, שתו כוס מים. ולמרות דעתה- היא מודה שזה לא מדעי ובכל זאת אוחזת בטענה הזו. כמובן שלמי ששותה קפה ללא קפאין אין בעיה כזאת.

חשוב היא טוענת לשתות כוס מים כי כל מי שהתעורר לקפה של הבוקר, יצא מהמיטה בלי טיפת לחות. וגם אם מדובר באובדן של אחוז אחד של נוזלים ממשקל הגוף, זה עלול להשפיע לרעה על המצב רוח ותפקוד המוח. ובעיקר חייבים לעשות את זה בקיץ, אבל כאמור לא רק אלא להפוך זאת לחלק קבוע בשגרת הבוקר שלכם.

מומלץ לצחצח שיניים לפני הקפה הראשון של הבוקר!

טארה סקוט גם ממליצה על צחצוח שיניים, כי מסתבר שרבים מלוגמי הקפה הראשון על הבוקר לא רוצים טעם של משחת שיניים בפה, זה עלול להתערבב להם את הקפה. הם רוצים את הלגימה הראשונה הכי טבעית כמו שהיא ומעדיפים לצחצח שיניים רק אחרי שתיית הקפה, גם כדי להסיר את כתמי הקפה.

כמוה גם רופאי שיניים רבים ממליצים לצחצח שיניים לפני לגימת הקפה הראשון של הבוקר מסיבה רפואית לגמרי. הם טוענים כי צחצוח השיניים לפני הקפה, עוזר להסיר רובד וכך לכתמים קשה יותר להיצמד לשיניים. אם אתם מצחצחים אחרי הקפה, אמייל השיניים חשוף לחומצה.

לסובלים מריפלוקס או צרבת אסור לשתות קפה על בטן ריקה!

גסטרולוגים טוענים כי אנשים שסובלים מצרבת או מריפלוקס, עלולים להחמיר את התסמינים שלהם אם הם שותים קפה על בטן ריקה. ממחקרים עלה כי יש קשר הדוק בין צרבת לבין צריכת קפה ולכמויות. מומלץ להפחית באופן כללי שתיית קפה מרובה, לא רק בגלל ההתייבשות כאמור שנובעת מהקופאין אלא גם בגלל הצרבת ולא רק בקפה של הבוקר אלא בכלל.

אחידות דעים באשר למה שצריך לעשות לפני שתיית הקפה בבוקר יש גם בין הגסטרולוגים. שתו כוס מים וצחצחו שיניים הם אומרים ואז תיהנו מהקפה ומכל היתרונות שנלווים אליו.

בין 2-4 ספלי קפה ליום זה מעולה!

המכורים לקפה של בוקר, צהרים וערב בבית או בבית קפה, עם חברים או לבד לא באמת יודעים כמה קפה מותר להם ספציפית לשתות ביום. קפה הוא סוג של חבר שאתה נהנה לשבת אתו בכל זמן. הוא לא מדבר, לא מקטר, לא מפריע לך ומאפשר לך להעביר את הזמן אתו בשקט- כמו שאתה אוהב. זה אומר שהרבה מאוד אנשים "בורחים" לקפה שלהם מכל מיני סיבות. שמחה, בדידות, עצב, מצב רוח רע. הקפה הוא המרגיע האישי של רבים ולשבת על ספל קפה בבית קפה עדיף על פני לשבת בבית ולחשוב איזה יום נאחס יש לך. הוא כמו כלב- החבר הכי טוב, כזה שאתה בוחר בו שוב ושוב ומבלה אתו הרבה. אז כמו שלא חושבים האם הכלב שלי מפריע לי? ככה רוב לוגמי הקפה לא חושבים- האם לעצור? האם לעבור ללימונדה? האם הגזמתי עם צריכת הקפה. שאלות ששואלים אותן אבל על אוכל לא על קפה. קפה מתקבל תמיד בברכה והוא סימן לישיבה עם חברה או לבד עם עצמך. כמו שאמרנו לא מפריע ורק חבל שהוא לא מכשכש בזנב…

כל העת מתפרסמים מחקרים על כמות הקפה המומלצת ליום שיש לה השפעה מטיבה על המוח, ועל הקפה הטהור שהוא בריא ב-100% שכדאי לשתות.

יש גם מחקרים הבוחנים את הקשר בין מחלות לשתיית קפה, חילוף חומרים, תופעות קוגניטיביות, תוחלת חיים, השפעות נפשיות ועוד.

לאחרונה פרסמה פסיכיאטרית תזונתית בשם ד"ר אומה נאידו מאמר ובו היא בוחנת את השפעת הקפה על המוח. היא חברה בסגל בית הספר לרפואה בהרווארד וכתבה ספר על מאכלים שנלחמים בדיכאון, OCD, ADHD וחרדה. היא טוענת שלקפה יש השפעה הרבה יותר טובה מאשר שלילית אולם זה בהחלט תלוי במינון היומי. היא ממליצה על לגימה של קפה בין 2-4 כוסות ליום ופחות מ-400 מיליגרם.

3 כללי ברזל לקפה באופן בריא!

רבים אוהבים את הקפה שלהם בצורה של קפה טורקי, בוץ, אספרסו או מי שמעדיף את הגרסה הסקנדינבית המסורתית – קצת קשה לעיכול…. הרתחת קפה עם ביצה בתוכו ולעתים אף עם הקליפה…

1- מומחים סבורים כי לא חשוב איזה סוג של קפה שותים מה שחשוב הוא לסנן אותו לפני ההכנה. יש טענה כי לקפה ללא סינון חודרים כימיקלים בשם דיטרפנים המעלים את רמת הכולסטרול הפוגע בעורקים.

2- שתייה של קפה מפולים טריים מפחיתה גם את כמות הכימיקלים במשקה.

3- עדיף גם לשתות קפה ללא סוכר, ומי שמקפיד על בריאות יכול לשדרג אותו עם כורכום. זה בריא מאוד.

קפה מפחית ירידה קוגנטיבית!

במחקר שהתפרסם בשנת 2017 ואשר נערך במשך 10 שנים,  השתתפו 676 קשישים והמטרה הייתה לבחון האם יש לקפה השפעה על הירידה הקוגניטיבית שלהם. החוקרים מצאו כי לאלה ששתו קפה הייתה ירידה קוגניטיבית פחותה מאלה שלא שתו קפה, וההשפעה הכי חיובית הייתה על מי שלגמו שלוש כוסות קפה ביום.

המחקר הזה מצטרף למחקר נוסף של בית הספר לרפואה הרווארד שנעשה על 208,501 משתתפים גברים ונשים. הוא בחן האם שותי הקפה היו בסיכון נמוך למוות מאשר אלה שנמנעו. מסתבר שהתועלת הכי גדולה הייתה לאלה ששתו בין 3.1-5 כוסות ביום.

5 יתרונות של שתיית קפה:

 1. מגביר את האצטילכולין והסרוטונין במוח ומסייע לייצב את מחסום דם-מוח.
 2. הפוליפנולים בקפה מונעים נזק לרקמות באמצעות רדיקלים חופשיים כמו למשל מניעת חסימת כלי דם במוח.
 3. בפולי הקפה יש ריכוזים גבוהים של טריגונלין שהם מעוררים נוגדי חמצון ובכך מגנים על כלי דם במוח.
 4. יש מחקרים בהם הוכח כי קפה מפחית את הסיכון לחלות באלצהיימר.
 5. במחקר אחר בו השתתפו 227 מבוגרים, אשר בחן את הקשר בין צריכת קפה רגילה לבין ירידה קוגניטיבית, עלה כי צריכה גבוהה של קפה האטה את הירידה הקוגניטיבית. התוצאות תמכו בסבירות נמוכה יותר לליקוי קוגניטיבי קל ואלצהיימר, בשל הצטברות של עמילואיד במוח (חומר דמוי עמילן) המחליש את הנוירוטוקסיות של לחץ חמצוני ומאידך גם תהליכים דלקתיים.

אילו סוגי קפה יש כיום?

ישנם סוגים רבים ושונים של קפה, שנבדלים זה מזה בשיטות ההכנה, במרכיבים ובטעמים. להלן כמה מהסוגי הנפוצים ביותר:

 • אספרסו: אספרסו הוא קפה חזק וסמיך, המופק על ידי הפעלת לחץ קיטור על מים דרך פולי קפה טחונים דק. אספרסו הוא הבסיס למספר רב של סוגי קפה אחרים, כגון קפוצ'ינו, לאטה ומקייאטו.
 • קפוצ'ינו: קפוצ'ינו הוא משקה קפה המורכב מ-1/3 אספרסו, 1/3 חלב חם ו-1/3 חלב מוקצף. קפוצ'ינו מעוטר בדרך כלל בפירורי קקאו או אבקת שוקולד.
 • לאטה: לאטה הוא משקה קפה המורכב מ-1/3 אספרסו ו-2/3 חלב חם. לאטה מגיע בדרך כלל עם קצפת למעלה.
 • מקיאטו: מקיאטו הוא משקה קפה המורכב מאספרסו עם כף קטנה של חלב מוקצף.
 • נס קפה: נס קפה הוא קפה המופק על ידי השריית פולי קפה טחונים במים חמים למשך מספר דקות. נס קפה הוא משקה חזק וסמיך, בעל טעם קחת פחות מריר יותר מאספרסו.
 • קפה שחור: קפה שחור הוא קפה המופק על ידי השריית פולי קפה טחונים במים חמים למשך מספר דקות, ללא חלב או סוכר.
 • קפה קר: קפה קר הוא קפה המופק על ידי השריית פולי קפה טחונים במים קרים. קפה קר הוא משקה מתוק ומרענן, בעל טעם עדין יותר מקפה שחור.

בנוסף לסוגים אלו, ישנם עוד רבים אחרים של קפה, כגון:

 • קפה טורקי: קפה טורקי הוא קפה חזק וסמיך, המופק על ידי בישול פולי קפה טחונים דק במים רותחים לאורך זמן.
 • קפה פילטר: קפה פילטר הוא קפה המופק על ידי חליטת פולי קפה טחונים בפילטר נייר.
 • קפה אייריש: קפה אירי הוא קפה המופק על ידי הוספת ויסקי אירי, סוכר וקצפת לאספרסו.
 • קפה צמחוני: קפה צמחוני הוא קפה המופק על ידי שימוש בחלב צמחי, כגון חלב סויה, חלב שקדים או חלב אורז.

לסיכום

בעזרת הפעולות הנכונות והתשומת הלב הנדרשת, תוכלו להפוך את חוויית הקפה שלכם בבוקר למרעננת ונעימה. חשוב לזכור, אנשים מגיבים בצורות שונות לקפה, לכן תקשיבו לגוף שלכם. אם אתם אלרגיים או שקפה גורם לכם לבעיות רפואיות יש להפסיק מיד את השתייה ולהתייעץ עם רופא, בכל אופן כמו עם כל דבר אין להפריז בשתייה של קפה.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo