/
/
בדיקות אנליזת צואה, תרביות ודם סמוי

בדיקות אנליזת צואה, תרביות ודם סמוי

בדיקות אנליזה לצואה, דם סמוי בצואה (Occult Blood Screen) או תרביות צואה (Stool cult profile), הן כלי אבחון יקרי ערך המשמשים להערכת היבטים שונים של בריאות מערכת העיכול. בדיקות אלו מספקות מידע חיוני על תפקוד מערכת העיכול, מיקרוביום במעיים (שהם מיקרואורגניזמים, הכוללים ברובם מיני חיידקים, אך גם נגיפים, טפילים, פטריות, בקטריופאג'ים, הנמצאים בתוך הגוף החי ומקיימים סימביוזה קומנסלית ופתוגנית עם הגוף), נוכחות של פתוגנים ואב-נורמליות אחרות.

אינדיקציות לביצוע בדיקות צואה

בדיקות צואה מוזמנות מסיבות שונות, לדוגמה:

 • זיהומים במערכת העיכול: בדיקות צואה עוזרות לזהות נוכחות של חיידקים, וירוסים או טפילים הגורמים לזיהומים במערכת העיכול כגון סלמונלה, הליקובקטר פילורי, שיגלה, קמפילובקטר או נורוווירוס. ממליצים על הבדיקה בד"כ כאשר יש חשד לקוליטיס זיהומית (דלקת זיהומית של המעי הגס). התסמינים עשויים לכלול שלשול, התכווצויות בבטן, בחילות, הקאות ודם או ריר בצואה.
 • הפרעות עיכול: הן מסייעות באבחון וניהול מצבים פתולוגיים כמו מחלת מעי דלקתית (קרהון קוליטיס כיבית), תסמונת המעי הרגיז (IBS), מחלת צליאק והפרעות ספיגה.
 • דם סמוי: fecal occult blood test (FOBT) הן בדיקות צואה אשר יכולות לזהות דם סמוי (נסתר), המצביעות על אפשרות של דימום במערכת העיכול, כיבים, פוליפים או סרטן המעי הגס.
 • אנזימי עיכול: בדיקות אנליזה לצואה גם מזהות ומודדות את הפעילות של אנזימי עיכול (למשל, אנזימי הלבלב) כדי להעריך מחלות כגון אי ספיקת לבלב.
 • אלרגיות ואי סבילות: בדיקות צואה יכולות לזהות אלרגיות למזון, אי סבילות או רגישויות על ידי מדידת נוגדנים ספציפיים או זיהוי תגובות חיסוניות.

היתרונות של בדיקות צואה

 • לא פולשניות: בדיקות צואה הן פשוטות ולא פולשניות, הדורשות דגימה קטנה של צואה כדי לספק מידע אבחוני בעל ערך רב.
 • גילוי מוקדם: בדיקות צואה יכולות לזהות מצבים בשלבים הראשונים שלהם, מה שמאפשר התערבות וטיפול מהירים יותר.
 • טיפול מותאם אישית: תוצאות מבדיקות צואה עוזרות להתאים תוכניות טיפול, כולל אנטיביוטיקה ממוקדת לזיהומים, שינויים תזונתיים להפרעות עיכול או דיאטות המתאימות לטיפול באלרגיות.
 • ניטור טיפול: בדיקות צואה מסייעות בניטור היעילות של התערבויות טיפוליות והערכת התקדמות או הפוגה של המחלה.

רוצים לקבוע את מועד הבדיקה עד הבית באופן פרטי?

להזמנת תרבית צואה עוד היום, פשוט התקשרו למספר 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ. צוות המעבדה זמינים לסייע בכל שלב בדרך, ולספק תוצאות מדויקות בזמן.

מלאו את הטופס:

תוצאות בדיקת צואה יכולות לחשוף ממצאים שונים, כגון

פתוגנים:

בדיקות צואה יכולות לזהות נוכחות של חיידקים, למשל:

 • Salmonella
 • Clostridium difficile

וירוסים כגון:

 • נורו-וירוס
 • רוטה-וירוס

טפילים האחראים לזיהומים במערכת העיכול:

 • Giardia
 • Cryptosporidium

דם בצואה

זיהוי נוכחות של דם סמוי, שלא ניתן לראותו בעין. בדיקה זו משמשת לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ושל נגעים קדם-סרטניים (פוליפים).

דם סמוי בצואה עשוי להעיד על דימום במערכת העיכול, אשר ניתן לחקור עוד יותר כדי לקבוע את הסיבה שלו, כגון כיבים, פצעים וכו', ולעתים קרובות דימום סמוי ממערכת העיכול הוא הסימן הראשון או אף היחיד לשלבים ראשונים של סרטן המעי הגס.

זיהוי נגעים קדם-סרטניים (פוליפים) במעי מאפשר לכרות את הנגע בשלמותו ולמנוע את התפתחותו לכדי סרטן. חשיבות הגילוי של סרטן המעי הגס בשלביו הראשונים נובעת מכך שהוא מעלה באופן ניכר את סיכויי הריפוי של המחלה.

אנזימי עיכול

בדיקת אנזימי עיכול עוזרת להעריך את הפונקציונליות של מערכת העיכול, במיוחד הלבלב. רמות נמוכות של אנזימים עשויות לרמז על אי ספיקת לבלב.

סמנים דלקתיים

בדיקות צואה עשויות למדוד סמנים של דלקת, כגון קלפרוטקטין או לקטופרין, המצביעים על נוכחות של מחלת מעי דלקתית (IBD) או דלקת מעיים אחרת.

ניתוח מיקרוביוטה

בדיקות צואה מתקדמות יכולות להעריך את הרכב המיקרוביוטה של המעי (ולספק תובנות לגבי האיזון בין חיידקים מועילים ומזיקים. דיסביוזיס (מיקרוביוטה לא מאוזנת) עשויה להיות קשורה להפרעות עיכול שונות.

סמים, אלכוהול או רעלים

בדיקות צואה מיוחדות יכולות לזהות נוכחות של סמים, מטבוליטים של אלכוהול או רעלים בצואה, שעשויים להיות רלוונטיים במקרים של מנת יתר של סמים או ניטור שימוש בחומרים.

מה צריך לזכור

לבדיקות צואה תפקיד חיוני באבחון וטיפול במצבים שונים של מערכת העיכול. הן מספקות בדיקות לא פולשניות, מותאמות אישית ועשויות להוביל לגילוי מוקדם של מחלות מסויימות, וכך מאפשרות לאנשי מקצוע בתחום הבריאות לספק התערבויות מתאימות ומוקדמות ולנטר את יעילות הטיפול. על ידי זיהוי פתוגנים, וטיפול בהם באופן ספיציפי ומדוייק.

בנוסף לתרבית צואה , ניתן לעשות מגוון בדיקות מעבדה רפואיות באופן פרטי, כך שתוכלו לבצע את כל הבדיקות שלכם במקום אחד ובאופן מהיר ומקצועי.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo