/
/
סוגי ניתוח להסרת פוליפים באף: שלבי הכנה והתאוששות
/
/
סוגי ניתוח להסרת פוליפים באף: שלבי הכנה והתאוששות

סוגי ניתוח להסרת פוליפים באף: שלבי הכנה והתאוששות

פוליפים הם גידולים לא סרטניים, בדרך כלל קטנים שיכולים להתפתח ולגדול בחלקים שונים של הגוף, כגון, מעי גס, רחם, אוזניים ואף. פוליפים באף, נגרמים בדרך כלל מדלקת כרונית של הריריות המצפות את מעברי האף, ועלולים לגרום למגוון תסמינים, כולל גודש באף, נזלת, כאבי פנים ואובדן ריח.

בעוד שתרופות כגון סטרואידים ואנטי-היסטמינים יכולות לסייע בהקלת התסמינים של פוליפים באף, במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי להסיר את הפוליפים ולהקל את התסמינים הנ"ל.

סוגי ניתוחים לפוליפים באף

ישנם מספר סוגים שונים של ניתוחים שניתן להשתמש בהם להסרת פוליפים באף, בהתאם לגודל ולמיקום של הפוליפים, כמו כן, ניתוחים כאלה לא רק תורמים להקלה בתסמינים באף אלא גם משפרים את ההרגשה הכללית בכל הגוף ומשפרים את איכות החיים של החולים לאחר מכן. כיום נמצאים מס' ניתוחים להסרת פוליפים מהאף, הניתוחים הנפוצים ביותר עבור

הסרת פוליפים באף כוללים:

  1. ניתוח סינוסים אנדוסקופי (ESS) Endoscopic sinus surgery : זהו הניתוח הנפוץ ביותר להסרת פוליפים מהאף. ניתוח זה כרוך בשימוש באנדוסקופ, שהוא צינור דק וגמיש עם מצלמה ואור בקצה אשר מחוברים יחד וחודרים פנימה לתוך האף, כדי להראות את מעברי האף והסינוסים. לאחר מכן המנתח משתמש במכשירים מיוחדים כדי להסיר את הפוליפים וכל חסימה אחרת בתוך הסינוסים.
  2. ניתוח מונחה תמונה Image-guided surgery: זוהי ווריאציה מתקדמת יותר של ESS המשתמשת בהדמיה בזמן אמת כדי להנחות את המנתח במהלך הפרוצדורה. ניתוח מסוג זה עשוי להיות מומלץ לחולים עם פוליפים מורכבים או נרחבים, או למי שעברו ניתוחי סינוס קודמים.
  3. ניתוח סינוס בלון Balloon sinuplasty: זהו הליך זעיר פולשני המשתמש בצנתר בלון קטן כדי לפתוח מעברי סינוס חסומים. ניתן להשתמש בו בשילוב עם ESS כדי להסיר פוליפים וחסימות אחרות באף.

הכנה לניתוח פוליפ באף

לפני שעוברים ניתוח להסרת פוליפים מהאף, הרופא שלכם יבצע בדיקה גופנית יסודית וייתכן שיזמין בדיקות הדמיה כגון סריקת CT מערות פנים וסינוסים, כדי להעריך את היקף וגודל הפוליפים. כמו כן הרופא יבקש לספק היסטוריה רפואית מפורטת, לרבות כל התרופות שהחולה נוטל וכל אלרגיה שהוא סובל ממנה.

בשבועות שלפני הניתוח, ייתכן שהחולה יתבקש להפסיק ליטול תרופות מסוימות, כגון מדללי דם, שעלולות להגביר את הסיכון לדימום במהלך ההליך. ייתכן גם שימליצו לחולה להימנע מעישון ולהקפיד על תזונה בריאה ושגרת פעילות גופנית כדי לעזור לייעל את הבריאות הכללית וההחלמה מהניתוח.

ביום הניתוח, בדרך כלל תינתן הרדמה כללית כדי להבטיח שהחולה יישאר ישן וללא כאבים לאורך כל ההליך.

מתי מתאוששים מניתוח פוליפים באף?

לאחר הניתוח, החולה יעוקב בחדר התאוששות עד שיהיה ער וערני. חולים מסויימים עלולים לחוות קצת כאב ואי נוחות באזור האף, כמו גם קצת דימום והפרשות. הרופא אמור לספק הנחיות כיצד לנהל את התסמינים הללו, שעשויים לכלול שימוש בתרסיסים (מי מלח) לאף, נטילת תרופות נגד כאבים והימנעות מפעילויות מסוימות, כגון ניפוח האף, למשך תקופה מסוימת.
רוב החולים מסוגלים לחזור לפעילות רגילה תוך שבוע או שבועיים לאחר הניתוח, אם כי חלקם עשויים להזדקק לתקופת החלמה ארוכה יותר. הרופא יקבע פגישת מעקב כדי לעקוב אחר ההתקדמות של החולה ולהבטיח שהפוליפים הוסרו בהצלחה.

לסיכום

ניתוח להסרת פוליפים באף יכול להוות אפשרות טיפול יעילה לחולים עם גודש כרוני באף ותסמינים נוספים. עם הכנה מתאימה וטיפול לאחר מכן, רוב המטופלים מצליחים להגיע להקלה משמעותית בתסמינים ולחזור לפעילותם הרגילה תוך פרק זמן קצר יחסית.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

לבדיקת זכאות וזימון תור מהיר באופן פרטי, מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון
 03-7724273 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

תשובות לשאלות נפוצות

תשובה 2

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo