האם שוקולד מריר בריא? 6 טענות מרכזיות בעד נגד

2024-01-14

שוקולד מריר צבר פופולריות בשנים האחרונות בשל היתרונות הבריאותיים שלו. אנשים רבים מאמינים שצריכת שוקולד מריר יכולה לשפר את בריאות הלב, תפקוד המוח, ואפילו לסייע בירידה במשקל. עם זאת, יש גם מידע סותר לגבי האם שוקולד מריר הוא באמת בריא לבני אדם או לא, וכמה מומחים מזהירים שיכולות להיות לו השפעות שליליות על גופנו אם צורכים אותו בכמות מוגזמת. במאמר זה נבחן את היתרונות והחסרונות של היתרונות הבריאותיים של שוקולד מריר, ונספק מידע על כמה שוקולד מריר בטוח לצרוך על בסיס יומי.

שוקולד מריר: יתרונות מול וחסרונות

שלוש טענות מרכזיות בעד צריכת שוקולד מריר:

 1. שוקולד מריר מכיל רמות גבוהות של פלבנואידים (Flavonoids), שהם תרכובות על בסיס צמחי שהוכחו כמפחיתות לחץ דם ומשפרות את זרימת הדם ללב. כמה מחקרים אף הציעו שצריכת שוקולד מריר באופן קבוע יכולה להפחית את הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי.
 2. שוקולד מריר הוכח גם כמשפר את מצב הרוח ומפחית מתח, פוטנציאלי בגלל נוכחותם של נוגדי חמצון ותרכובות אחרות שיכולות להשפיע על הכימיה במוח.
 3. כמה מחקרים הראו שהפלבנואידים (Flavonoids) בשוקולד מריר עשויים לעזור לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ולהפחית את הסיכון לירידה קוגניטיבית בקרב מבוגרים.

שלוש טענות מרכזיות נגד צריכת שוקולד מריר:

 1. העדויות ליתרונות הבריאותיים של שוקולד מריר הן מעורבות, וכמה מחקרים מצביעים על כך שהיתרונות עשויים להיות מוגזמים. גורמים אחרים, כמו גנטיקה ואורח חיים, עשויים לשחק תפקיד גדול יותר בבריאות הלב.
 2. שוקולד מריר עשיר בשומן ובקלוריות, מה שעלול לתרום לעלייה במשקל ולבעיות בריאותיות אחרות אם צורכים אותו בכמות מוגזמת.
 3. מותגים מסחריים רבים של שוקולד מריר מכילים רמות גבוהות של סוכר, מה שעלול לתרום לעלייה במשקל ולבעיות בריאותיות אחרות אם צורכים אותם בכמות מוגזמת.

אנשים מסוימים עשויים להיות אלרגיים או לא סובלניים למרכיבים מסוימים בשוקולד מריר, כגון קקאו או חלב. אבל החיסרון הזה יכול להיות תקף גם למוצרים אחרים.

אז, האם שוקולד מריר בריא או לא בריא לבני אדם?

התשובה אינה חד משמעית, שכן העדויות ליתרונות הבריאותיים של שוקולד מריר מעורבות. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שלצריכה מתונה של שוקולד מריר עשויה להיות יתרונות בריאותיים מסוימים, בעוד שאחרים מזהירים שהוא עלול להזיק אם נצרך אותו בכמות מוגזמת.

אם אתם שוקלים להוסיף שוקולד מריר לתזונה שלכם, חשוב לבחור במותג איכותי ודל בסוכר ובתוספים נוספים. חפשו שוקולד מריר שעשוי מ-70% קקאו לפחות, מכיוון שזו בדרך כלל נחשבת לכמות המינימלית הדרושה כדי לספק את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של הפלבנואידים (Flavonoids) בעבר היה ידוע כשם "ויטמין P". כמו כן, חשוב לזכור כי שוקולד מריר אינו תחליף לתזונה ואורח חיים בריא, ויש לצרוך אותו במתינות כחלק מתזונה בריאה כוללת.

ככלל, בטוח לצרוך עד אונקיה (28 גרם) של שוקולד מריר ליום. עם זאת, זה תמיד רעיון טוב לדבר עם דיאטן בקופת חולים או באופן פרטי, על הרגלי הצריכה שלכם.

לסיכום

בעוד שלשוקולד מריר עשויים להיות כמה יתרונות בריאותיים פוטנציאליים, חשוב לצרוך אותו במתינות ולבחור במותגים איכותיים. זה גם חיוני לשקול גורמים אחרים, כגון גנטיקה ואורח חיים, בעת הערכת ההשפעה הכוללת של שוקולד מריר על הבריאות.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

2 Comments
 1. טענה היא נקבה ולכן אומרים שלוש טענות ולא שלושה.

  השאירו תגובה

  שירותי רפואה פרטיים VIP

  הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

  שירותי רפואה פרטיים VIP

  הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

  מד+ שירותי רפואה מתקדמים

  אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
  מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

  מלאו את הטופס:

  מדפלוס (MedPlus)
  Logo