/
/
סרטן הגרון: סוגים, גורמים, סימפטומים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול – תסמינים

סרטן הגרון: סוגים, גורמים, סימפטומים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול - תסמינים

כמאתיים איש, רובם גברים, מאובחנים מדי שנה כחולים בסרטן הגרון, הנחשב לשכיח ביותר מבין סוגי גידולי הראש והצוואר בישראל. כמחצית מהחולים עוברים ניתוח לכריתת גרון שלמה , בעקבותיו הם מאבדים את היכולת להפיק קול בדיבור ונזקקים לטיפול שיקומי של קלינאי תקשורת.

אנטומיה של הגרון בקצרה

הגרון הוא איבר בצורת צינור באורך של כחמישה סנטימטרים. הגרון מורכב ממערכת סחוסים ושרירים ומשמש בעיקר למעבר אויר אל הריאות ומניעת כניסה של אוכל ושתייה. אל קנה הנשימה בזמן הבליעה. כמו כן הגרון מכיל את מיתרי הקול.

סרטן הגרון: סוגים, גורמים, סימפטומים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול – תסמינים

סרטן הגרון: סוגים, גורמים, סימפטומים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול – תסמינים

סוגי סרטן הגרון

סרטן הגרון ומיתרי הקול יופיע ברוב המקרים כגידולים מסוג תאי קשקש, על השכבה העליונה של הרקמה המצפה את מיתרי הקול.

 • סרטן מיתרי הקול – מבנה מיתרי הקול כולל קרום המונע התפשטות של הגידול אל הרקמות בסביבה. לכן הוא יהיה בדרך כלל מוגבל למיתרי הקול בלבד.
 • סרטן הגרון – סרטן זה יפגע בדרך כלל מעל או מתחת למיתרי הקול. סרטן הגרון נוטה להתפשט אל הקרמות סביב ואל קישורי הלימפה באזור.

הגורמים לסרטן הגרון

לא ידוע על גורם יחיד וודאי לסרטן הגרון. ייתכן כי הוא נגרם משילוב של מספר גורמים החוברים יחד. מספר גורמים נמצאו כבעלי יכולת להגביר את הסיכויים ללקות במחלה.

 • עישון – סרטן הגרון נפוץ בעיקר בקרב בני גיל העמידה, אולם גם צעירים המעשנים שנים רבות עלולים ללקות בו.
 • שתיית אלכוהול – גם שתייה מרובה של אלכוהול עלולה להעלות את הסיכויים לחלות בסרטן הגרון.

סימפטומים לסרטן הגרון

לסרטן הגרון שני סימפטומים עיקריים, היכולים להעיד גם על מחלות אחרות. בכל מקרה, למי שחש בהם למעלה מארבעה שבועות מומלץ למהר לרופא אף-אוזן-גרון.

 • צרידות – רוב הגידולים בגרון יתפתחו על מיתרי הקול או בסביבתם. היות וגם גידול קטן יכול לפגוע בהפקת הקול, צרידות תהיה אחד התסמינים הראשנים לסרטן הגרון.
 • גוש בגרון או בצוואר – סימפטום זה יופיע במקרים הנדירים בהם מתפתח סרטן הגרון באזור מרוחק יחסית ממיתרי הקול.
 • כאב קבוע באוזן או תחושה של קוצר נשימה– גם תחושות אלה עלולות להעיד על התפתחות של סרטן הגרון.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים את סרטן הגרון

השלב הראשון של האבחנה יתקיים אצל רופא המשפחה שיפנה אל רופא אף-אוזן-גרון להמשך הבדיקות. בסיום הבדיקות יוכלו הרופאים לברר האם מדובר בסרטן הגרון .אם התשובה תהיה חיובית, יוכלו הרופאים לקבוע את מצב המחלה ואת דרכי הטיפול.

 1. בדיקה גופנית – בדיקה זו כוללתמישוש ובדיקה חיצונית של בלוטות הצוואר, וסקירה באמצעות מראה של חלקו האחורי של הפה, כולל הלוע והגרון. במקרה הצורך ישתמש הרופא גם בטלסקופ גמיש המוחדר לגרון דרך האף או הפה.
 2. בדיקה מקיפה – במידה והבדיקה הגופנית לא העלתה תוצאות חד משמעיות, תיערך בדיקה נוספת בבית חולים. במסגרת הבדיקה, יוחדר טלסקופ המאפשר התבוננות ישירה בגרון ובמיתרי הקול. אם התוצאות עדיין לא מספקות, תתבצע ביופסיה.
 3. ביופסיה – הבדיקה כוללת דגימה של תאים מהגידול בגרון ובדיקתם תחת מיקרוסקופ. תוצאות הביופסיה מתקבלות כעבור כשבוע.
 4. בדיקות דם – בדיקות אלו יתבצעו על מנת לבדוק את מצב הבריאות הכללי.
 5. צילומי רנטגן – המטרה העיקרית של צילומי הרנטגן היא לברר האם התאים הסרטניים הגיעו אל הריאות. מקרי התפשטות של תאים סרטניים מהגרון לריאות הם נדירים.
 6. סריקת CT – סריקה היוצרת הדמיה תלת מימדית של פני הגוף. הסריקה אורכת זמן רב יותר מאשר צילום רנטגן, ומשמשת לזיהוי מדויק של מיקום הגידול ומצבו.
 7. הדמיית תהודה מגנטית (בדיקת MRI)סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמייה של פנים הגוף.

הטיפול בסרטן הגרון

הטיפול בסרטן הגרון נעשה באמצעות קרינה, ניתוח וכימותרפיה. הטיפולים יכולים להינתן בנפרד או בשילובים שונים. תוצאות הטיפול בניתוח או בקרינה, דומות מאוד במקרים של סרטן בשלבים ראשוניים. בשלבים מתקדמים יותר נערכת כריתה חלקית או מלאה של הגרון, בשילוב טיפול בקרינה, כימותרפיה וטיפול בתאי גזע.

 • ניתוח – כחמישים אחוז מהחולים בסרטן הגרון עוברים כריתה מלאה או חלקית של הגרון. קיימים שני סוגים של ניתוח:
  • כריתה חלקית – במקרה זה יוסר רק חלק מהגרון. לאחר הכריתה נדרשת תקופת הסתגלות קצרה להפקת הקול ושיפור הבליעה.
  • כריתה מלאה – בכריתה מלאה מסירים את הגרון בשלמותו. כחלק מהניתוח מנתקים את המעבר בין הפה לריאות, ולכן יוצרים פתח בחלקו התחתון של הצוואר, שיאפשר הזרמה של אוויר לריאות. כריתת הגרון גורמת לאובדן יכולת הדיבור, אולם קיימים טיפולים שיקומיים יעילים ביותר.
 • קרינה – הטיפול בקרינה יינתן לחולים הנמצאים בשלבים הראשונים של המחלה. כאשר הסרטן לא התפשט אל מחוץ לגרון, אחוזי הריפוי של הטיפול בקרינה גבוהים.
 • כימותרפיה – טיפול בתרופות אנטי-סרטניות. תינתן לפעמים לצד טיפול בקרינה לפני ניתוח וכאשר הסרטן התפשט לחלק אחר בגוף.
 • טיפול ביולוגי – טיפול באמצעות נוגדנים הננעלים על הקולטנים של גורמי הגדילה בתאים הסרטניים ובכך מונעים מהתא הסרטני להתרבות.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo