/
/
בדיקת אי.אם.ג׳י (EMG) להולכה שרירית ועצבית

בדיקת אי.אם.ג׳י (EMG) להולכה שרירית ועצבית

אלקטרומיוגרפיה (EMG) היא בדיקה אבחנתית המודדת את הפעילות החשמלית של השרירים והעצבים. בדיקה זו משמשת לעתים קרובות כדי לסייע באבחון מצבים המשפיעים על השרירים והעצבים, כגון ניוון שרירים, מיאסטניה גרביס (מחלה אוטואימונית, אשר מתאפיינת בחולשת שרירים בעוצמה משתנה ומחמירה, ובהתעייפות לאחר הפעלת שריר ממושכת), ותסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome).

היתרונות של בדיקת EMG:

בדיקת EMG יכולה לספק מידע רב ערך על בריאותם ותפקודם של השרירים והעצבים. מידע זה יכול לעזור לרופאים לאבחן מצבים המשפיעים על אזורים אלה בגוף, כגון נוירופתיה, תסמונות דחיסת עצבים והפרעות שרירים. בדיקת EMG יכולה גם לעזור לרופאים לקבוע את חומרת המצבים הללו ולעקוב אחר התקדמותם לאורך זמן. כאשר מבצעים בדיקת EMG יחד עם בדיקה ניורולוגית להולכת חשמל בעצבים, ניתן להחליט בוודאות שמקור הבעיה מחולשה שרירית או פגיעה עצבית.

אינדיקציות לבדיקת EMG:

בדיקת EMG עשויה להיות מומלצת לחולים החווים תסמינים כגון חולשת שרירים, חוסר תחושה או עקצוץ בזרועות או ברגליים, או כאבי שרירים. זה עשוי לשמש גם לאבחון מצבים כגון תסמונת התעלה הקרפלית, נוירופתיה היקפית ומיאסטניה גרביס.

זימון תור מהיר באופן פרטי

להזמנת בדיקת EMG (אי.אם.ג׳י) עוד היום, פשוט התקשרו למספר 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

קונטרא-אינדקציוצת (התוויות נגד) לבדיקת EMG:

אסור לבצע מחקרים אלקטרו-דיאגנוסטיים (EDX), EMG לדוגמה, במטופלים עם חוטי חשמל חיצוניים, כמו חוטי קוצב לב חיצוניים, וכו'. חוטים פנימיים, אינם התווית נגד, אך יש להשתמש בשריר של גפה נגדית. מטופלים עם קוצבי לב מושתלים ודפיברילטור מושתל, אינם מהווים התווית נגד לבדיקות הולכה עצבית (NCS). מספר מחקרים לא הראו שום עיכוב קוצב במהלך הבדיקות, אך דווח על מקרה אחד של כשל בקוצב עקב גירוי עצבי היקפי. לא דווח על מקרים של הפעלת דפיברילטורים אוטומטיים (IACD) מושתלים על ידי הבדיקות העצביות הנ"ל. עבור חולים עם דיפבלרטור מושתל, אין לבצע גירוי ליד ההתקן המושתל ויש להשתמש בגפה הנגדית במידת האפשר. יש לשמור על עוצמות הגירוי מתחת ל-1 הרץ ורוחב הדופק יהיה מתחת ל-0.2 אלפיות השנייה, מכיוון שבאופן תיאורטי, המכשיר עלול לבלבל אותו כקומפלקס QRS/קצב לב. יש להימנע גם מגירוי חוזר.

מטופלים עם הפרעות דימום או עם נוגדי קרישה אינם מהווים התווית נגד ל-EMG. עם זאת, יש לנקוט משנה זהירות במהלך בדיקת המחט. יש חוסר בהנחיות רשמיות, אבל יש כמה המלצות כלליות: יש להשתמש במחט המדידה הקטנה ביותר שקיימת, יש להגביל את הלימוד לשרירים שטחיים, להימנע משרירים עמוקים שעלולים לדחוס מבנים נוירולוגיים ולהימנע משרירים עם כלי דם גדולים בקרבת מקום.

הכנה לבדיקת EMG

לפני הבדיקה, על המטופלים ליידע את הרופא על כל תרופה שהם נוטלים, שכן תרופות מסוימות עלולות להפריע לתוצאות הבדיקה. מטופלים צריכים גם להימנע משימוש בקרם או שמנים כלשהם על עורם, מכיוון שחומרים אלה יכולים להפריע לאלקטרודות המשמשות במהלך הבדיקה. על המטופלים ללבוש בגדים רפויים המאפשרים גישה נוחה לאזורים הנבדקים.

נוהל בדיקת EMG

במהלך הבדיקה מוחדרת אלקטרודת מחט קטנה לשריר הנבדק. ניתן לבקש מהמטופל לכווץ את השריר על ידי הזזתו או על ידי קבלת זרם חשמלי קטן. לאחר מכן נמדדת ונרשמת הפעילות החשמלית של השריר. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל במרפאה של רופא ונמשכת כ-30 דקות.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה EMG (אי.אם.ג׳י) באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

תשובות לשאלות נפוצות

ייתכן שחלק מהנבדקים ירגישו כאב או התכווצות במהלך בדיקת EMG. ייתכן שתהיה תחושת עקצוץ, כמו הלם חשמלי קל, במהלך בדיקת הולכה עצבית, חוץ מזה, הבדיקה די בטוחה לשימוש ואינה כרוכה בכאבים או תופעות לוואי אחרות.

בשורה התחתונה

בדיקת EMG הינה כלי אבחוני רב ערך שיכול לספק מידע חשוב על בריאותם ותפקודם של השרירים והעצבים. בדיקה בטוחה ולא פולשנית יחסית, ויכולה לעזור לרופאים לאבחן ולנטר מגוון רחב של מצבים רפואיים.

בנוסף לבדיקת EMG (אי.אם.ג׳י), ניתן לעשות מגוון בדיקות דימות אחרות, כולל שירות הזמנת תורים דחופים, כך שתוכלו לבצע את כל הבדיקות שלכם במהירות.

תוכן עניינים

מוקד זימון תורים דחוף ל-EMG (אי.אם.ג׳י) באופן פרטי

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo