/
/
צליאק (Celiac): הגורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ומטפלים

צליאק (Celiac): הגורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ומטפלים

צליאק, או כמו שהיא נקראת בעברית כרסת, היא מחלה הנובעת מרגישות לגלוטן, מרכיב הנמצא בלחם, פסטה, בירה, עוגות ומאכלים המכילים חיטה, שעורה או שיפון. הצליאק היא מחלה אוטואימונית. תאי מערכת החיסון מזהים את אחד ממרכיבי הגלוטן כגוף זר, תוקפים את תאי המעי וגורמים להפרעות בספיגת המזון במעי. ההפרעות בספיגה המתרחשות אצל חולי צליאק, עלולות להביא למחסור בויטמינים אצל החולים וכתוצאה מכך לפגיעה במערכות שונות ואף לעיכוב גדילה אצל ילדים.

הגורמים לצליאק

הגורם המדויק להופעתה של מחלת הצליאק טרם אובחן, אולם ברוב המקרים הגורם הנו תורשתי. הסיכוי ללקות בצליאק בקרב בני משפחותיהם של חולי צליאק, נע בין חמישה לחמישה עשר אחוזים. במקרים רבים פורצת המחלה בעקבות הלם או טראומה שעברו על החולה, זיהום, פציעה, או לחץ נפשי חמור. המחלה נוטה להופיע יותר אצל אנשים הסובלים מסוכרת מסוג 1, בעיות בתפקוד בלוטת התריס וקוליטיס מיקרוסקופית.

תסמינים לצליאק

למחלת הצליאק אין סימפטומים ברורים. מרבית החולים בצליאק מתלוננים על שלשולים, כאבי בטן ונפיחות בבטן. המחלה יכולה להתבטא גם על ידי שורה ארוכה של סימפטומים פחות בולטים בניהם: אי שקט, דיכאון, אנמיה, פצעים בפה ועוד. במידה ואחד התסמינים הללו מופיע, מומלץ להתייעץ עם רופא. בייחוד אם אחד מבני משפחתך חולה בצליאק.

הסימפטומים לצליאק בקרב ילדים עלולים לכלול חיוורון, אי שקט, עיכוב בצמיחה, בטן עגלגלה ויציאות קשות.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים צליאק

אבחון צליאק מבוגרים ובילדים

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מעידים על כך שהצליאק היא מחלה נפוצה הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב. הסיבה לכך היא ככל הנראה שהמחלה מלווה במספר רב של ביותר של סימפטומים המעידים גם על מחלות אחרות ועל כן היא אינה מאובחנת. קיימות שתי בדיקות עיקריות לאבחון ודאי של צליאק.

  • בדיקת דםאנשים הסובלים ממחלת הצליאק, נושאים נוגדנים ייחודיים אותם ניתן לזהות באמצעות בדיקת דם. בדיקות הדם יכולות להצביע על אנשים שהסיכוי שלהם ללקות בצליאק הוא גבוה משל אחרים. לכן הן יהיו השלב הראשון באבחון.
  • אדנוסקופיה – כדי לאשר את האבחנה באופן מוחלט, הרופא יצטרך ליטול דגימה מרקמת המעי הדק כדי לבדוק אם נגרם לה נזק. בדיקה זו מתבצעת על ידי צינור דק המוחדר דרך הפה והושט אל הקיבה ומאפשר ליטול דגימת רקמות לצורך ביופסיה.

כיצד מטפלים בצליאק

מחלת צליאק אינה ניתנת לריפוי. החדשות הטובות הן שניתן לשלוט על המחלה באמצעות משטר התזונה. הימנעות ממאכלים המכילים גלוטן תרגיע את הדלקת במעי הדק ותביא לשיפור במצב המחלה תוך מספר ימים. כיד לשלוט במחלה יש להימנע ממאכלים המכילים אפילו כמויות קטנות ביותר של גלוטן, כלומר מכל מה שמכיל דגנים למיניהם. השיקום המלא יכול להימשך מספר שבועות אצל אנשים צעירים ומספר שנים אצל אנשים מבוגרים. במידה ויהיה צורך בכך ימליצו הרופאים על נטילה של ויטמינים לצורך השלמה של החסכים התזונתיים העלולים להיגרם כתוצאה מהמחלה. חולים שלא יגיבו היטב לטיפול יזדקקו למעקב לצורך בדיקת האפשרות כי מדובר במחלה אחרת.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo