טיפולים אלטרנטיביים

טיפולים אלטרנטיביים הפכו לפופולריים מאד בישראל בעשורים האחרונים. עבור רבים הם מספקים פתרון טוב יותר מהרפואה הקונבנציונלית ולעיתים הם משתלבים בתוך שגרת הטיפול הרפואית הרגילה של חולים במחלות שונות. המונח רפואה אלטרנטיבית הוא מונח שכולל תחתיו דיסיפלינות שונות ותחומים רפואיים טיפוליים שונים.

החוט המקשר בין כל סוגי הטיפול הללו הוא שאין להם סימוכים מדעיים במסגרת הרפואה הקונבנציונלית ולכן אינם כלולים בה. אם זאת, בשנים האחרונות גם רופאים מתחומי הרפואה הקונבנציונלית משלבים לעיתים במהלך הטיפול גם אלמנטים של רפואה משלימה שפועלת לצד הרפואה הקונבנציונלית – להקלה על תופעות לוואי שונות ולטיפול נוסף.

 1. דיקור אסתטי
 2. דיקור סיני/יפני
 3. טיפול אוסטאופתיה
 4. טיפול בהומאופתיה
 5. טיפול בהיפנוזה
 6. טיפול בנטורופתיה
 7. טיפול בפרחי באך
 8. טיפול בשיטת פלדנקרייז
 9. טיפול טווינה
 10. טיפול כירופרקטיקה
 11. טיפול שיאצו
 12. עיסוי רפואי
 13. רפלקסולוגיה
 14. שיטת אלכסנדרצ'י קונג

הגדרת הטיפול האלטרנטיבי

טיפול אלנטרנטיבי הוא למעשה טיפול שלא מגובה במחקר רפואי-מדעי. ייתכן במהלך השימוש בטיפול נכתב עליו בספרים העוסקים ברפואה משלימה אך מחקר רפואי תקף של מוסד רפואי נחשב או אוניברסיטה נחשבת לא בוצע ולא הוכח כי הוא יעיל במקרים רבים. כאשר טיפול אלטרנטיבי זוכה לאישור לאחר מחקר כלשהו, הוא עובר באופן מיידי לפרקטיקה הקונבנציונלית. בשנים האחרונות ניכר כי הקו הזה הופר מעט ורבים מהטיפולים האלטרנטיביים כן משולבים במסגרת טיפול רפואי רגיל.

אסכולות אלטרנטיביות

בעולם הרפואה האלטרנטיבית נאספים ביחד טיפולים שונים ממקורות שונים. כל אחד מהם מבוסס על אסכולה שונה. אסכולות אלטרנטיביות רבות מבוססות על תורות המזרח וביניהן בולטות הרפואה הסינית שמובילה בתחום הטיפולים האלטרנטיביים, ביניהם דיקור סיני ותזונה סינית הם הטיפולים הפופולריים ביותר, גם הרפואה ההודית בולטת בתחום זה והיום סדנאות רבות של רייקי, מדיטציה ותורות נוספות שמופעלות בהודו מתקיימות בהודו ובמקומות אחרים וסוחפות אחריהן תלמידים רבים.

אסכולה נוספת היא של טיפולים המבוססים על התורות העתיקות של ילידי יבשת אמריקה, האינדיאנים, שבטי האינקה ועוד. לבסוף, ישנה אסכולה של טיפולים אלטרנטיביים אירופאיים ביניהם מוכרים במיוחד ההומאופתיה, ארומתרפיה, פרחי באך ורולפינג.

רפואה אלטרנטיבית או רפואה משלימה

רבים מתייחסים אל הרפואה האלטרנטיבית כרפואה משלימה. רפואה משלימה הוא למעשה מונח מערבי שבא לחבר בין הרפואה הקונבנציונלית ובין הרפואה האלטרנטיבית. המחשבה מאחורי המונח הזה הוא שהרפואה המשלימה אינה אלטרנטיבה לרפואה הקונבנציונלית אלא יכולה להשתלב לצדה במגוון פרקטיקות טיפוליות. חשוב להזכיר שכיום בקופות החולים בישראל נהוג לשלב בין רפואה משלימה ורפואה קונבנציונלית וישנן מחלקות מיוחדות המוקדשות לטיפולים האלטרנטיביים.

תחומים בולטים בהם מסייעת הרפואה האלטרנטיבית

רפואה אלטרנטיבית היא כאמור מכלול עצום של פרקטיקות שונות ושיטות טיפוליות מכל רחבי העולם. חלקן הוכחו כמוצלחות וזכו להשתלב במערך הטיפולי לצד טיפולים קונבנציונליים וחלקן עדיין מבוססות על מקרים אחדים ופרטיים של הצלחות שאינן מוכחות בשטח בקנה מידה מחקרי גדול. התחומים בהם מסייעת כיום הרפואה האלטרנטיבית היא בתחום התזונה הבריאה והקניית אורח חיים בריא, בתחום ההקלה על תופעות הלוואי של טיפולים שונים, ביניהם טיפול כימותרפי, סיוע בבעיות של כאבי שרירים ועצמות – באמצעות דיקור סיני למשל ועוד.

רוצים לקבל יעוץ חינם? השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה.

  שירותי רפואה פרטיים VIP

  הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

  שירותי רפואה פרטיים VIP

  הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

  מד+ שירותי רפואה מתקדמים

  אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
  מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

  מלאו את הטופס:

  מדפלוס (MedPlus)
  Logo