איך שנת 2024 משפיעה על פטור ממס הכנסה לנכים?

שנת 2024 הביאה לפתחם של הישראלים גזרות כלכליות רחבות במגוון תחומי החיים, במיוחד לאור המלחמה, אבל לא רק. וכרגיל, החלשים הם הראשונים להיפגע. מיהם אותם חלשים? בין היתר, אנשים התלויים בקצבאות ביטוח לאומי. אולם לא רק השכבות החלשות ירגישו את הגזרות החדשות. איך שנת 2024 תשפיע על כיסם של מקבלי פטור ממס הכנסה? האם יש גם בשורות טובות? ומה חשוב שיידע כל אדם בעל נכות המבקש לקבל את המגיע לו מהמדינה – פטור המס המיוחל?

תקנות רשות המסים מתעדכנות מעת לעת. נכון להיום, הזכאים לפטור לפי חוק הנכים (הנוגע לאנשים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי) או חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה (שנקבעה להם נכות לתקופה של 365 יום ומעלה) יכולים להיות פטורים ממס אם הכנסותיהם לא עולות על 684,000 ש"ח בשנה. כשמדובר באנשים המוכרים כנכים מטעמים אחרים לתקופה דומה, התקרה שפטורה ממס היא על הכנסה בגובה של עד 445,200 ש"ח בשנה. יש לשים לב כי אם נקבעה נכות לתקופה שבין 185 ל-364 יום, התקרה שפטורה ממס על הכנסה מיגיעה אישית היא 81,960 בשנה.

נכים מסוימים עשויים להיות מעודדים מנתונים אלה, ואילו אחרים פחות. כך או אחרת, למרבה הצער, עם השנים ישנם עוד ועוד נכים שמנסים לקבל פטור ממס הכנסה מרשות המסים אך לא מצליחים. למה כל-כך קשה להשיג את הפטור ממס? מהם התנאים לקבלתו וכיצד משיגים אותו?

הגשת בקשה של פטור ממס הכנסה (מקור: rawpixel.com מ-Freepik)

 

תנאי הסף

הקושי הרב בהגשת הבקשה לפטור ממס נובע מההתנהלות הבירוקרטית של רשות המסים, שמותירה ישראלים רבים 'עם הלשון בחוץ' וללא יכולת להתמודד עם הניירת, הנהלים הרבים והטרטורים. ישראלים רבים מתקשים להתמודד עם הבירוקרטיה, אבל כאשר מדובר בנכים, המצב גרוע אף יותר. הרי גם כך יש להם שפע של התמודדויות ביום-יום, ולא סביר שיהיה להם גם את אורך הרוח הנדרש בכדי להתמודד עם הבירוקרטיה.

נכה המבקש לקבל פטור ממס הכנסה צריך לעמוד במספר תנאי סף. ראשית כל, עליו להיות מוכר כנכה ע"י ביטוח לאומי לתקופה של לפחות 185 יום. אך לא כל נכות עשויה לזכות בפטור ממס הכנסה: נכון לשנת 2024, על מבקש הפטור להיות נכה בשיעור של לפחות 90% – בין אם מדובר בנכות בשל ליקוי אחד או בשקלול של מספר ליקויים. יש לשים לב כי אם מדובר בשקלול של מספר ליקויים, על אחד הליקויים להיות בעל שיעור של 40% לפחות. וכמובן, על מבקש הפטור להיות בעל הכנסה חייבת במס.

כשמדובר במקבלי קצבת נכות ע"פ חוק הנכים (תגמולים ושיקום, נכי צה"ל וכוחות הביטחון) או לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, תנאי סף אלה שונים במעט. כשמדובר בשקלול של מספר נכויות, התנאי היחיד הוא שהנכות תהא בסך 90% לפחות בחישוב משוקלל של כמה ליקויים, ובתנאי שהיו מסתכמים ב-100% לפחות בחישוב רגיל.

אדם בעל נכות בכיסא גלגלים (מקור: fxquadro מ-Freepik)

כיצד משיגים פטור ממס הכנסה

כאמור, על מבקש פטור ממס הכנסה בשל נכות להיות קודם כל מוכר כנכה בביטוח לאומי. עליו לאסוף כל מסמך רשמי שקיבל מביטוח לאומי במסגרת ההכרה בו כבעל נכות. הצעד הבא יהיה להגיש לרשות המסים את טופס הבקשה לפטור ממס בצירוף:

 • פרוטוקול הוועדה הרפואית בביטוח לאומי שקבע את הנכות (ניתן להוריד אותו מהאזור האישי באתר של ביטוח לאומי).
 • תלוש אחרון מכל מעסיק (לשכירים).

ניתן להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה. יש לשים לב כי בעת בקשה להחזר מס רטרואקטיבי, רשות המסים עלולה להבחין בחוסרים בתשלום מס של מבקש ההחזר משנים עברו, ולדרוש את תשלום החוסרים הללו. לכן, לפני הגשת הבקשה להחזר המס הרטרואקטיבי, רצוי להתייעץ עם גורמים מביני דבר היודעים כיצד להתנהל אל מול הנוקשות של רשות המסים.

תקופה כלכלית קשה (מקור: jcomp מ-Freepik)

נבכי הבירוקרטיה

שנת 2024, וכנראה גם השנים הבאות אחריה, לא יביאו הרבה בשורות טובות לכלכלה הישראלית, בטח ובטח לאלו התלויים במדינה ובביטוח לאומי בכדי להתקיים. המעט שנותר לאזרח הקטן לעשות הוא למצות עד תום את זכויותיו הרפואיות, בכלל זה נכים שמגיע להם פטור ממס הכנסה. זה לא קל, ועל כן ישראלים רבים בוחרים להיעזר בשירותיהן של חברות המתמחות במיצוי זכויות רפואיות, המכירות היטב את נבכי הבירוקרטיה ואת הדרכים הטובות ביותר למקסם את סיכויו של הנכה לקבל את המגיע לו מהמדינה.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo