פילאטיס לנשים בהריון: נפש בריאה בגוף בריא

2023-11-28

פילאטיס היא שיטת התעמלות אשר שמה דגש על כוח בשרירי הליבה, מסייעת לפיתוח גמישות ושיווי משקל. השיטה פותחה בתחילת המאה ה-20 על ידי ג'וסף פילאטיס (Joseph Hubertus Pilates) שהיה ספורטאי מקצועי, ואשתו קלרה, שהייתה אחות. שיטת הפילאטיס דוגלת בשיטת ה"נפש בריאה בגוף בריא", ולכן המטרה היא להשפיע גם על אורח החיים, בעזרת התעמלות ונשימה נכונה.

היתרונות של פילאטיס

הדגש הרב שהשיטה הזו שמה על חיזוק שרירי הליבה, משפרת מאוד את היציבה של הגוף, מה שתורם למראה זקוף ובריא, ועוזר להקלה בכאבי גב, ומניעתם בעתיד. לכן, פילאטיס נהייתה מאוד פופולרית תחילה בין רקדנים, ספורטאים, ואנשים שמחלימים מפציעות. כיום, התפרסמה השיטה באופן גורף בכלל האוכלוסייה. כמעט בכל מכוני הכושר ומועדוני הספורט ישנם אימוני פילאטיס, למי שרוצה לשלב את השיטה כחלק משגרת האימונים שלו. מעבר לכך, ישנה כמות לא מבוטלת של מכוני פילאטיס מקצועיים ששים דגש רק על שיטת האימון הזו בלבד. מגמה נוספת שמשגשגת בשנים האחרונות היא ההקשר הישיר שנוצר בימינו בין היריון ופילאטיס.

סוגי פילאטיס

ישנם סוגים רבים של אימוני פילאטיס. פילאטיס מזרון, מכשירים, אביזרים וכו. ניתן לשנות ולהתאים את עצימות האימון. מאימון מאוד אינטנסיבי, שנעשה בעצימות גבוהה ובדופק גבוה, לאימון בעל עצימות נמוכה ומאמץ מינימלי, ללא עליית דופק משמעותית. מהסיבה הזו, הפילאטיס נחשבת שיטה בטוחה, שנשים בהיריון יכולות להרוויח ממנה. חיזוק שרירי הליבה (שהם שרירי הבטן והגב), שיפור יציבה, גמישות מפרקים, שרירים ושיפור שיווי המשקל הינם דברים מאוד חשובים גם להיריון בריא וגם לשלב הלידה עצמה.

איך אימון פילאטיס יכול לעזור לנשים בהיריון?

אימון פילאטיס בהיריון יכול לעזור בהפחתה של חלק מתחושות חוסר הנוחות וכאב שנשים בהיריון מרגישות בגב, לשפר את זרימת הדם בגוף, ולסייע בהפחתת תחושת חרדה. בזמן התרגול, השרירים שעובדים הינם שרירי ליבה, שרירי בטן אלכסונים, ושרירי רצפת אגן שמשלבים תרגילי קגל. בצורה הזו, תרגול פילאטיס לנשים בהיריון יכול לעזור להכין את הגוף ללידה.

התרגול יכול לעזור להפחית כאב במהלך הלידה עצמה, לקצר את מהלך הלידה הפעילה ובכך לשפר את שביעות הרצון ממהלך הלידה. כל זאת בעזרת חיזוק העמידות והכוח של השרירים המסייעים בהתקדמות הלידה הפעילה, שיפור יכולת הסינכרון בין הפעלת שרירי הנשימה ושרירי הבטן, ופיתוח קשר מוח שריר שיאפשר שליטה משופרת על תפקוד הגוף במהלך הלידה.

האם אימון פילאטיס בטוח לנשים בהיריון?

על מנת לשמור על בטיחותה ובריאותה של המתעמלת, ולמנוע פגיעה במהלך ההיריון, מאוד חשוב שהתרגול יתבצע בעזרת מדריכים מקצועיים שמתמקצעים בשיטת אימון הפילאטיס ומבינים את הגישה של התרגול עם דגשים הרלוונטיים להיריון ולידה.

פילאטיס לנשים בהריון בדרך כלל דורש שינוי של התרגילים הקלאסיים על מנת שיתאימו לשינויים שמתרחשים בגוף בעת ההריון. ההתאמות שניתן לעשות הן גם שינויים בתרגיל עצמו, שינוי בתנוחה, והוספה של אביזרים כגון בלוקים, בולסטרים, ורצועות לתמיכה בגוף. כל זאת על מנת למנוע לחצים מסוימים שיכולים להיווצר על אזור הבטן והאגן, ובאותו הזמן יחזקו את שרירי רצפת האגן.

הדגש העיקרי הוא להימנע מתרגילים שמבוצעים על הבטן, וחלק מהתרגילים שמבצעים בשכיבה על הגב. כאשר המתעלמת שוכבת על הגב בכל זאת, יש לדאוג כי בעת התרגול ישנה כרית שעוזרת למנוע הקשתה בגב, אשר עלולה להפעיל לחץ מיותר על שרירי הבטן, והעובר. נוסף על כך, יש להימנע מ"פילאטיס חם" אשר מבוצע בחדרים מחוממים, מכיוון שעלייה בטמפרטורת הגוף לאישה בהיריון אינה מומלצת. וכמובן, באופן כללי, כדאי להימנע ממאמץ רב מדי שמתיש את השרירים יתר על המידה.

כך נראה שיעור פילאטיס בנוחות של הסלון שלכן

יעל ישראל פילאטיס

לסיכום

במידה והתרגול פילאטיס הוא משהו שאישה בהיריון נחשפת אליו לראשונה בזמן שהיא כבר בהיריון, כדאי להתייעץ עם רופא לפני תחילת האימונים, כדי לקבוע כי אכן האימון יהיה בטוח וייטיב עם המתעמלת וההריון. חשוב לבדוק שהמצב הבריאותי הקיים אכן מאפשר התעמלות, ולוודא כי סוג ההתעמלות שבחר מתאים למצב הבריאותי של הגוף.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo