/
/
בדיקה לאי סבילות ללקטוז ופרוקטוז (תבחין נשיפה)

בדיקה לאי סבילות ללקטוז ופרוקטוז (תבחין נשיפה)

בדיקת נשיפה לקטוז ופרוקטוז 

בדיקת תבחין מימן בנשיפה (Hydrogen Breath Test), הינה בדיקת אבחון המשמשת לזיהוי נוכחות של סוגים מסוימים של חיידקים במערכת העיכול שעלולים לגרום לתסמינים במערכת העיכול כגון נפיחות, גזים, שלשולים וכאבי בטן. במהלך הבדיקה, המטופל מקבל הוראה לצום מספר שעות ולאחר מכן לבלוע כמות קטנה של סוכר או פחמימה קשים לעיכול, כגון לקטוז או פרוקטוז. אם קיימים חיידקים במערכת העיכול, הם יתסיסו את הסוכר ויפיקו גז מימן, אשר נספג בזרם הדם ובסופו של דבר ננשף דרך הריאות החוצה.

המטופל נושם לתוך מכשיר מיוחד המודד את כמות המימן בנשימה. אם רמות המימן מוגברות, זה מצביע על כך שהחיידקים במערכת העיכול מייצרים עודף גז.

בהתאם לתוצאות הבדיקה, הרופא עשוי להמליץ על אפשרויות טיפול כגון שינויים תזונתיים, אנטיביוטיקה או פרוביוטיקה כדי לסייע בהפחתת התסמינים וניהול המצב הבסיסי.

אבחון נעשה על ידי חישוב ההבדלים בין תוצאות ריכוז המימין הננשף בזמנים השונים לאורך הבדיקה. הבדיקה איננה פולשנית, קלה וידידותית לנבדק.

רוצים לקבוע את מועד הבדיקה עד הבית באופן פרטי?

להזמנת בדיקת נשיפה לאי סבילות ללקטוז או פרוקטוז עוד היום, פשוט התקשרו למספר 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ. צוות המעבדה זמינים לסייע בכל שלב בדרך, ולספק תוצאות מדויקות בזמן.

מלאו את הטופס:

מתי מבוצעת הבדיקה לאי סבילות ללקטוז ופרוקטוז?

בדיקת אי סבילות ללקטוז בנשיפה

כאשר יש חשד לחסר בלקטאז (Lactase Deficiency) – חסר באנזים לקטאז אשר תפקידו הוא לפרק את סוכר החלב (לקטוז) ובכך לאפשר את ספיגתו. חסר באנזים זה, ברמות שונות, יכול לגרום לספיגה חלקית של הלקטוז ועקב כך לגרום לתופעות של שלשולים וכאבי בטן.

סיבה שניה, כאשר יש חשד להפרעת ספיגה במעי הדק אשר מתבטא בתת ספיגה של פחמימות שונות (לקטוז או פרוקטוז). בדיקת תבחין מימן בנשיפה יכולה להצביע על ריבוי של חיידקים במעי הדק מצב אשר עלול לגרום להפרעת הספיגה. ריבוי חיידקים יכול להופיע במצבים שונים כגון: הפרעות בתנועתיות המעי, סעיפים במעי, אחרי ניתוחים מסוימים במעי ועוד.

כיצד מתבצעה תבחין נשיפה לזיהוי אי סבילות לפרוקטוז או לקטוז?

הבדיקה מבוצעת על ידי נשיפת אוויר לתוך פיה אשר מודדת את רמות המימן בתוכו באופן רגיל, לאחר מכן, הבודק, ייתן למטופל תערובת סוכרית לשתייה (לקטוז או פרוקטוז בהתאם למבחן), וכעבור חצי שעה , יתבקש הנבדק לנשוף לתוך הפיה עוד פעם, וכך משווים את הבדיוקת לפני ואחרי צריכת הפחמימה, ומסיקים את המסקנות לגבי החשד באנזים מסוים או חוסר ספיגה.

הכנה לבדיקה

מתבקשים הנבדקים להימנע מטיפול באנטיביוטיקה, בדיקת קולונוסקופיה או בדיקת הדמיה אחרת למערכת העיכול דוגמת בדיקת חוקן בריום, פסג' מעי דק וכו בעשרה ימים לפני הבדיקה. כמו כן, יש להיצמד להנחיות הבדיקה ולצרוך רק את האוכל המותר לפי דף ההנחיות שיקבל המטופל לפני ביצוע הבדיקה.

תופעות לוואי

בדרך כלל אין תופעות לוואי לטסט, אך אצל חלק מהנבדקים ייתכנו תופעות זמניות של כאבי בטן, שלשולים, גזים או הקאות במהלך הבדיקה. מיד לאחר הבדיקה ניתן לאכול ולשתות כרגיל ללא כל מגבלה. אין כל מניעה בביצוע כל הפעילות היום יומיות הרגילות.

בנוסף לבדיקת נשיפה לאי סבילות ללקטוז או פרוקטוז, ניתן לעשות מגוון בדיקות מעבדה רפואיות באופן פרטי, כך שתוכלו לבצע את כל הבדיקות שלכם במקום אחד ובאופן מהיר ומקצועי.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo