/
/
סרטן הערמונית: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן הערמונית: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן הערמונית (Prostate cancer) הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים מעל גיל חמישים. גילוי של תאי הסרטן בתוך הערמונית, שכיח יותר מאשר בסוגי סרטן אחרים, לשליש מהגברים מעל גיל חמישים ולרוב הגברים מעל גיל שמונים יש תאים סרטניים בערמונית. ברוב המקרים סרטן הערמונית מתפתח באיטיות רבה ובמקרים רבים אינו גורם לסימפטומים. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם סרטן הערמונית גדל במהירות ויכול להתפשט לאברים אחרים.

מה תפקידה של בלוטת הערמונית

הערמונית היא בלוטת מין משנית בגופם של גברים, שקיבלה את שמה עקב הדמיון של צורתה לפרי עץ הערמון. הערמונית נמצאת מתחת לשלפוחית השתן ובה נוצר רוב נוזל הזרע.

סוגי סרטן הערמונית

הגדלה של בלוטת הערמונית יכול להיות שפירה,. הגדלה בעקבות שינויים הורמונאליים היוצרת הפרעה בדרכי השתן, או להיות ממארת. קיימים מספר סוגים של סרטן הערמונית.

 • סרטן ערמונית מקומי – מצב שבו התאים הסרטניים נמצאים אך ורק בבלוטת הערמונית.
 • סרטן ערמונית מקומי מתקדם – מצב שבו לאחר טיפול מקומי, נרשמת עלייה ברמת ה-PSA. זהו חלבון המופרש מהערמונית באופן טבעי ובמקרה של סרטן או דלקת הערמונית, מופרש באופן מוגבר.
 • סרטן ערמונית גרורתי – מצב שבו סרטן הערמונית התפשט מן הערמונית אל אברי גוף נוספים.

הגורמים לסרטן הערמונית

למרות המחקרים הרבים, הגורמים לסרטן הערמונית עדיין לא ידועים. נמצא כי גברים שקרובי משפחה שלהם לקו בסרטן הערמונית הם בעלי סיכוי סביר יותר ללקות במחלה, כך שייתכן שמדובר בגורם תורשתי.

מה התסמינים של  הראשונים והמתקדמים של סרטן הערמונית

בשלביו המוקדמים, סרטן הערמונית אינו יותר סימפטומים כלל. הסימן הראשון להיווצרות המחלה יופיע כאשר הגידול יפעיל לחץ על צינור השופכה. להגדלה שפירה ולהגדלה ממאירה של הערמונית, אותם סימפטומים:

 • קושי במתן שתן – הלחץ של הגידול על צינור השופכה יגרום לקשיים במתן שתן.
 • עלייה בתדירות מתן השתן – עלייה בתדירות מתן השתן, בעיקר בלילה, עלולה להעיד על התפתחות של סרטן הערמונית.
 • כאבים בזמן מתן השתן – כאבים אלו עלולים לנבוע מהלחץ של הגידול בערמונית על דרכי השתן.
 • דם בשתן – דם בשתן או בנוזל הזרע יכול, במקרים נדירים, להיות גם הוא סימפטום של סרטן הערמונית.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים את סרטן הערמונית

השלב הראשון באבחנה של סרטן הערמונית, יתבצע על ידי רופא המשפחה ויכלול שתי בדיקות עיקריות: בדיקת אצבע רקטאלית ובדיקת PSA. בהמשך ייתכנו גם בדיקות נוספות.

 • בדיקה רקטאלית – מיקומה של הערמונית בסמוך לפי הטבעת, מאפשר לרופא לבדוק אותה על ידי מישוש. הגדלה שפירה תיצור בדרך כלל תחושה חלקה וקשיחה, בעוד הגדלה ממאירה תהיה מחוספסת למגע.
 • בדיקת PSA – בדיקת דם שנועדה לבדיקת ריכוזי ה- PSA. זהו, כאמור חלבון המופרש מהערמונית באופן טבעי, אולם אצל חולי סרטן הערמונית הוא מופרש באופן מוגבר.
 • אולטרסאונד טרנס רקטאלי – סריקת אולטרסאונד יוצרת, על ידי גלי קול הדמיה של פנים הגוף. סריקה של בלוטת הערמונית מתבצעת על ידי החדרה של גלאי אל פי הטבעת. במהלך הבדיקה ניתן לקחת דגימת תאים מהגידול לצורך ביופסיה.
 • ביופסיה – לקיחה של דגימת תאים מהגידול בערמונית, באמצעות מחט המוחדרת מבעד לדופן הרקטום. הדגימה נבדקת בקפדנות כדי לקבוע האם הגידול הוא שפיר או ממאיר.
 • מיפוי עצמות – סרטן הערמונית נוטה להתפשט אל העצמות ולכן נדרשת גם הבדיקה הזו. במהלך מיפוי העצמות מוזרק לגוף חומר רדיואקטיבי ברמה נמוכה, המאפשר לרופא, בעזרת סורק ייעודי, לזהות עצמות פגועות.
 • צילומי רנטגן – צילומים אלו יתבצעו על מנת לבדוק את מצב הבריאות הכללי של החולה ולברר האם הסרטן התפשט אל הריאות או אל אזורים נוספים בגוף.
 • סריקת CT – סריקה היוצרת הדמיה תלת ממדית של אזור הערמונית, ומאפשרת לזהות את מיקומו המדויק של הגידול.
 • הדמיית תהודה מגנטית (בדיקת MRI) – בדיקה הדומה מאוד לסריקת CT, העושה שימוש בשדה מגנטי כדי ליצור הדמיה של הערמונית.

הטיפול בסרטן הערמונית

קיימות מספר דרכי טיפול בסרטן הערמונית, בהתאם לסוג הסרטן ולמצבו.

 • ניתוח – ניתוח הוא טיפול מקובל במקרים של סרטן ערמונית שנתגלה מוקדם, או של סרטן ערמונית מקומי מתקדם. בניתוח זה מוסרת הערמונית במלואה דרך חתך בבטן. במקרים של סרטן גרורתי, כריתת הערמונית לא תהיה יעילה אולם ייתכנו מספר ניתוחים שיקלו על הקשים במתן השתן.
 • טיפול בקרינה  –  הטיפול נעשה על ידי קרניים בעלות אנרגיה גבוה הפוגעות בתאים הסרטניים, תוך גרימת נזק קטן ככל האפשר לתאים הבריאים שלידם.
 • טיפול הורמונאלי – יינתן בנוסף לניתוח או לטיפול בקרינה בעיקר במקרים של גילוי מוקדם של סרטן הערמונית.
 • כימותרפיה – שימוש בתרופות ייעודיות להשמדת תאים סרטניים.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo