תזונה נכונה לאחר מחלת הסרטן

2023-11-14

בשנים האחרונות פרסם המוסד האמריקאי לחקר הסרטן כללים ברורים לגבי תזונה נכונה לאחר התגברות על מחלת הסרטן. בסיס הכללים האלו הוא בחיזוק הגוף ושמירה על אורח חיים בריא לאורך שנים ארוכות, כדי לאפשר לגוף להחלים, להתגבר ולהתאושש וכן לשמור על עצמו בריא וחזק ככל האפשר.

חשוב לציין שלמרות שהכללים האלו מוכרים וידועים לכל מי שיש לו ידע קטן בנושא תזונה נכונה, עדיין חשוב מאד להיוועץ עם תזונאי ולקבל ייעוץ תזונה מיוחד לאחר סיום טיפולי ההקרנות והכימותרפיה. הרכבת התפריט צריכה להיעשות באופן אינדיבידואלי ולהתאים לצרכים המיוחדים של כל חולה שעבר טיפולים.

הנה כמה כללי תזונה נכונה חשובים לאחר התגברות על מחלת הסרטן:

פעילות גופנית

פעילות גופנית

 חשוב לבצע פעילות גופנית באופן קבוע, בהתאם למצב הבריאותי. במידה ויצאנו לאחר הטיפולים חלשים, כדי ליצור שגרת פעילות גופנית שתתחיל בפעילות מתונה ותעבור לאט לאט לפעילות אינטנסיבית יותר. פעילות של 30 דקות ביו תעזור למנוע השמנה וניוון של הגוף, לחזק את מערכות השרירים שסופגות בדרך כלל מכה קשה בתקופת הטיפולים ולחזק את מערכת העיכול והמערכת החיסונית. חשוב מאד להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבוע איזו פעילות גופנית מתאימה לכל חולה באופן ספציפי.

הפחתת השימוש בתוספי מזון

תוספי תזונה לחולי סרטן

על אף שתוספי מזון רבים מסייעים במהלך טיפול בסרטן ועוזרים "למלא את המחסנים" החסרים בגוף, חשוב להפחית את השימוש בהם לאחר ההתגברות על המחלה ולפעול לצריכת מזון בצורה מאוזנת ומגוונת – וכך לאזן את הגוף ולמלא את המצברים. הסיבה להפחתת השימוש בתוספי מזון היא מחקרים שהראו כי נטילת תוספי מזון רבים בצורה לא מבוקרת יכולה להעלות את הסיכון לחלות בסרטן. חשוב לבנות תפריט מגוון שכוללת סיבים תזונתיים, ויטמינים מכל הסוגים ומינרלים שמגיעים קודם כל מהמזון שאנחנו אוכלים ואחר כך מתבססים על תוספים.

מעקב משקל

חשוב לבצע באופן קבוע מעקב אחר משקל הגוף ולשמור על משקל נמוך ככל האפשר, זאת מבלי להגיע לרמה של תת משקל. חולה שעבר טיפולים והקרנות יכול לפעמים לעלות במשקל כתוצאה משימוש בתרופות מסוימות ולחילופין לרדת בצורה דרסטית במשקל בגלל תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות. חשוב לבצע מעקב מול הרופא ולוודא שאנחנו נמצאים במשקל תקין. משקל תקין שמותאם לנתונים של כל אדם יפחית סיכוני סוכרת ומחלות לב ויאזן את צריכת ההורמונים בגוף.

הימנעות ממזונות עתירי סוכר

חשוב להימנע משתייה של משקאות ממותקים, ממתקים כמו שוקולד חלב וחטיפים עתירי סוכר. באופן כללי כל אדם צריך להימנע מצריכה של מוצרים אלו אבל עבור חולה סרטן מדובר בהזדמנות לנקות את הגוף ולהפחית את הסיכון לחזרתו של סרטן. אם זאת חשוב לדעת כי צריכה של שוקולד מריר באיכות טובה ובעל אחוזים גבוהים של מוצקי קקאו מותרת כחלק מתפריט מאוזן ובמינון נכון – בגלל רמת האנטי-אוקסידנטיים הגבוהה שבו.

אכילת מזון טבעי מן הצומח

 אכילה של ירקות, פירות, קטניות, דגנים מן הצומח וחלבון מן הצומח תסייע להפחתת הסיכון לחלות בסרטן שוב. שילוב נכון בין כל סוגי המזונות הללו בתוך תפריט שניתן על ידי תזונאי מוסמך יכול לסייע לחולי סרטן להשיב לגוף את הויטמינים והמינרלים הדרושים לו, לקבל סיבים תזונתיים שיסייעו לשיקום פעילות מערכת העיכול ויחזקו את המערכת החיסונית.

לא לצרוך מזון מעובד

 מזון מעובד הוא מזון שעבר תהליכים כימיים או תהליכי בישול לא טבעיים כמו המלחה, טיגון, הוספת חומרים משמרים ועוד. צריכת מוצרים כאלו הוכחה כבעלת קשר למחלות סרטניות וכן מחלישה את המערכת החיסונית של הגוף שזקוקה לחיזוק בריא.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo