/
/
בדיקת אולטרה סאונד רפואית (Ultrasonography): מה זה, מה בודקים?
/
/
בדיקת אולטרה סאונד רפואית (Ultrasonography): מה זה, מה בודקים?

בדיקת אולטרה סאונד רפואית (Ultrasonography): מה זה, מה בודקים?

בדיקת אולטרה סאונד היא אחת הבדיקות הנפוצות ביותר ברפואה המערבית. זוהי בדיקה המובססת על הדמיה באמצעות טכנולוגיית העל-שמע והיא משמשת כדי לאבחן ולדמות איברים פנימיים, לבדוק את גודלם ואת צורתם, לבדוק את המבנה שלהם וכמובן לזהות ליקויים ופגיעות. הבדיקה משמשת היום בתחומי רפואה רבים ומגוונים, למעשה אין כמעט תחום רפואי שבו לא נעזרים בטכנולוגיית האולטרה סאונד.

מה זה הבדיקה אולטרה?

הבדיקה משמשת לדמות ולאבחן בעיות בריאותיות בתחומי הקרדיולוגיה, כאשר ניתן לצפות בעיות באיזור הלב והריאות באמצעות אולטרה סאונד, בתחום רפואת הנשים – הגניקולוגיה – שם נעזרים הגניקולוגים בלייזר כדי לעקוב אחר התפתחות הריון, לצפות בעיות באיזור הרחם וכדומה, תחום האורולוגיה – בדיקת דרכי השתן, תחום האנדוקרינולוגיה – בדיקת בלוטות הורמונים ובעיות הפרשה, תחום האורתופדיה – בדיקה של בעיות בעצמות ועוד. אין היום כמעט אף תחום רפואי שלא עושה שימוש בטכנולוגיה זו.

ההיסטוריה של בדיקת האולטרה סאונד

בדיקת האולטרה סאונד הומצאה בשנות החמישים בגרמניה על ידי אינגה אדלר וקרל הלמוט הרץ. השניים היו קרדיולוגים שחקרו את האפשרות להשתמש בטכנולוגיית מכ"מ כדי לבדוק את גוף האדם מבפנים. לאחר שגילו שאפשרות זו אינה אפשרית חקרו את השימוש בתדר על קולי ומצאו שניתן להשתמש בשיטה זו במסגרת רפואית.

האולטרה סאונד הראשון בוצע בשנת 1953 ובדק את פעילות הלב של נבדק מסוים באמצעות מכשיר שנלקח מחברה שבנתה אוניות. מאוחר יותר באותה שנה כבר התבצע אולטרה סאונד מוח ובשנים שעברו מאז התגבשו גם בדיקות אולטרה סאונד מיילדות, כשהראשונות ביניהן התקיימו בבית חולים בסקוטלנד.

ביצוע בדיקת אולטרה סאונד                                   

בדיקת אולטרה סאונד מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרה סאונד המבוסס על הד. המכשיר מחולק ליחידת עיבוד, מסך תצוגה ומתמר. המתמר הוא זה שמונח על גוף הנבדק, בדרך כלל לאחר שנמרח על הגוף ג'ל מעביר. המתמר ממיר את האותות החשמליים והופך אותם לגלי קול. גלי קול אלו מוחזרים לאותות החשמליים.

אותם גלי קול מועברים בגוף במהירויות שונות ובאמצעות האותות החשמליים מגיעים בסופו של דבר אל יחידת העיבוד. יחידת העיבוד מתרגמת את גלי הקול והופכת אותם לתמונה באמצעות תוכנת מחשב ייעודית. התוצאה הסופית היא תמונת הדמייה שמשודרת על המסך. כל התהליך הזה נשמע ארוך ומסובך, אך למעשה מדובר בתהליך קצר שאורך מספר שניות.

יתרונות בדיקת האולטרה סאונד

הבדיקה מאפשרת לבדוק איברים קטנטנים במרקמים שונים משרירים ועד לרקמות. היא מאפשרת לראות את תפקוד האיברים כאן ועכשיו, בלי לחכות לתוצאות מהמעבדה. ניתן להשתמש בטכנולוגיית האולטרה סאונד תוך כדי פעילות רפואית כלשהי. יתרון נוסף ומהותי של הבדיקה הוא שהיא לא פולשנית, כך שניתן להשתמש בה מבלי לגרור תופעות לוואי ואי נעימות אצל המטופל.

בנוסף, ניתן לבצע בדיקת אולטרה סאונד בכל מקום, בין אם מדובר במחלקה ובמיטת החולה, במרפאה של רופא פרטי, בכל קליניקה בתוך קופת החולים ואפילו בבית וכדומה.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

לבדיקת זכאות וזימון תור מהיר באופן פרטי, מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון
 03-7724273 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo