פריודונט – מה הוא עושה וכיצד בוחרים איש מקצוע מנוסה

2023-10-08

על פי הערכות בין 25 ל-50 אחוז מהאנשים יתמודדו בשלב מסוים של חייהם הבוגרים ממחלות חניכיים. ברוב המקרים, אלו יהיו מחלות אשר ניתן לטפל בהן בצורה בסיסית, בעוד שבמקרי קיצון יידרש טיפול יסודי, כתוצאה מנזק שייגרם לעצמות המחזיקות את השיניים ולשיניים עצמן.

מי שאמון על הטיפול במחלות חניכיים הוא פרידונט, מומחה לחניכיים, אשר יש לו את הכשרה, ידע והכלים הנדרשים בשביל לאבחן את מקור הבעיה ולטפל בה. אנחנו יכולים למצוא מומחים כאלה במרפאות שיניים שונות, אשר מעסיקות מגוון רחב של רופאים המתעסקים בבריאות הפה והשיניים, וכן אנחנו יכולים למצוא אותם בקליניקות משלהם, המספקות שירותים ספציפיים בתחום של רפואת חניכיים.

אנחנו נרצה לפנות אל פרידונט מומחה, בכל עת שמתגלה בעיה בחניכיים המשפיעה על התפקוד שלנו. בעיות אלו יכולות להשפיע על היכולת שלנו ללעוס בצורה סדירה, לשתות, לצרוך מוצרי מזון חמים או קרים, וכן בעיות חניכיים יכולים להפריע לנו באופן מהותי על התפקוד הבסיסי שלנו בגלל תחושת הכאב ואי הנוחות שנוצרת בעקבות כך. בדרך כלל, מחלות ובעיות חניכיים מאופיינות בדימום, נפיחויות, אדמומיות, ריח לא נעים מהפה ואם לא מטפלים בהן בזמן, אזי שייתכן ויוותרו מרווחים בשיניים ואף יהיה צורך לעקור אותן ולהשתיל אחרות במקומן.

מה זה פרידונט ומה הוא עושה?

פרידונט, מומחה לחניכיים, הוא למעשה רופא שיניים שעבר התמחות של 3 שנים מעבר ללימודי רפואה בתחום החניכיים ועבר מבחני הסמכה על מנת שהוא יכול לקרוא לעצמו מומחה בתחום.

במסגרת עבודתו, הוא מאבחן מחלות חניכיים על פי סוגים שונים, ובהתאם מחליט על תוכנית טיפול מתאימה למטופלים שלו. התוכנית יכולה לכלול שימוש בתרופות מסוימות במטרה לרפא את האזור מהדלקת שנוצרה בו, ניקוי אבנית ולכלוך מהאזור, ובמקרים יותר רציניים אזי שהוא יצטרך לבחון את האופציה של טיפול בעצם השן ובשיניים עצמן. במסגרת הטיפול הוא יצטרך לשתף פעולה עם גורמים שונים שיעזרו לו בתהליך, בין אם זה לצורך צילומים, ניקוי האזור ועוד.

מי שמחפש מומחה בתחום יכול לפנות אל ד"ר עירן פרונט – פרידונט מומחה אשר מספק שירותים לגברים ולנשים, שיש להם בעיות חניכיים וזקוקים לטיפול מקצועי ויסודי, הן במקרי חירום והן במקרים מתמשכים.

מחלות חניכיים נפוצות ועלולות להוביל לאובדן שיניים

מחלות חניכיים הן דלקות בחניכיים הנגרמות על ידי הצטברות חיידקים על השיניים. מחלות חניכיים נפוצות מאוד, והן גורמות ליותר אובדן שיניים מאשר עששת.

הסוגים הנפוצים ביותר של מחלות חניכיים הם:

דלקת חניכיים קלה (Gingivitis)

זוהי הדלקת הקלה ביותר, והיא מתבטאת בחניכיים אדומות, נפוחות ודימומיות. דלקת חניכיים קלה ניתן לטפל בה באמצעות צחצוח שיניים יסודי, שימוש בחוט דנטלי וביקור קבוע אצל רופא השיניים.

דלקת חניכיים מתקדמת (Periodontitis)

זוהי דלקת חמורה יותר, הגורמת לנסיגת חניכיים, לאובדן עצם תומכת בשיניים ואף לאובדן שיניים. דלקת חניכיים מתקדמת דורשת טיפול מרופא שיניים או פריודונט (רופא מומחה למחלות חניכיים).

כיצד ניתן להימנע מבעיות חניכיים?

הדרך הטובה ביותר למנוע בעיות חניכיים היא לשמור על היגיינת פה נכונה. צחצוח שיניים פעמיים ביום במשך שתי דקות עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושימוש בחוט דנטלי פעם ביום הם הצעדים הבסיסיים ביותר. בנוסף, מומלץ לבקר אצל רופא השיניים לפחות פעם בשנה לבדיקה ולניקוי מקצועי.

3 טיפים נוספים להימנעות מבעיות חניכיים:

 1. הימנע מעישון –  עישון פוגע ביכולת של הגוף להילחם בזיהום, מה שעלול להוביל לדלקות.
 2. הימנעו מצריכת סוכר – סוכרת עלולה לפגוע במערכת החיסון, מה שעלול להוביל לדלקת.
 3. אם כבר אובחנתם עם מחלת חניכיים, חשוב לטפל בה בהקדם האפשרי כדי למנוע מצבי החמרה, מצב זה אלול להוביל לניתוח חניכיים .
 4. טיפול שיננית הוא טיפול חשוב לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים. הטיפול כולל ניקוי עמוק של השיניים והחניכיים על ידי שיננית, כדי להסיר משקעים, אבנית וחיידקים.

מחלות חניכיים הן בעיה שכיחה שניתן למנוע באמצעות היגיינת פה נכונה. על ידי צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי וביקורים קבועים אצל רופא השיניים, בשמירת כללים הלו תוכלו לשמור בריאות הפה תקינה ולמנוע מבעיות עתידיות.

איך בוחרים פריודונט בצורה נכונה?

בשביל לבחור פריודונט, יש לבחון מספר פרמטרים בסיסיים החיוניים לשם כך.

בראש ובראשונה יש לבחון את הניסיון שיש לו בתחום, עד כמה הוא מומלץ ואיזה מוניטין יש לו לפי הלקוחות שלו.

כמו כן, יש לבדוק איפה הוא מקבל, מתי הוא מקבל, והאם הוא מספק שירותי חירום, בין אם זה בסופי שבוע, חגים וכן בשעות מעבר לשעות העבודה. כמובן רצוי לבדוק עלויות והאם הוא מקבל דרך הקופה או בהסדר עם חברות ביטוח שונות.

כאמור, מומלץ מאוד לפנות אל ד"ר עירן פרונט- פריודונט מומחה המספק שירותים בתחום בצורה אופטימאלית, לשביעות רצונם של כל מי שפונה אליו.

טיפול פריודונטי בדרך כלל כולל:

 1. ניקוי עמוק של השיניים והחניכיים: ניקוי זה מבוצע על ידי פריודונט מוסמך, והוא כולל הסרת אבנית, וחיידקים מאזורים השונים בפה.
 2. מתן מרשם לטיפול תרופתי: הטיפול עשוי להיות נדרש במקרים של דלקת חניכיים מתקדמת.
 3. ניתוח חניכיים: עשוי להיות נדרש במקרים של נסיגת חניכיים חמורה או אובדן עצם תומכת.

חשוב להיבדק אצל פריודונט באופן קבוע, במיוחד אם אתה מעשן, סובל ממחלות חניכיים או מבעיות שיניים אחרות. בדיקות תקופתיות יכולות לסייע בזיהוי וטיפול מוקדם במחלות חניכיים, ולמנוע אובדן שיניים.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo