הרמת סינוסים – למה צריך, מתי עושים ואיך?

2023-11-06

קיימים לא מעט מקרים היום בהם נדרשים אנשים בהשתלת שיניים. כאשר בן-אדם צריך לעבור השתלה, ישנו הצורך הבסיסי לבדוק קודם האם מבנה הפה שלו מאפשר לבצע את ההשתלה בהצלחה ולא יגרמו בעיות כתוצאה מכך.

לא מעט פעמים קורה שנפח העצם בלסת בפיו של הפציינט לא מספיק מלא כך שהשתלים שיוחדרו בעצם באמצעות השתלת השיניים יוכלו לחדור בטעות אל עבר הסינוסים שבעצם הלסת העליונה ולגרום כתוצאה מכך לזיהום בסינוסים.

התופעה הזו יכולה להיות בעייתית מאוד ולגרום לבעיות חמורות בפה, שלא לדבר על כאבי תופת. על-מנת שנוכל לבצע את השתלת השיניים כמו שצריך, נצטרך לבצע הרמת סינוסים אשר תרחיב ותסדיר את נפח עצם הלסת ותמנע מהשתלים לגעת בסינוסים. כאשר מדברים על השתלת עצם מדובר בעיקר בצורך להרחיב את נפח עצם הלסת, אך כאן מדובר בצורך ממשי להרחיבה לא רק לשם ההרחבה שלה והתקינות של הנסיגה בעצם – מדובר גם בצורך להרחיק באמצעות הרמת סינוסים את השתלים שיוחדרו לעצם מלגעת בסינוסים עצמם.

האופן בו מתבצעת הרמת סינוסים

האופן בו למעשה מתבצעת הרמת סינוסים מתחלק לשני פרוצדורות שונות, כאשר במסגרת שתי הפרוצדורות מדובר בהשתלת חומר דמוי עצם שמשתלב ומאחה את עצם הלסת הנסוגה ומרחיב את הנפח שלה כך שלא תיווצרנה בעיות בהמשך. להלן פרוצדורות הטיפול בהרמת סינוסים:

הרמת סינוס סגורה

במסגרת הפרוצדורה הזו יקדח חור בחיך שישמש בהמשך על-מנת להשתיל את השתל הדנטאלי. במסגרת הפרוצדורה הזו ניתן לבצע טיפול שממש משלב את השתלת השיניים והרמת הסינוסים כיוון שהשימוש בשיטה זו קורה בדרך-כלל כאשר מדובר בצורך לבצע הרמה קלה בלבד של הסינוס ולהשלים כמות עצם מעטה.

הרמת סינוס פתוחה

בפרוצדורה הזו השימוש הוא בתעלה העוברת בעצם הלסת ונפתחת בעצם לעבר הסינוס העליון (מעורות האף). כאן לא מדובר בקדיחת חור בחיך, אלא בשימוש בחור הקיים והסיבה היא שכאן נדרש בהשלמת כמות עצם גדולה יותר והרמת סינוסים משמעותית בהרבה מאשר זו הנעשית בפרוצדורה השנייה.

ד''ר ג'רי כהן מומחה להשתלת עצם והרמת סינוסים

הרמת סינוסים – למה צריך, מתי עושים ואיך?

האם כל אדם מתאים לביצוע הרמת סינוסים?

אם תהיתם לחשוב שכן, מסתבר שטעיתם לחשוב. צעירים למשל, לא יוכלו לעבור הרמת סינוסים. מדובר בטיפול שבדרך-כלל גם הצורך שלו הוא רק לבגירים ואנשים מבוגרים (גילאי 40 ומעלה).

בנוסף לכל אלה, אנשים מעשנים יכולים לגרום לבעיה משמעותית עבורם בטיפול וכן גם חולי סכרת.

בטרם מתחילים את הטיפול בהרמת סינוסים, יש לבצע מספר בדיקות תאימות. לאחר בדיקות אלו, נצטרך לבצע גם צילומים פנוראמיים וצילומי CT אשר באמצעותם נקבל מושג על כמות העצם החסרה בלסת שלפיה תבחר פרוצדורת הטיפול בה ישתמש הרופא – הרמת סינוס סגורה או הרמת סינוס פתוחה.

טיפים ומידע נוסף בנוגע להרמת סינוסים

 1. אם בעבר נתקלתם בבעיות שונות בסינוסים דוגמת דלקות וזיהומים, עליכם לדווח מייד על כך לרופא בטרם התחלת הטיפול. בעיות כאלו יכולות לגרום לנזק בלתי הפיך כתוצאה מהטיפול.
 2. חשוב להתייחס לעונת השנה בכל האמור להרמת סינוסים כיוון שמצב של צינון חוזר ונשנה שיגרום לעיטושים וקינוחי אף רבים בסינוסים של האף יכולים לערער את יציבות השתלים שהוכנסו ואיחוי העצם של הלסת.
 3. לאחר טיפול בהרמת סינוסים נוכל לזרז את תהליך ההחלמה והאיחוי באמצעות שמירה על היגיינת הפה – צחצוח שיניים 3 פעמים ביום (אופן מוגבר), שטיפה במי פה ועוד שלל פעולות אחרות המסייעות בשמירה על בריאות הפה. התהליכים הללו לא רק מסייעים כיוון שהם בפני עצמם דברים חיוביים להיגיינת הפה, אלא הם ממש מזרזים את תהליך ההחלמה לאחר טיפול בהרמת סינוסים.
 4. טיפול להרמת סינוסים אינו מתבצע בדרך-כלל באמצעות הרדמה כללית, אלא הרדמה מקומית אשר בנוסף אליה תקבלו אנטיביוטיקה ומשככי כאבים כשעה לפני תחילת הטיפול. בפועל, טיפול הרמת סינוסים אינו פשוט ויכול לכאוב מעט אך בשל כל הדברים שתקבלו לפני תחילת הטיפול – זריקת הרדמה, משככי כאבים ואנטיביוטיקה – הכאב לא ממש יורגש, לפחות לא בעוצמה כזו שתמנע מכם לצלוח את הטיפול עד סיומו. שיהיה בהצלחה!
אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo