טיפולי שיניים לפני טיפול אונקולוגי ואחרי

2023-05-03

מטופלים אונקולוגים עשויים להזדקק לטיפולי שיניים שמותאמים למצבם הרפואי. רופאי שיניים המתמחים בטיפולי שיניים למטופלים אונקולוגים, מדגישים שיש לשמור על היגיינת הפה גם לפני טיפול אונקולוגי, גם בזמן הטיפול וגם לאחריו, וחשוב מאוד לבקר במרפאת השיניים מדי כמה חודשים כדי לוודא שלא נגרם נזק מהותי לשיניים.

למה זה חשוב? כיוון שיש תרופות אונקולוגיות המכילות חומצות, ואלה עלולות לגרום לעששת ולתהליכי ריקבון מתקדמים. התהליכים הללו עלולים להיות מהירים מאוד ולהרע את מצבו של המטופל. כמו כן מטופלים אונקולוגים מטבעם ממודדים עם מערכת חיסונית חלשה, ולפיכך הם רגישים יותר לזיהומים בכלל ולזיהומי פה פרט. נוסף על כך חשוב שמטופלים אונקולוגים ינקו בקפדנות את שיניהם אצל שיננית, וכך יאותרו בעיות בשיניים או בחניכיים בשלב מוקדם ויטופלו. הינה כל מה שחשוב לדעת על טיפולי שיניים למטופלים אונקולוגים.

מה מיוחד בטיפולי שיניים של מטופלים אונקולוגים?

טיפולי שיניים למטופלים אונקולוגים הם מורכבים יותר מטיפולים של מטופלים בריאים בגלל ההשלכות של הטיפול האונקולוגי על בריאות הפה. טיפול כימותרפי והקרנות יכולים לגרום לתופעות לוואי רבות בפה כמו יובש, פצעים, זיהומים, דלקות, מחלות חניכיים ועששת. נוסף על כך חולי סרטן סובלים ממערכת חיסונית מוחלשת, ולכן הם רגישים יותר לזיהומים. ולכן טיפולי שיניים למטופלים אונקולוגים נחשבים טיפולים מיוחדים. הם כוללים בדיקות תדירות, ניקוי תכוף ושיטתי ועקירת שיניים בעת הצורך לפני תחילת הטיפול האונקולוגי, בזמן הטיפול וגם לאחריו.

האם מטופלים אונקולוגים זקוקים לטיפולים שיניים מיוחדים?

מטופלים אונקולוגיים עשויים להזדקק לטיפולים מיוחדים למניעת הבעיות שעלולות להיגרם מהטיפול האונקולוגי. הם עשויים להזדקק לניקוי שיטתי בפלואוריד כדי לחזק את שיניהם ולבדיקות תדירות כדי לאתר תהליכים קליניים מתקדמים בשיניים. כמו כן מטופלים אונקולוגים צריכים להימנע מטיפולים מסוימים בזמן הטיפול האונקולוגי כיוון שהם נתונים לסכנה של זיהום מסכן חיים. ייתכן שרופא השיניים ימליץ לדחות השתלות שיניים או טיפולים פולשניים מסוימים עד לגמר הטיפול האונקולוגי ויציע חלופות זמניות עד שהטיפול האונקולוגי יסתיים והמטופל יתחזק.

למה חשוב לקבל טיפול במרפאת שיניים המתמחה במטופלים אונקולוגיים?

מומלץ למטופלים אונקולוגים לקבל טיפולי שיניים במרפאה מתמחה כיוון שהטיפולים האונקולוגיים עלולים לגרום לבעיות רבות בשיניים ובחניכיים כמו עששת, יובש, זיהומים, דלקות חניכיים ופצעים. אלה רק חלק קטן מתופעות הלוואי של הטיפול האונקולוגי וחשוב לטפל בהם בשלבים מוקדמים כדי למנוע סיבוכים מסכני חיים וכדי לשפר את איכות החיים של המטופלים. כמו כן בדיקת שיניים לפני תחילת הטיפול האונקולוגי עשויה להקל את תופעות הלוואי של הכימותרפיה ולהפחית את הסיכון לזיהומים ולסיבוכים אחרים בזמן הטיפול האונקולוגי. נוסף על כך שמירה על היגיינת פה טובה יכולה לשפר את המצב הבריאותי של המטופלים ואת שלוֹמוּתם, וזה כשלעצמו חשוב מאוד בזמן הטיפול האונקולוגי וגם לאחריו.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo